Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Το επόμενο πρωί ξεκινήσαμε την επιστροφή μας στη Μπανγκόκ που ήταν και ο τελευταίος σταθμός του ταξιδιού μας. Η διαδρομή γνωστή, pickup μέχρι την ThongSala, καράβι – λεωφορείο-αεροπλάνο. Τα τελευταία περιλαμβάνονταν στο ναύλο της AirAsia. Φτάσαμε στο αεροδρόμιο Don Mueang της Μπανγκόκ γύρω στις 5,30 το απόγευμα και πήραμε ταξί μέχρι το ξενοδοχείο μας. Η διαδρομή κράτησε περίπου μια ώρα και περίπου τη μισή ήμασταν κολλημένοι στη κίνηση δεν μπορώ να πώ όμως ότι βαρέθηκα μιας και θαυμάζαμε τους πελώριους ουρανοξύστες της πόλης. Στο ξενοδοχείο μας http://www.salilhotel.com/sukhumvit-soi11 μας υποδέχτηκαν με ένα δροσιστικό ποτό. Το τσεκ ιν κράτησε λίγο παραπάνω από ότι συνήθως αλλά είναι το μόνο αρνητικό που έχω να πω για το ξενοδοχείο. Ήταν σε πολύ βολική τοποθεσία, 3 λεπτά να από το Nana Skytrain station, ο soi 11 είχε αρκετά εστιατόρια και ήσυχα μπαρ, το προσωπικό ήταν φιλικότατο, τα δωμάτια δεν ήταν πολύ μεγάλα αλλά ήταν άνετα, πεντακάθαρα και δεν είχαν φασαρία από τον δρόμο και το πρωινό ήταν πολύ πλούσιο. Πήραμε την ευκαιρία την ώρα που περιμέναμε για τσεκ ιν να κλείσουμε ένα ταξί για την επόμενη μέρα για να μας πάει στην πλωτή αγορά Damnoen Saduak μιας και λόγω έλλειψης χρόνου θέλαμε να αποφύγουμε τις οργανωμένες εκδρομές.
13458-1392627111-2973319ac39abde8337e63cfee09135a.jpg


Μετά από μια σύντομη στάση στο ξενοδοχείο μας τραπήκαμε προς εξερεύνηση της γύρω περιοχής. Είχε ήδη βραδιάσει και η Νανα έσφυζε από ζωή. Ο δρόμος κάτω από το ξενοδοχείο μας ήταν γεμάτος με πωλητές φαγητού τόσο η Sukhumvit όσο και η νυκτερινή αγορά της Νανα ήταν γεμάτη με πάγκους που πουλούσαν ότι μπορείς να φανταστείς, τσάντες μαίμου, μπλουζάκια, ερωτικά γκατζετς, παιδικά ρουχαλάκια, σουβενίρ...
13462-1392627120-c453e9bd9ca5be87f66a365aee6a295d.jpg

Περιπλανηθήκανε για αρκετή ώρα προσπαθώντας κάθε 2,5 λεπτά να αποφύγουμε και έναν κράχτη που ήθελα να μας πείσει να παρακολουθήσουμε ένα πονηρό σόου ενώ ημίγυμνα κοριτσάκια στέκονταν μπροστά στις πόρτες των μπαρ προσπαθώντας να προσκαλέσουν τουρίστες. Στη συνέχεια με κατευθυνθήκαμε προς την Patpong όπου το σκηνικό ήταν πολύ παρόμοιο.

13459-1392627116-d0d80812aafbd9ada4eeaca56623e5ab.jpg


Γύρω στις 12 επιδιώξαμε να βρούμε κάτι για να γεμίσουμε το στομάχι μας πράγμα που δεν αποδείχτηκε και πολύ εύκολο μιας και τα σταντ της περιοχής δεν μας ενέπνεαν και πολύ εμπιστοσύνη αλλά από την άλλη θέλαμε να δοκιμάσουμε το street food της Μπανγκόκ και τελικά καταλήξαμε σε μια κυριλέ καντίνα με τραπεζάκια Bee Garden Café στο Silom soi 88. Θεωρώ πως ήταν καλός συμβιβασμός μέχρι να εξοικειωθούμε με την περιοχή. Τα φαγητό ήταν θαυμάσιο και κλείσαμε έτσι το πρώτο μας βράδυ στην πόλη μιας και δεν θέλαμε το ξενυχτήσουμε αφού την επόμένη είχαμε πολύ πρωινό ξύπνημα για την πλωτή αγορά.

13460-1392627117-e8001408d891fe0f90dbd7b6aa707dbb.jpg


13461-1392627118-5732de4d2c919c071fe38968f1b1c398.jpg


 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αναδύοντας μια απροσδιόριστη μυρωδιά ικανή να προκαλέσει λιποθυμία κατευθύνθηκα προς την πύλη αναχώρησης όπου με περίμενε ο σύζυγος και όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι συνεπιβάτες και άρχισε η διαδικασία αναχώρησης.
Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δυναμική αρχή!!! Περιμένω σαν τρελή τη συνέχεια :thailand01:...
Φύγαμε για Chiang Mai :xalara:...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα γραφεις !! Εδω δεν κανουμε διαγωνισμα ... σε παρακολουθω με πολύ ενδιαφερον
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα προσπαθήσω να βάλω όσο πιο πολλές φώτο μπορώ μιας και η συγγραφή δεν είναι και το δυνατό μου σημείο και χρειάζεται ταλέντο για να περιγράψεις αυτά που ζήσαμε. Όταν όμως καταλάβω πως ανεβαίνουν( αν έχει κάποιος σκονάκι με τα SOS ας βοηθήσει).
Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ναι! Παρακολουθώ και περιμένω! :thailand01:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πάρα πολύ που με εμψυχώνετε με τα καλά σας λόγια! Είναι η πρώτη μου φορά βλέπετε...:xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface:



Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
Πέρα από την πλάκα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Προσωπικά μια δυνατή κολόνια μιας κυρίας ή ενός κύριου μπορεί να μου προκαλέσει πονοκέφαλο σε μερικά λεπτά.


chris7 Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Για πρώτη φορά στεναχωριέμαι που κάποιος μου δηλώνει ότι συμφωνεί μαζί μου :haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και όμως: Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
Χίλια συγγνώμη για το λάθος μου.
Διορθώνω : Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.057
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom