Ισπανία Το Ισπανικό ντέρμπι! Madrid - Barcelona! Guest star Toledo & Girona!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?

Barcelona: Παλιά πόλη / Ciutat Vella (La Ribera & El Born)

Αφού τριγυρίσαμε πολλή ώρα στην γοτθική συνοικία, περάσαμε την κεντρική Via Laietana και σε ένα βήμα στην κυριολεξία βρεθήκαμε στην Carrer de l'Argenteria, στην συνοικία La Ribera όπου αυτό το κομμάτι στα νότια της περιοχής αναφέρεται απλά ως El Born που είναι από τις πιο trendy και τουριστικές περιοχές της Βαρκελώνης. Από αυτή τη συνοικία δεν έχω ακριβή άποψη γιατί η αλήθεια είναι πως δεν την γνωρίσαμε λεπτομερώς. Όμως από το λίγο που την είδαμε μου άρεσε πάρα πολύ γιατί είναι γραφική, έχει κτίρια που χρονολογούνται από τους μεσαιωνικούς χρόνους, έχει ενδιαφέροντα καταστήματα τέχνης και πολλά tapas bar. Ένα πέρασμα κάναμε λοιπόν αλλά μας άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.

Μπαίνοντας στην οδό Carrer de l'Argenteria


Ο δρόμος μας έβγαλε στην πλατεία Plaça de Santa Maria , στο σημαντικότερο αξιοθέατο της περιοχής,
τον Ναό Παναγίας της θάλασσας - Basílica de Santa Maria del Mar.


Η επιβλητική μεσαιωνική εκκλησία Santa Maria del Mar είναι χτισμένη μεταξύ 1329 και 1383 και αποτελεί εξαίρετο παράδειγμα της Καταλανικής γοτθικής αρχιτεκτονικής. Επειδή η εκκλησία είναι στριμωγμένη και περιβάλλεται από τα στενά δρομάκια της συνοικίας Ribera, είναι δύσκολο να την αποτυπώσεις και να καταλάβεις πόσο μεγαλειώδης είναι. Δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος να δούμε το εσωτερικό της, αν ήταν ανοιχτή βέβαια εκείνη την ώρα.




Συνεχίσαμε από το στενό Carrer dels Sombrerers, δίπλα από την εκκλησία




Υπέροχα γραφικά στενά στην El Born


Passeig del Born


Placeta de Montcada


Ακριβώς εδώ κάναμε στάση για μια μπύρα και απίστευτα tapas στο Euskal Etxea, όμως αποφάσισα τα φαγοπότια να αναλυθούν όλα σε ένα ξεχωριστό κεφάλαιο που θα είναι το τελευταίο. Μη το χαλάσω τώρα! Μετά λοιπόν την εξαιρετική γαστρονομική εμπειρία, συνεχίσαμε και σε άλλους δρόμους. Στην El Born υπάρχουν πολλές στοές και κρυμμένες αυλές και στενά που ανακαλύψαμε τυχαία. Υπέροχα όλα!










Βγήκαμε στην κεντρική Carrer de la Princesa, και περιπλανηθήκαμε για λίγο και στο βορειότερο τμήμα της συνοικίας La Ribera στην περιοχή Sant Pere που είναι μια σχετικά φτωχική γειτονιά αλλά τη βρήκα ενδιαφέρουσα και μάλιστα δεν πολύ κυκλοφορούν τουρίστες.




Carrer del Rec


Plaça de la Puntual




Carrer de l'Allada-Vermell




Από την Carrer de la Princesa, μπήκαμε στο μεγάλο πάρκο της Βαρκελώνης Σιουταντέλα, Parc de la Ciutadella, που είναι στην βορειοανατολική άκρη της παλιάς πόλης Ciutat Vella.




Το πάρκο Σιουταντέλα 70 στρεμμάτων όπως σχεδόν όλα τα αστικά πάρκα που σέβονται τον εαυτό τους, διαθέτει ιστορικά κτίρια και μουσεία, λίμνη, σιντριβάνια, αγάλματα αλλά και ζωολογικό κήπο. Όλη τη μέρα στο πόδι σχεδόν σερνόμασταν από την κούραση οπότε δεν υπήρχε διάθεση να γυρίσουμε το πάρκο. Όπως έχω πει τα αστικά πάρκα δεν είναι το ατού μου! Άλλωστε εκείνη την ώρα είχε βγάλει έναν απότομο δυνατό αέρα, συννέφιασε και φαινόταν πως ερχόταν ένα δυνατό μπουρίνι. Το πάρκο βέβαια ήταν γεμάτο κόσμο και είπαμε να κάνουμε κι εμείς μια στάση και να καθίσουμε μαζί τους στο γρασίδι.




Το κατάλυμα μας ήταν αρκετά κοντά και ήταν πειρασμός. Εγώ ο ίδιος πρότεινα να πάμε να ξεκουραστούμε και να βγούμε το βράδυ. Ποιος εγώ! Καλά ο Rose ενθουσιάστηκε με την πρόταση μου, οπότε εκσφενδονίστηκε από τη θέση του κι έτσι πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Βγήκαμε από την Passeig de Lluís Companys ενώ ο δυνατός αέρας και οι φοίνικες δημιούργησαν μια τροπική ατμόσφαιρα!




Στο τέλος του δρόμου είναι η αψίδα του θριάμβου της Βαρκελώνης του 1888




Το κατάλυμα μας Pensio Cerdanya στην οδό Carrer de Girona 35 ήταν πολύ κοντά από την αψίδα. Λείπουμε από το πρωί, ξέραμε έναν συγκεκριμένο τρόπο να φτάσουμε στο ξενοδοχείο μας και εκείνη τη στιγμή το κινητό μου σβήνει από μπαταρία που σημαίνει ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το gps ώστε να μας κατευθύνει στο ξενοδοχείο. Βάλαμε το μυαλό μας να δουλέψει και προσπαθήσαμε να προσανατολιστούμε. Η γειτονιά μας ήταν υπερβολικά ήσυχη και έρημη με κλειστά καταστήματα προφανώς λόγω Μεγάλης Παρασκευής. Για άλλη μια φορά θαυμάσαμε την αρχιτεκτονική της Eixample μέχρι που εντοπίσαμε το Pensio Cerdanya.








Καθώς βράδιασε βγήκαμε για τη νυχτερινή μας βόλτα σε μέρη που τριγυρνούσαμε υπό το φως της ημέρας. Ξεκινήσαμε από την Gran Via de les Corts Catalanes και μετά την Passeig de Gràcia.




Η Casa Milà στην Passeig de Gràcia ακόμα πιο εντυπωσιακή φωτισμένη


Η Casa Batlló την νύχτα αναδεικνύει περισσότερο τα έντονα χρώματα και σχήματα της!




Μετρό και μεταφερόμαστε στην La Rampla η οποία για βράδυ την περίμενα πιο ζωηρή. Από το σταθμό Liceu και μετά από την Carrer del Cardenal Casañas, μπήκαμε στην παλιά πόλη. Η γοτθική συνοικία το βράδυ είναι μυστήρια. Αλλού είναι έρημη και αλλού σφύζει από ζωή. Περπατήσαμε λίγα σημεία που είχαμε δει το μεσημέρι και κατευθυνθήκαμε στην μεγάλη πλατεία του Καθεδρικού ναού , Pla de la Seu.

Η Plaça de Sant Josep Oriol με την Basílica de Santa Maria del Pi


Carrer del Bisbe




Carrer de Montjuïc del Bisbe


Plaça de Sant Felip Neri




Φτάνοντας στον Καθεδρικό ναό είδαμε μια πλατεία γεμάτη κόσμο. Η Semana Santa η Μεγάλη βδομάδα των Καθολικών ήταν στο αποκορύφωμα της με τα pasos (άρματα) να είναι έτοιμα για περιφορά και τους μετανοημένους κουκουλοφόρους nazarenos να ακολουθούν από πίσω. Τα άρματα με τον Χριστό και την Παναγία ήταν πραγματικά εντυπωσιακά και ρεαλιστικά . Ήταν μια ιδιαίτερη στιγμή για μας γιατί πρώτη φορά βλέπαμε αυτή την Καθολική τελετουργία. Κι ενώ εγώ είχα την προσοχή μου να βγάλω καλές φωτογραφίες, ο Rose το έζησε πιο εσωτερικά και με αληθινή αίσθηση του πένθους της Μεγάλης Παρασκευής και δάκρυσε με το θέαμα! Ευαίσθητο παιδί! Τα της Μεγάλης Εβδομάδας (Semana Santa) του ταξιδιού μας στην Ισπανία, και της συγκεκριμένης τελετουργίας τα έχω αναλύσει σε ξεχωριστό κεφάλαιο. Όποιος θέλει μπορεί να μεταφερθεί εκεί!










Τα άρματα αποχώρησαν υπό τους ήχους της saeta, κι εμείς αποχωρήσαμε αναζητώντας το επόμενο tapas bar!
 
Last edited:

Klair

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
25.927
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
όχι δεν θα γλιτώσετε έτσι εύκολα.
Καλέ ποιός σου είπε ότι θέλουμε να γλιτώσουμε. Ψέματα σου είπαν!:)

Γράφε, γράφε...γιατί δεν έχω πάει ακόμα ούτε στη μία, ούτε στην άλλη.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλέ ποιός σου είπε ότι θέλουμε να γλιτώσουμε. Ψέματα σου είπαν!:)

Γράφε, γράφε...γιατί δεν έχω πάει ακόμα ούτε στη μία, ούτε στην άλλη.
Θα γράψω αλλά την συχνότητα δεν ξέρω. Είμαι και επιμελής και δεν θέλω να χαλάσω τη φήμη μου:D
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Χάζευα τις φωτογραφίες από το ταξίδι σου στο ίνσταγκραμ και περίμενα την ιστορία με ανυπομονησία!! :clap:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Χάζευα τις φωτογραφίες από το ταξίδι σου στο ίνσταγκραμ και περίμενα την ιστορία με ανυπομονησία!! :clap:
Τώρα θα ρωτούσα, και που ξέρεις το instagram μου:D Τελείως ξανθός!
Έχω περιέργεια να δω, πότε θα βγάλω κεφάλαιο:eek: Υπομονή!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αμάν ρε Γιάννη. Δεν μπορούσες να κάνεις αυτό το ταξίδι πριν 9 χρόνια (που πήγα Βαρκελώνη) ή πριν 7 χρόνια που πήγα Μαδρίτη και Τολέδο για να έχω τα tips? Απαράδεκτος.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
4 διανυκτερεύσεις Βαρκελώνη, 2 Μαδρίτη (υποθέτω και το Τολέδο μέσα), μήπως το αποτέλεσμα ήταν γνωστό πριν καν ξεκινήσει το ταξίδι? :icon_evil:
χαχα όχι με παρεξήγησες. Στη Μαδρίτη οι καθαρές μέρες ήταν 2,5 μέρες (χωρίς Τολέδο) και στη Βαρκελώνη 3 μέρες άσχετα με τις διανυκτερεύσεις. Οπότε ήταν δίκαιο, τις είδα σχεδόν ισάξιες μέρες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αμάν ρε Γιάννη. Δεν μπορούσες να κάνεις αυτό το ταξίδι πριν 9 χρόνια (που πήγα Βαρκελώνη) ή πριν 7 χρόνια που πήγα Μαδρίτη και Τολέδο για να έχω τα tips? Απαράδεκτος.
Πριν 9 χρόνια, ταξιδιωτικά δεν ήξερα που πάνε τα 4! Με συγχωρείς πάντως :D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν και προτίμησες Βαρκελώνη (πφφφφ...) θα σε διαβάσω με ευχαρίστηση! Περιμένουμε την αναλυτική περιγραφή σου!!!

Μα... Βαρκελώνη;;; Έλεος δλδ! :p
Α σε παρακαλώ! Εδώ είχαμε ντέρμπι κανονικό και βαθμολογία. Δεν βγήκε αυθαίρετα το αποτέλεσμα:p
Μάλλον θα διαφωνήσεις σε αρκετά σημεία όταν θα φτάσω στη Βαρκελώνη. Η κριτική δεκτή:D
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Αν και προτίμησες Βαρκελώνη (πφφφφ...) θα σε διαβάσω με ευχαρίστηση! Περιμένουμε την αναλυτική περιγραφή σου!!!

Μα... Βαρκελώνη;;; Έλεος δλδ! :p
Α σε παρακαλώ! Εδώ είχαμε ντέρμπι κανονικό και βαθμολογία. Δεν βγήκε αυθαίρετα το αποτέλεσμα:p
Μάλλον θα διαφωνήσεις σε αρκετά σημεία όταν θα φτάσω στη Βαρκελώνη. Η κριτική δεκτή:D
Μήπως να κάναμε κανένα travel war? :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.932
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom