Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Chiang Mai - Ημέρα 3η- Part I

- Τι ώρα είναι;
- 7. Έχουμε άλλη μια ώρα.
- Ωχ! Τρέχα… δεν προλαβαίνουμε;
- Τι λές; Δεν προλαβαίνουμε 1 ώρα να πάρουμε πρωινό; Εδώ κάτω εχει….
- Όχι εδώ κάτω! Θα πάμε στη Warorot market;
- Και πού είναι αυτό;
- Εδώ πιο κάτω. Θα πάρουμε tuktuk.
- Tuktuk και εδώ πιο κάτω σαν να μην μου τα λες καλά!

Τελικά πήραμε ένα songhthaewμε 20Β ο καθένας(μάλλον μας έκλεψε!) Στη πραγματικότητα δεν ήταν πολύ μακριά, περίπου 10 λεπτά γρήγορο περπάτημα αλλά το θέλαμε να εξοικονομήσουμε χρόνο.

Η αγορά Warorotβρίσκετε στη διασταύρωση των δρόμων Changklanκαι Changmoi και είναι δημοφιλής κυρίως στους ντόπιους. Όταν φτάσαμε πολλά από τα ‘’μαγαζάκια’’ ήταν ακόμα κλειστά ενώ κάποιοι μικροπωλητές προσπαθούσαν να φτιάξουν τους πάγκους τους εκείνη την ώρα. Άλλοι τουρίστες δεν υπήρχαν μάλλον γιατί ήταν πολύ πρωί και οι ντόπιοι μας κοίταγαν παραξενεμένοι και μας μοίραζαν χαμόγελα. Στον κεντρικό δρόμο υπήρχαν πωλητές πακέτων πρωινού. Σακουλάκια που μέσα είχαν φαγητό και ένα έξτρα σακουλάκι με ένα είδος ποτού. Μάλλον πολύ επικερδής εμπορική δραστηριότητα γιατί οι ντόπιοι τα αγόραζαν πολύ. Στην αγορά μπορούσες να βρεις ότι μπορείς να φανταστείς. Φρούτα, λουλούδια, μπαχαρικά, ψάρια, κρέας, ρούχα, κ.λ.π. Αφού περιπλανηθήκαμε για λίγο στους διαδρόμους της αγοράς χαζεύοντας την πραμάτεια τους, επικεντρωθήκαμε που αλλού, στην ανεύρεση πρωινού και αφού το εξασφαλίσαμε πήραμε το δρόμο επιστροφής προς το ξενοδοχείο. Θα ήθελα να είχα πολύ περισσότερο χρόνο σε αυτή την αγορά. Μου άρεσε περισσότερο από τις τρείς αγορές της Chiang Mai που επισκέφτηκα αφού ήταν και η μόνη αυθεντική τοπική αγορά. Απευθύνετε κυρίως σε ντόπιους και γι αυτό μπορείς να δεις στοιχεία από την καθημερινή ζωή των Ταϊλανδών κυρίως στο θέμα διατροφής που με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα (όχι δεν είμαι σεφ. Είμαι απλά κοιλιόδουλη :D ).
2031-1369642646-8fa351cc7cada34fec87ed6e8d658e9a.jpg


2032-1369642649-ac52220e882ac279523436ab8076b4c5.jpg


2033-1369642652-a99db2a4f5bbeabb6ce0dc899d7f1123.jpg


2034-1369642656-0d9654a6f28f26a8ee7a4bfc97efc1af.jpg


Με το στομάχι γεμάτο λοιπόν επιβιβαστήκαμε στο MiniBus. Η σύνθεση του γκρουπ σήμερα είναι πολύ διαφορετική από της προηγούμενης. Δύο Ολλανδές κυρίες με τον 25χρονο γιο της μιας, ένα ζευγάρι 30ρηδων Γάλλων, ένα ζευγάρι πάλι 30ρηδων Πολωνή και Ισπανός και δύο Κινέζες με τα 12χρονα παιδιά τους(αγόρι και κορίτσι). Όλοι τους εύθυμοι άνθρωποι, φιλικοί και κοινωνικοί. Η παρέα έδεσε αμέσως. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που αυτή ήταν και μια από τις ωραιότερες μέρες του ταξιδιού. Ο ξεναγός, ένας χαριτωμένος νεαρός που έδειχνε ιδιαίτερη αδυναμία στα αγόρια της παρέας. Εννοείτε ότι παίχτηκε ξανά το σκηνικό Cy what?. Κατά τα άλλα ήταν στο κόσμο του και δεν συμμετείχε στις συζητήσεις του γκρουπ.

Συνεχίζεται ...

 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αναδύοντας μια απροσδιόριστη μυρωδιά ικανή να προκαλέσει λιποθυμία κατευθύνθηκα προς την πύλη αναχώρησης όπου με περίμενε ο σύζυγος και όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι συνεπιβάτες και άρχισε η διαδικασία αναχώρησης.
Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δυναμική αρχή!!! Περιμένω σαν τρελή τη συνέχεια :thailand01:...
Φύγαμε για Chiang Mai :xalara:...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα γραφεις !! Εδω δεν κανουμε διαγωνισμα ... σε παρακολουθω με πολύ ενδιαφερον
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα προσπαθήσω να βάλω όσο πιο πολλές φώτο μπορώ μιας και η συγγραφή δεν είναι και το δυνατό μου σημείο και χρειάζεται ταλέντο για να περιγράψεις αυτά που ζήσαμε. Όταν όμως καταλάβω πως ανεβαίνουν( αν έχει κάποιος σκονάκι με τα SOS ας βοηθήσει).
Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ναι! Παρακολουθώ και περιμένω! :thailand01:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πάρα πολύ που με εμψυχώνετε με τα καλά σας λόγια! Είναι η πρώτη μου φορά βλέπετε...:xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface:



Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
Πέρα από την πλάκα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Προσωπικά μια δυνατή κολόνια μιας κυρίας ή ενός κύριου μπορεί να μου προκαλέσει πονοκέφαλο σε μερικά λεπτά.


chris7 Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Για πρώτη φορά στεναχωριέμαι που κάποιος μου δηλώνει ότι συμφωνεί μαζί μου :haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και όμως: Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
Χίλια συγγνώμη για το λάθος μου.
Διορθώνω : Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.063
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom