Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος

Μετά από αυτή την αρκετά αναζωογονητική στάση ξεκινήσαμε τη πορεία μας προς τη China Town. Είχε ήδη βραδιάσει για τα καλά αλλά οι δρόμοι παρέμεναν γεμάτοι ζωή.

Μετά από μερικά λεπτά περπάτημα ο δρόμος εξελίχθηκε σε μια χονδρική αγορά λαχανικών. Πωλητές λαχανικών είχαν τα εμπορεύματα τους σε μεγάλα σακιά και δέσμες κατά μήκος του δρόμου. Ομολογώ πως πολλά από αυτά δεν τα αναγνώριζα καν και θα ήθελα πολύ να είχα κάποιον εκείνη την ώρα να μου εξηγήσει τι ήταν αυτά που έβλεπα. Συνεχίσαμε για αρκετή ώρα τη πορεία μας ο κόσμος αραίωνε αρκετά και σύμφωνα με το χάρτη μας θα έπρεπε να πάρουμε ένα κάθετο δρόμο κατά μήκος ενός καναλιού. Με το που κάναμε μερικά μέτρα σε αυτό το δρόμο διαπιστώσαμε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Ο δρόμος ήταν σκοτεινός, με ελάχιστο κόσμο και υπήρχαν κυρίως αποθήκες με λαχανικά που μερικοί εργάτες τα φόρτωναν σε φορτηγά και οι οποίοι έδειχναν να ενοχλούνται από την παρουσία μας . Αποφασίσαμε να επιστέψουμε στον κεντρικό δρόμο από το απέναντι πεζοδρόμιο που ήταν κατά μήκος του καναλιού. Ξαφνικά εμφανίστηκαν μπροστά μας τεράστια ποντίκια τα οποία σουλάτσαραν αμέριμνα και χωρίς να ενοχλούνται από τη παρουσία μας. Επιτάχυνα το βηματισμό μου ( να τρέξω ήθελα κατ ακρίβεια αλλά προσπαθούσα να το παίξω κυρία) κοιτώντας συνέχεια κάτω μην πατήσω κανένα ζωντανό και κοντεύω να σκοντάψω στο σώμα ενός άντρα που βρισκόταν κατάχαμα χωρίς αισθήσεις στο πεζοδρόμιο. Πραγματικά σοκαρίστηκα! Τα ποντίκια περνούσαν πάνω από το κεφάλι του και αυτός κειτόταν ακίνητος καταμεσής του πεζοδρομίου. Στάθηκα μερικά δευτερόλεπτα, οι εργάτες απέναντι κοιτούσαν επίμονα με καθόλου φιλικό ύφος . Ο σύζυγος με τραβάει λέγοντας μου πρέπει να φύγουμε ΤΩΡΑ και είχε απόλυτο δίκιο. Ακόμα δεν κατάλαβα αν ήταν ζωντανός αυτός ο άνθρωπος ή τύφλα στο μεθύσι ή ακόμα αν ήταν και παγίδα και αν είναι δικαιολογημένες οι τύψεις που νοιώθω που τα ποντίκια τον είχαν κάνει πάρκο δραστηριοτήτων και γω δεν έκανα τίποτα.

Συνεχίσαμε τη πορεία μας στον κεντρικό δρόμο που από λαχαναγορά μετατράπηκε σε λουλουδαγορά.. Ήταν απίστευτο πως άλλαξε το σκηνικό μέσα σε μερικά μέτρα. Εκεί γινόταν το αδιαχώρητο από τον κόσμο. Μαγαζιά γεμάτα όμορφα λουλούδια. Τα περισσότερα πωλούσαν ένα είδος λουλουδιού ενώ και οι συνθέσεις λόγω τις μέρας είχαν την τιμητική τους.

13843-1394398462-90d6bfb975e7abb6c94f715113c47ffe.jpg


13844-1394398465-3f645918628d345ff9141b88df78a033.jpg


13845-1394398467-eb0ec5f2a1710d9b6a91ea94879f79e2.jpg


Προχωρούσαμε και προχωρούσαμε και China Town δεν βλέπαμε. Προσπαθήσαμε να ρωτήσουμε μερικούς περαστικούς αλλά σταθήκαμε άτυχοι με τη γλώσσα. Παρόλο που ήταν πολύ πρόθυμοι δεν μπορούσαν να μας εξηγήσουν πως να φτάσουμε. Καταλαβαίναμε μέχρι ένα σημείο και από εκεί βρίσκαμε κάποιον άλλο και πήγαινε λέγοντας. Μετά από έναν απίστευτο ποδαρόδρομο( τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε) φτάσαμε επιτέλους στη China Town.
13847-1394398470-b254f3baf85e6f6e1aa7cc93facd233c.jpg



Πολλής κόσμος, κινέζικα φαναράκια, neon πινακίδες, φαρμακεία να πουλάνε ότι μπορείς να φανταστείς και το street food σε όλο του το μεγαλείο. Μυρωδιές να αναδύουν από τους πάγκους άλλοτε δελεαστικές άλλοτε αηδιαστικές.

13848-1394398472-b5c94bffee75754c5285f2a51da5a04c.jpg


13849-1394398473-e3850a17704682409311fc24ecca0057.jpg


13841-1394398453-72b1898ddc3b3bb685ff1dfa9833a0dd.jpg


Αλλά ήμουν τόσο κουρασμένη που δεν μπορούσα να δοκιμάσω τίποτα από όλα αυτά τα δελεαστικά που έβλεπα μπροστά μου. Καθίσαμε σε ένα πεζοδρόμιο για μερικά λεπτά να σχεδιάσουμε τη πορεία μας. Κανονικά θα έπρεπε να γυρνούσαμε στο ξενοδοχείο μας αλλά αρνιόμουν να φύγω από την Μπανγκόκ και να μην δοκιμάσω το street food της China Town. Και εκεί πήραμε μια πολύ σοφή απόφαση. Food Massage για μια ώρα σε ένα από τα άπειρα μαγαζάκια που υπήρχαν. Ακριβώς ότι χρειάζονταν τα ταλαιπωρημένα μας ποδαράκια. Άκρως αναζωογονητικό και χαλαρωτικό και φεύγοντας από κει ήμουν τόσο πεινασμένη που θα έτρωγα ακόμα και τη πραμάτεια του φαρμακείου. Τελικά καθίσαμε εδώ. Πολύ καλό φαγητό με ότι θαλασσινό μπορείς να φανταστείς. Οι τιμές για street food δεν τις έλεγες και φτηνές αλλά με τα δυτικά δεδομένα ήταν πολύ καλά αλλά κυρίως ήταν πολύ νόστιμα. http://www.tripadvisor.com/Restaura...0300-Reviews-T_K_Seafood-Bangkok.html#REVIEWS

13842-1394398457-8739e0d66765754b72f7e32e5c8b8288.jpg


 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αναδύοντας μια απροσδιόριστη μυρωδιά ικανή να προκαλέσει λιποθυμία κατευθύνθηκα προς την πύλη αναχώρησης όπου με περίμενε ο σύζυγος και όπου είχαν μαζευτεί όλοι οι συνεπιβάτες και άρχισε η διαδικασία αναχώρησης.
Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δυναμική αρχή!!! Περιμένω σαν τρελή τη συνέχεια :thailand01:...
Φύγαμε για Chiang Mai :xalara:...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μια χαρά τα γραφεις !! Εδω δεν κανουμε διαγωνισμα ... σε παρακολουθω με πολύ ενδιαφερον
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Θα προσπαθήσω να βάλω όσο πιο πολλές φώτο μπορώ μιας και η συγγραφή δεν είναι και το δυνατό μου σημείο και χρειάζεται ταλέντο για να περιγράψεις αυτά που ζήσαμε. Όταν όμως καταλάβω πως ανεβαίνουν( αν έχει κάποιος σκονάκι με τα SOS ας βοηθήσει).
Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ναι! Παρακολουθώ και περιμένω! :thailand01:
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πάρα πολύ που με εμψυχώνετε με τα καλά σας λόγια! Είναι η πρώτη μου φορά βλέπετε...:xmas_redface::xmas_redface::xmas_redface:



Πέρα απ' την πλάκα είναι έγκλημα αυτό που κάνουν πολλές κυρίες να λούζονται στην κολώνια πριν από μια πτήση. Δε δείχνει σεβασμό προς τους άλλους συνταξιδιώτες οι οποίοι μπορεί να πάσχουν είτε από αλλεργίες είτε από άσθμα.
Πέρα από την πλάκα με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Προσωπικά μια δυνατή κολόνια μιας κυρίας ή ενός κύριου μπορεί να μου προκαλέσει πονοκέφαλο σε μερικά λεπτά.


chris7 Και όμως: Ησυγγραφή δεν είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Για πρώτη φορά στεναχωριέμαι που κάποιος μου δηλώνει ότι συμφωνεί μαζί μου :haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

chris7

Member
Μηνύματα
3.108
Likes
24.097
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Και όμως: Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο αν κρίνω από όσα διάβασα μέχρι στιγμής.:clap::clap::clap:
Περιμένω τη συνέχεια εμπλουτισμένη βεβαίως με πολλές φωτογραφίες.
Χίλια συγγνώμη για το λάθος μου.
Διορθώνω : Η συγγραφή είναι και το δυνατό σου σημείο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom