Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Khao Lak
4226-1374730732-1a2e29466b484341df10415a8950dbbf.jpg


4228-1374730740-42305dfcd43380dcdcfe8bd96025b35b.jpg


Παρόλο που η λέξη Khao σημαίνει βουνό η Khao Lak είναι μια πανέμορφη παραλία 20+ χιλιομέτρων χιλιομέτρων. Το ωραιότερο κομμάτι θεωρείτε η Ao Thong αλλιώς Λευκή Παραλία που δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάμε αλλά και από το κομμάτι που είδαμε δεν μείναμε καθόλου δυσαρεστημένοι. Η Khao Lak χτυπήθηκε βάναυσα από το τσουνάμι της 26ης Δεκεμβρίου 2004 και η περιοχή ισοπεδώθηκε και θρήνησε πέραν το 3000 νεκρών. Τα τελευταία χρόνια έχει πάρει μεγάλη ανάπτυξη και ολοκαίνουργιες, πολυτελείς κυρίως ξενοδοχειακές μονάδες είναι παραταγμένες κατά μήκος της παραλίας τουλάχιστον στο κομμάτι που καταφέραμε να εξερευνήσουμε. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση οι πολλές πινακίδες μέσα στα πολυτελή ξενοδοχεία που προειδοποιούσαν για Δάγκειο Πυρετό που μας έκαναν να ψάξουμε το ξεχασμένο αντικουνουπικό που είχαμε μαζί μας. Την επόμενη μέρα ένα ζευγάρι που γνωρίσαμε κατά την διάρκεια της εκδρομής στα Σουριν μας ανέφερε ότι ανά μισή ώρα υπάλληλος του ξενοδοχείου που έμεναν, κυκλοφορεί στο κήπο και προσφέρει αντικουνουπικό στους πελάτες που λιάζονται!!! Μου φάνηκε μέρος για οικογενειακό τουρισμό, τουλάχιστον και πάλι στο κομμάτι που καταφέραμε να δούμε και επίσης είναι η αφετηρία για τις μονοήμερες ή πολυήμερες εκδρομές στα νησιά Σούριν και Σίμιλαν.
4227-1374730736-de983b39f60ffd4bcda96c855b91acb2.jpg

Η παραλία ήταν διάσπαρτη με μικρά καβουράκια που έκαναν περίτεχνα σχέδια στην άμμο. Απλά εκπληκτικό!

4231-1374730753-d94ff279275905a9864bd32b23f23b02.jpg


4230-1374730748-fc6d30e397b9afdd45368d3936cfaf12.jpg


4225-1374730727-f0e0d960b45035c83f0a0e1c033bfb2b.jpg


Απολαύσαμε το ηλιοβασίλεμα στη Khao Lak, βουτήξαμε στα υπέροχα ζεστά νερά και μετά το απαραίτητο φρεσκάρισμα τραπήκαμε προς αντικατάσταση της πνιγμένης φωτογραφικής μας αφού θα ήταν απαράδεκτο να κάναμε τέτοια εκδρομή και να μην είχαμε φωτογραφίες. Μετά από πολλές προσπάθειες καταφέραμε να εντοπίσουμε το μοναδικό φωτογραφείο της περιοχής το οποίο προσπερνούσαμε συνέχεια γιατί έμοιαζε περισσότερο με φωτοτυπάδικο παρόλο που είχαν μια τεράστια πινακίδα Kodakστο τζάμι. Προβληματισμένος ο σύζυγος εξέφρασε την ανησυχία μήπως για το στοκ τους διαψευστήκαμε όμως σύντομα όταν ο νεαρός(ετών 17???) μας παρουσίασε της 2 επιλογές που διέθετε. Η μια ξέφευγε από το βαλάντιο μας με την άλλη κάτι γινόταν. Αρχίσαμε λοιπόν το παζάρι αλλά ήταν πολύ σκληρό καρύδι ο πιτσιρικάς. Ούτε Μπαχ δεν έπεφτε. Είχε το μονοπώλιο ο μπαγάσας και μας κρατούσε στο χέρι. Σημειωτέων ότι η ώρα είχε πάει 8,30 μμ οπόταν τα όρια μας ήταν πολύ στενά. Και πάνω στο αποκορύφωμα της διαπραγμάτευσης και εκεί που το ντιλ είχε πάρει φωτιά με εμάς να κάνουμε τις μόνες υποχωρήσεις, ο σύζυγος την κάνει για να απαντήσει ένα επείγον επαγγελματικό τηλεφώνημα και με αφήνει να διαπραγματευτώ την αγορά του πολυπόθητου μηχανήματος. Και αφού η προηγούμενη μέθοδος ήταν άστοχη είπα να το πάρω αλλιώς...

- Εεε ...εσένα σου αρέσει το σνορκελιγκ...:kissing2:
- Οχι!
- :confused: Έχεις πάει όμως στα Σουριν και στα Σιμιλαν ε?
- Παλιά. Τώρα δεν έχω χρόνο. Πρέπει να δουλεύω.
- Καλά κάθε μέρα δουλεύεις? Πολύ σκληρό το αφεντικό σου.
- Ο πατέρας μου είναι.
- :confused:(Ωχχχ γκάφα!)Ε ... Ποία νησιά σου άρεσαν όμως ποιο πολύ τα Σούριν ή τα Σίμιλαν;
- Κανένα από τα δύο. Εγώ προτιμώ το Tachai?
- Ποιο?????? Tachai;;;; QU'ESTCE QUE TACHAI??????:eek::eek-77::eek:
- To Tachai
- Αυτό είναι νησί? Και είναι εδώ κοντά????:eek:
- Ναι εδώ, δίπλα από τα Σιμιλαν.
- Tachai!!!!
- Ναι Tachai.
- Tachai!!! Tachai!!! (γιατί δεν το ξέρω εγώ αυτό??? Γιατί δεν λέει τίποτα ο οδηγός μου? Τι στον κόρακα Thailand Islands and Beaches είναι αυτός??? Και γιατί αυτό το κωλόπαιδο λέει ότι είναι καλύτερα??? Πάει την πατήσαμε... Χάσαμε τα καλύτερα γιατί ήμασταν αδιάβαστοι... Μας πιάσανε κορόιδοοοοο:bash:) και κάνω βγώ από την πόρτα την ώρα που μπαίνει ο σύζυγος.
- Λοιπόν οκ? Τον έριξες?
- Tachai!!! Tachai!!:icon_evil:
- Τι είναι αυτό παιδί μου? Τι έχεις πάθει:;Φτάνει πια με τις αρρώστιες που πας και ξεθάβεις.
- Όχι .. Δεν ξέρω... πάω να μάθω. Tachai! Tachai!:icon_evil:
- Πού πας???
- Tachai! Tachai!!!:icon_evil:

Και μπαίνω τρέμοντας στο πρώτο ταξιδιωτικό που βρίσκω μπροστά μου. Τελικά, τo Tachai είναι το νοτιότερο από τα νησιά Σίμιλαν και λόγω της μεγάλης απόστασής από τα υπόλοιπα δεν περιλαμβάνετε στις εκδρομές που γίνονται αλλά γίνονται εκδρομές μόνο για αυτό. Η πρόσβαση στους τουρίστες έχει επιτραπεί σχετικά πρόσφατα γιαυτό και αποτελεί κάτι το ‘καινούργιο΄ στη περιοχή. Πραγματικά οι φωτογραφίες έδειχναν εντυπωσιακές αλλά όχι περισσότερο από των Σουριν και Σιμιλαν. Έτσι αφού μάζεψα την ψυχή που μου είχε φύγει κατευθύνθηκα πίσω προς το φωτογραφείο και στο δρόμο πέτυχα το σύζυγο με τη μηχανή παραμάσχαλα.

Ικανοποιημένοι και οι δύο λοιπόν απολαύσαμε το δείπνο μας στο Khao Lak Seafood Family House γεμάτοι ενθουσιασμό για την επόμενη μέρα.

 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αναδύοντας μια απροσδιόριστη μυρωδιά ικανή να προκαλέσει λιποθυμία κατευθύνθηκα προς την πύλη αναχώρησης όπου με περίμενε ο σύζυγος και όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι συνεπιβάτες και άρχισε η διαδικασία αναχώρησης.
Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δυναμική αρχή!!! Περιμένω σαν τρελή τη συνέχεια :thailand01:...
Φύγαμε για Chiang Mai :xalara:...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα γραφεις !! Εδω δεν κανουμε διαγωνισμα ... σε παρακολουθω με πολύ ενδιαφερον
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα προσπαθήσω να βάλω όσο πιο πολλές φώτο μπορώ μιας και η συγγραφή δεν είναι και το δυνατό μου σημείο και χρειάζεται ταλέντο για να περιγράψεις αυτά που ζήσαμε. Όταν όμως καταλάβω πως ανεβαίνουν( αν έχει κάποιος σκονάκι με τα SOS ας βοηθήσει).
Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ναι! Παρακολουθώ και περιμένω! :thailand01:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πάρα πολύ που με εμψυχώνετε με τα καλά σας λόγια! Είναι η πρώτη μου φορά βλέπετε...:xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface:



Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
Πέρα από την πλάκα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Προσωπικά μια δυνατή κολόνια μιας κυρίας ή ενός κύριου μπορεί να μου προκαλέσει πονοκέφαλο σε μερικά λεπτά.


chris7 Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Για πρώτη φορά στεναχωριέμαι που κάποιος μου δηλώνει ότι συμφωνεί μαζί μου :haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και όμως: Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
Χίλια συγγνώμη για το λάθος μου.
Διορθώνω : Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.023
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom