Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Chiang Mai - ημερα 1η(part ΙΙ)

Με το που μπήκαμε στη πόλη έπαθα και το πρώτο σοκ που με ακολουθούσε και τις 16 μέρες που ήμουν εκεί. Τα καλώδια του ηλεκτρικού ρεύματος είναι σαν σπαγγέτι! Πολλά, πάρα πολλά, ανακατεμένα, κομμένα και σε πολλές περιπτώσεις ακουμπούσαν το έδαφος. Βάλθηκα να τα φωτογραφίζω με μανία σαν γιαπωνέζα τουρίστρια μέχρι που ο σύζυγος, φωνή της λογικής, με πρόσταξε να σταματήσω γιατί θα του γεμίσω τις κάρτες.
watermark.php?file=32430&size=1.jpg

watermark.php?file=32274&size=1.jpg


Φτάσαμε στο ξενοδοχείο περνώντας από τα στενά δρομάκια της πόλης με απώλειες την πινακίδα ενός παπιού και μια γρατσουνιά στην καλογυαλισμένη μπογιά του αυτοκινήτου του κου Τσιαγκτσιάη, όταν ώρα είχε πάει περασμένες 3. Παρόλο που ήμασταν κουρασμένοι ανυπομονούσαμε να τελειώνουμε με το τσεκ ιν για να χυθούμε στη πόλη. Αυτό το τσεκ ιν όμως δεν τελείωνε με τίποτα. Οι υπάλληλοι στην υποδοχή είχαν πολύ αργούς ρυθμούς. Έδειχναν μπερδεμένοι και δεν μπορούσαν να συνεννοηθούν ακόμα και μεταξύ τους. Ο νεαρός που προσπαθούσε να μας εξυπηρετήσει εξαφανιζόταν για 10 λεπτά, επέστρεφε κάτι έκανε ότι κάνει στον υπολογιστή και ξεναεξεφανιζόταν για άλλα 10 λεπτά και τούμπαλιν. Παρόλο που συνήθως έχω υπομονή όνου, μια η κούραση μια το ότι χάναμε πολύτιμο χρόνο με έκαναν έτοιμη να εκραγώ. Δεν μας έβρισκαν δωμάτιο και δεν δέχονταν τη πιστωτική μας για εγγύηση. Σημειώστε ότι το δωμάτιο ήταν προπληρωμένο online και πουθενά δεν αναφερόταν στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα ότι έπρεπε να πληρώσουμε εγγύηση. Τα μετρητά που είχαμε αλλάξει στο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ ίσα που έφταναν και τελικά μετά από δύσκολη διαπραγμάτευση αφού τα αγγλικά τους ήταν επιπέδου Ζουμπουλίας στο Παραπέντε τους καταφέραμε να πάρουν μόνο το μισό ποσό, 500 Β. Και αφού στο τσακ γλύτωσε την κολοφιξαρισμένη του κόμη ο κατά τα άλλα χαριτωμένος νεαρός πήραμε επιτέλους τα κλειδιά του δωματίου μας.

Το δωμάτιο δεν είχε κάτι τι ιδιαίτερο αλλά ήταν άνετο και καθαρό. Το ξενοδοχείο βρισκόταν έξω από την πύλη Thapae και ήταν πολύ βολικό για την εξερεύνηση της πόλης. Τις επόμενες 3+ ώρες περιπλανιόμασταν στους δρόμους τις παλιάς πόλης με τους πολυάριθμους ναούς. Προσπαθήσαμε να βρούμε αυτούς που αναφέρονταν στο χάρτη που κρατούσαμε και καταφέραμε να δούμε τους περισσότερους από αυτούς αλλά και μερικούς άλλους που δεν αναφέρονταν στον τουριστικό χάρτη αλλά πέφταμε τυχαία πάνω τους αφού η πόλη είναι διάσπαρτη από ναούς. Δρόμο παίρναμε δρόμο αφήναμε, σε ναό μπαίναμε από ναό βγαίναμε. Ο ένας πιο όμορφος από τον άλλο!!!

watermark.php?file=32424.jpg

Wat Chiang Man
watermark.php?file=32428&size=1.jpg
Wat Chedi Luang
watermark.php?file=32426&size=1.jpg
Wat Phan Tao
watermark.php?file=32425&size=1.jpg
Wat Phan Tao

Η πόλη βρισκόταν σε εορταστικό κλίμα αφού ήταν η μέρα έναρξης του φεστιβάλ των λουλουδιών που πραγματοποιείται στην πόλη το πρώτο Σαββατοκύριακο του Φεβρουαρίου. Σε πολλά σημεία τις πόλης διοργανώνονταν διάφορες εκδηλώσεις με αποκορύφωμα την μεγάλη παρέλαση αρμάτων την Κυριακή.

Αφού ξεποδαριαστήκαμε, ξεκινήσαμε για την νυκτερινή αγορά που βρίσκεται στην οδό Chang Khlan Road και στους γύρω δρόμους, περίπου 15 λεπτά με τα πόδια από την πύλη Ταπαε. Στο δρόμο σταματήσαμε για τηγανιτό ρύζι στον πάγκο αυτής της κυρίας στη μέση του πουθενά . IMG_9114a.jpg Κρίμα που δεν συγκράτησα την διασταύρωση γιατί πραγματικά ήταν το ωραιότερο τηγανιτό ρύζι που έχω φάει.

Η οδός Chang Khlan είναι πολύ κεντρική με McDonalds, Burgerking, Starbucks κλπ για αυτούς που τα προτιμούν. Στη νυκτερινή αγορά της Τσιαγκ Μέη πωλούντα κάθε λογής σουβενίρ και μαϊμούδες (τσάντες, ρούχα, ρολόγια κλπ) , χειροποίητες κατασκευές και βεβαίως πασμίνες . Στο υπόγειο του κτηρίου βρίσκεται η στοά με τους ζωγράφους. Έχοντας φύγει με τσαντισμένη με τον εαυτό μου από την Ρώμη στο προηγούμενο μας ταξίδι αυτή τη φορά πήγα προετοιμασμένη με τις φωτογραφίες τις κορούλας μου τυπωμένες αλλά … προσεκτικά φυλαγμένες στο τσεπάκι της βαλίτσας μου στο δωμάτιο του ξενοδοχείου.

-Πάω να τις φέρω. Θα πάρω ένα τουκ τουκ και σε 10 λεπτά θα είμαι πίσω.
-Κάτσε χριστιανή μου να ρωτήσουμε πρώτα. Μπορεί να προλαβαίνουν να μας το κάνουν αύριο. Να κόψουμε ποιον θέλουμε, να μας κόψει και μια τιμή…

Αφού κάναμε μια βόλτα και θαυμάσαμε τις εξαιρετικές δημιουργίες των καλλιτεχνών καταλήξαμε σε ένα νεαρό που ετοίμαζε το εντυπωσιακό πορτραίτο μιας ταϊλανδής γιαγιάς όπου μπορούσες να διακρίνεις τους πόρους του δέρματος της στο ρυτιδιασμένο της πρόσωπο. Αφού διαπραγματευτήκαμε την τιμή που βασικά ήταν ταρίφα που χρέωναν όλοι, του εξηγήσαμε τι έγινε με τις φωτογραφίες και ρωτήσαμε αν θα προλάβανε να το τελειώσει αν τις πηγαίναμε την επομένη.

-Τις έχετε στο τηλέφωνό σας?
-Ναι
-Για να δω… Αυτήν να φτιάξετε.

Και βάζει το ταπεινό του SAMSUNG GALAXY S4 πάνω από το κινητό μας και τραβάει φωτογραφία την φωτογραφία. Τόσο απλά! Αφού την ελέγχει ότι φαίνεται τέλεια λέει:

-Είναι οκ αλλιώς θα μου την στέλνατε με BLUETOOTH.

Αφού η αναποφάσιστη μάνα έκανε κανένα δεκαπεντάλεπτο να αποφασίσει ποια φώτο ήθελε, τελικά πείστηκε από τον καλλιτέχνη και τον άφησε να δημιουργήσει. Πληρώσαμε προκαταβολή και δώσαμε ραντεβού για την επομένη στις 10 το βράδυ.

Τελικά καταλήξαμε πού αλλού… στο food court της αγοράς που βρίσκετε στο απέναντι κτήριο. Οι τιμές άκρως Ταϊλανδέζικες 30-60 Β το κάθε πιάτο. Υπήρχε μεγάλη ποικιλία από κυρίως Ταϊλανδέζικη κουζίνα αλλά και βιετναμέζική και Ιαπωνική(σουσι). Θαμώνες κυρίως τουρίστες. Δίπλα από το food court υπήρχε ένας χώρος όπου παρουσιάζονταν παραδοσιακοί χοροί και μουσική. Θεωρήσαμε όμως καθήκον να ενδιατρίψουμε στην Ταϊλανδέζικης κουζίνα. Η τέχνη μπορούσε να περιμένει!

Το νόστιμο δείπνο μας ήταν το τέλειο κλείσιμο μιας πολύ μεγάλης αλλά υπέροχης μέρας και ενίσχυσε τον ήδη μεγάλο ενθουσιασμό μας γι αυτή τη χώρα πριν επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο μας κατάκοποι.

Την επόμενη έχουμε πρωινό εγερτήριο για Χρυσό Τρίγωνο!

Σημειώσεις
- Το ξενοδοχείο μας ήταν το Amora Thapae Chiang Mai Hotel. Το απλό δίκλινο δωμάτιο στοίχιζε περίπου Ε 25/βράδι χωρίς πρωινό. Από ότι διαπιστώσαμε μέσα στην παλιά πόλη υπάρχουν πολύ αξιοπρεπείς ξενώνες με δωμάτια με ιδιωτικό μπάνιο με Ε10/βράδι με πρωινό δυστυχώς όμως όταν αποφασίσαμε ήταν πολύ αργά.
- Τα ανταλλακτήρια στο αεροδρόμιο της Μπανγκόκ είχαν την χειρότερη συναλλαγματική ισοτιμία που βρήκαμε σε όλη τη χώρα, έδιναν όλοι 38,85Β/Ευρω αν θυμάμαι καλά. Στην Τσιαγκ Μαη είχαν μακράν την καλύτερη μέχρι 42,25 Β/Ευρω. Στις υπόλοιπες περιοχές που πήγαμε η ισοτιμία που μας έδιναν ήταν κοντά στο 39,90Β ανα Ευρω.

 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αναδύοντας μια απροσδιόριστη μυρωδιά ικανή να προκαλέσει λιποθυμία κατευθύνθηκα προς την πύλη αναχώρησης όπου με περίμενε ο σύζυγος και όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι συνεπιβάτες και άρχισε η διαδικασία αναχώρησης.
Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δυναμική αρχή!!! Περιμένω σαν τρελή τη συνέχεια :thailand01:...
Φύγαμε για Chiang Mai :xalara:...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα γραφεις !! Εδω δεν κανουμε διαγωνισμα ... σε παρακολουθω με πολύ ενδιαφερον
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.102
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα προσπαθήσω να βάλω όσο πιο πολλές φώτο μπορώ μιας και η συγγραφή δεν είναι και το δυνατό μου σημείο και χρειάζεται ταλέντο για να περιγράψεις αυτά που ζήσαμε. Όταν όμως καταλάβω πως ανεβαίνουν( αν έχει κάποιος σκονάκι με τα SOS ας βοηθήσει).
Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ναι! Παρακολουθώ και περιμένω! :thailand01:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πάρα πολύ που με εμψυχώνετε με τα καλά σας λόγια! Είναι η πρώτη μου φορά βλέπετε...:xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface:



Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
Πέρα από την πλάκα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Προσωπικά μια δυνατή κολόνια μιας κυρίας ή ενός κύριου μπορεί να μου προκαλέσει πονοκέφαλο σε μερικά λεπτά.


chris7 Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Για πρώτη φορά στεναχωριέμαι που κάποιος μου δηλώνει ότι συμφωνεί μαζί μου :haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.102
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και όμως: Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
Χίλια συγγνώμη για το λάθος μου.
Διορθώνω : Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.116
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom