Μαλαισία 4 βδομάδες στη Μαλαισία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Κεφάλαιο 9: Νησιά Perhentian (B' Μέρος)



5.8.2009: Perhentian Besar

Για σήμερα είχα σκοπό να πάρω πρωί-πρωί το (υποτιθέμενο) μονοπάτι που διέσχιζε εγκάρσια το νησί και να βγώ στη βόρεια ακτή, στο Perhentian Island Resort (PIR). Λίγο όμως που η χθεσινή απογευματινή έρευνά μου για το από πού ξεκινούσε, λίγο οι αντιφατικές πληροφορίες από τους ντόπιους για το χρόνο που χρειαζόμουν (άλλοι έλεγαν μισή, άλλοι μία ώρα) και η γενικότερη αδιαφορία τους, λίγο η μυρωδιά του δωματίου που με μαστούρωσε και άργησα να ξυπνήσω το πρωί, ανέβαλαν το αρχικό σχέδιο.

Η αίθουσα του πρωινού (το εστιατόριο) είχε αρκετό κόσμο που σαβούρωνε, φόρτωσα και γω τα πιάτα μου – ου μην επί ματαίω – η ποιότητα ήταν απελπιστική. Μαραμένα καρπούζια, ξυνοί και σκληροί (αν είναι δυνατόν σ’ αυτήν τη χώρα) ανανάδες, χειρότεροι απ’ αυτούς στην Ελλάδα, για τα υπόλοιπα ας μη μιλήσω καλύτερα. Ρούφηξα τον καφέ μου γρήγορα-γρήγορα και την έκανα από κει. Στο δρόμο για το δωμάτιο είδα την πρώτη καταδυτική αποστολή να επιβιβάζεται σ’ ένα ταχύπλοο.

Γέμισα ένα μικρό σακκίδιο με τα απαραίτητα και βγήκα για αναζήτηση ταξί για το PIR. Η ταρίφα απ’ το ξενοδοχείο μας ήταν 1 ευρώ ακριβότερη για οποιοδήποτε προορισμό από εκείνη του Flora, 200 μέτρα μακρύτερα. Κατευθύνθηκα προς τα κει. Ταξί δεν είχε, αλλά με φόρτωσαν στο ίδιο ταχύπλοο με μια ομάδα που έφευγε για καταδύσεις και θα περνούσαν από κει και η δουλειά μου έγινε.

Η παραλία στο βόρειο τμήμα του νησιού ήταν όμορφη και πολύ καθαρότερη από τη νότια.





Σ’ αυτήν δεσπόζει το PIR που καταλαμβάνει σχεδόν όλο το χώρο, με προσεγμένα μπανγκαλόουζ (εξωτερικά τουλάχιστον – εσωτερικά δεν ξέρω), διαμορφωμένους κήπους, μεγάλους χώρους, γενικά το περιβάλλον έδειχνε ευχάριστο. Και diving center, και μασαζερί με 60RM μάλιστα την ώρα! Αθάνατο Arwana, σε όλα ακριβότερο!



Το σημαντικότερο, όμως, ήταν η θάλασσα. Αυτό που βλέπεις στις φωτογραφίες, όπως το βλέπεις. Τυρκουάζ καθαρά νερά, χωρίς σπασμένο κοράλλι στο βυθό και με αρκετό βάθος για να απολαύσεις το κολύμπι σου. Και μερικά ψαράκια να τσιμπολογούν πότε πότε τα πόδια σου.



Πέρασα κάπου ένα δίωρο εδώ βουτώντας και ξαναβουτώντας και απολαμβάνοντας μέχρι να το αποφασίσω να ξεκουνηθώ και να πάρω σιγά σιγά το δρόμο της επιστροφής, με τα πόδια, καλύπτοντας όλη τη δυτική ακτή.

Δίπλα από το jetty του PIR ξεκινά ένα μονοπάτι που περνά πάνω από τη μικρή χερσόνησο που χωρίζει τη βόρεια από τη βορειοδυτική παραλία του νησιού. Το μονοπάτι είναι σύντομο αλλά χωμάτινο και ολισθηρό και για το λόγο αυτό την εποχή που ήμουν εκεί βρισκόταν σε εξέλιξη μια κατασκευή από μπετόν, με σκαλοπάτια και ίσια τμήματα που ενώνει τις 2 παραλίες σε 5 λεπτά. Στην άλλη άκρη υπάρχει μια πολύ μικρή παραλία στην οποία βλέπουν μέρουν μπανγκαλόουζ του Coral View Island Resort, μεσολαβεί μια στενή λωρίδα γής που πάει με βράχια λίγο μέσα στη θάλασσα και από την άλλη πλευρά, με θέα το Perhentian Kecil, ξεκινά το βόρειο κομμάτι της δυτικής πλευράς του νησιού.




(Οι σημαιούλες στη φωτογραφία ανήκουν στο συμπαθητικό μαγαζάκι του ξενοδοχείου με διάφορα είδη, τουριστικά και μη, και βλέπει από τη μια είσοδό του στη μικρή παραλία που ανέφερα πιο πάνω και από την άλλη σ’ αυτήν, τη μεγαλύτερη)



(Το «χωριό των ψαράδων» στο απέναντι Perhentian Kecil)

Λίγα μέτρα αφότου διάβηκα τα τελευταία σκαλοπάτια και τα πρώτα βήματά μου στη μικρή παραλία, «έπεσα πάνω» στο ζευγάρι των Ιταλών που είχα γνωρίσει στο Kuching και ξαναδεί στην Kuala Besut. Απολάμβαναν το χυμό τους αραχτοί στις πολυθρόνες τους πάνω στην άμμο μπροστά απ’το μικρό τους μπανγκαλόου, με το νερό σχεδόν να γλύφει τα πόδια τους. Χάρηκαν που με είδαν και με προσκάλεσαν για έναν εσπρέσσο (αυτοί οι Ιταλοί χωρίς τον εσπρέσσο τους δεν πάνε πουθενά!). Δέχτηκα με χαρά, ήταν ότι χρειαζόμουν εκείνη τη στιγμή. Μάλιστα, χωρίς δισταγμό, με κάλεσαν να ρίξω μια ματιά και στο δωμάτιό τους, τον προσωπικό τους χώρο, παρά το αναπάντεχο της επίσκεψης και την αναμενόμενη σχετική ακαταστασία. Παρότι μικρότερο του δικού μου στο Arwana, ήταν άνετο, όμορφο, με όλα τα απαραίτητα, ένα κουκλί.

Μιλήσαμε για τις εμπειρίες μας μέχρι τώρα στη χώρα, τα επόμενα σχέδια, τόπους μακρυνούς που θα θέλαμε να βρεθούμε κάποια στιγμή, αλλά και για τις πατρίδες μας και τις δικές μας θάλασσες. Φυσικά και είχαν επισκεφτεί κάποια ελληνικά νησιά αλλά και τη Χαλκιδική και συμφωνήσαμε σε κάτι: Κάνουμε ταξίδια χιλιάδων χιλιομέτρων για να βρεθούμε σε κάποια «εξωτική» παραλία μόνο και μόνο για να διαπιστώσουμε, για μιαν ακόμη φορά, ότι «θάλασσες σαν αυτές του Αιγαίου δεν υπάρχουν πουθενά»! («Σαν τη Χαλκιδική» θα πρόσθετα εγώ – κι ας ξεσήκωνα σχόλια, ειρωνικά ή μη)

Πολύ ωραίο ζευγάρι, χαρακτηριστικοί Ιταλοί, με τη φινέτσα και το στυλ τους και τη φιλοξενία τους. Ανταλλάξαμε κάρτες κλπ., δώσαμε ένα φλού ραντεβού εκεί που θα μας φέρει ξανά κοντά η μοίρα και αποχαιρετιστήκαμε.

Συνέχισα την πορεία μου σ’ αυτήν την όμορφη παραλία με τα πολλά «ταξί».







(Το Coral View Island Resort είναι το καλύτερο σ’ αυτό το τμήμα της ακτής)

Προχωρώντας νότια υπάρχει ένα τμήμα που δεν έχει αμμουδιά και χωρίζει το βορρά από τον νότο. Οι πληροφορίες που μου έδωσαν οι Ιταλοί έλεγαν ότι το μονοπάτι μέσα από την πυκνή βλάστηση δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, θέλει 15-20 λεπτά αλλά χρειάζεται κάποια προσοχή μη σου «την πέσουν» τα μαϊμούδια ή βρεθείς ξαφνικά face to face με κάποια σαυρούλα (monitor lizard)! Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι μόνοι εμφανείς εκπρόσωποι της πανίδας που συνάντησα ήταν αυτοί του ιπτάμενου βασιλείου.

Το τέλος του μονοπατιού βγάζει στα ψηλά των Coconut Chalets απ’ όπου η θέα της παραλίας είναι εντυπωσιακή.



Αυτή είναι και η λεγόμενη «μεγάλη παραλία» με τα περισσότερα καταλύματα, τα περισσότερα αδιάφορα και απευθυνόμενα σε χαμηλότερα βαλάντια. Περπάτησα ανάμεσά τους, έβγαλα φωτογραφίες, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται να το «φορτώνω» το κείμενο με κάποιες απ’ αυτές. Προς τη νότια απόληξη αυτής της ακτής βρίσκεται το πολυδιαφημισμένο “Tuna Bay Resort” και λίγα μέτρα πιο κάτω τα ιδιαίτερα δημοφιλή “Abdul’s Chalets”. Το πρώτο που (εξ όψεως τουλάχιστον) βρίσκεται σε εμφανώς καλύτερη κατάσταση απ’ τα υπόλοιπα, έχει εισπράξει πολλές θετικές κριτικές για την καθαριότητά του και τον επαγγελματισμό των ιδιοκτητών. Στα μείον αναφέρονται ότι προσελκύει πολλές οικογένειες με παιδιά και την ανάλογη βαβούρα καθώς και προβλήματα ηχομόνωσης. Για το τελευταίο μάλλον έχουν δίκηο, καθώς τα μπανγκαλόουζ βρίσκονται πολύ κοντά το ένα στο άλλο, η ιδέα των ιδιωτικών στιγμών μάλλον πρέπει να αποκλειστεί. Προσωπικά, το μέρος μου φάνηκε ιδιαίτερα «πηγμένο» (τουλάχιστον έτσι έδειχνε από την πλευρά της ακτής – δεν μπήκα πιο μέσα γιατί ένοιωθα ότι θα φαινόμουν αδιάκριτος).

Ανάμεσα στα δυό καταλύματα υπάρχει ένα μικρό μαγαζάκι στο οποίο αποφάσισα να ξεκουραστώ και να κορέσω την πείνα και τη δίψα μου. Η επιλογή μου δε με απογοήτευσε. Με μόλις 25RM (5 Ευρώ) εξαφάνισα 4 πιάτα, έναν φυσικό χυμό «γίγας» και μια σούπερ φρουτοσαλάτα! Α, και ένα μεγάλο μπουκάλι νερό!



(Η θέα απ’ το τραπέζι μου, το Perhentian Kecil απέναντι και το «χωριό των ψαράδων»)

Η διαδικασία της πέψης είχε αρχίσει, το απόγευμα είχε γεμίσει και έπρεπε να ξεκουνηθώ. Προχώρησα προς του Abdul. Μια χαρά φαινόταν το μέρος, τα 2 μεγάλα μπανγκαλόουζ πάνω στην άμμο με την υπέροχη θέα έμοιαζαν προνομιούχα, δεν ξέρω τι θα γινόταν το βράδυ όταν θα βάζανε μπρος τα μπάρμπεκιου πάνω στην άμμο! Τα πιο μέσα σπιτάκια ωστόσο, έμοιαζαν αρκετά στριμωγμένα κι αυτά. Αμφιταλαντεύτηκα λίγο για το να προχωρήσω και να πάρω το μονοπάτι για τη νότια ακτή, αλλά επικράτησε η βαρεμάρα και το χτύπημα του ήλιου στον ώμο που μου υπενθύμισε το πού βρισκόμουν. Αναζήτησα λοιπόν ένα ταξί που με 15RM με μετέφερε πίσω στη Flora Bay.



Εκεί, στην «πιάτσα» των ταξί είδα και την πρώτη μαϊμού στο νησί, albeit όχι αυτό που θα περίμενε κανείς:



Ο «ιδιοκτήτης» της παραδίπλα τσιμπολογούσε με την παρέα του.

Είπα να πιώ έναν καφέ δίπλα στην πισίνα του ξενοδοχείου κι ίσως-ίσως να ρίξω και καμμιά βουτιά.



Λάθος ιδέα η βουτιά…

Πριν πέσει το σκοτάδι, ας ρίξουμε μια ματιά και στο ανατολικό κομμάτι της παραλίας, το «παρθένο» από resorts.



Τα νερά είχαν αρχίσει να τραβιούνται. Η άμπωτη ήταν σε εξέλιξη…



… αποκαλύπτοντας σιγά-σιγά το «μεγαλείο» του βυθού…



… και αναγκάζοντας κάποιους κατοίκους του ν’ αρχίσουν τις τσάρκες!



Με τούτα και μ’ εκείνα ήρθε κι η ώρα του βραδυνού. Μπάρμπεκιου δεν είχε σήμερα, μόνο μπουφέ. Όλα τα δοκίμασα, 4 πιάτα άλλαξα, σχεδόν τίποτα δε μ’ άρεσε αλλά μια μπουκιά απ’ το καθένα με χόρτασε τελικά! Μόνη φωτεινή όαση σ’ ένα θλιβερό περιβάλλον τα υπέροχα μαύρα μάτια της γλυκειάς μουσουλμάνας στην υποδοχή του εστιατορίου και το ανεπιτήδευτο και ζεστό χαμόγελό της - ό,τι ομορφότερο είχα δει και δεν πρόκειται να ξεχάσω απ’ αυτό το νησί.

Σημείωση: Το κείμενο αυτό άρχισε να γράφεται την Κυριακή το μεσημέρι, συνεχίστηκε το απόγευμα της Δευτέρας και ολοκληρώθηκε σήμερα το βράδυ.

 

Attachments

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μερικές συμπληρωματικές πληροφορίες

Θερμοκρασία: Απο 21-22 μέχρι 34-35 το πολύ. Η υγρασία όμως έκανε τη διαφορά (φανταστείτε, όταν γύρισα στη Θεσσαλονίκη, γνωστή για την υγρασία της, νόμισα ότι ήμουν στο Μπαχρέιν - τόσο ξηρό μου φάνηκε το κλίμα!). Στο Bario, χαμηλότερη κατά 4-5 βαθμούς.

Χρήματα: Άν και θεωρητικά το δολλάριο Αμερικής είναι πιο δημοφιλές, τα ευρούλια αποδεικνύονται πολύ ευκολότερα στην ανταλλαγή (στα ανταλλακτήρια - δεν έχει μαύρη αγορά). Κι αυτό γιατί στα δολλάρια, για τα χαρτονομίσματα των 1, 5, 10 δίνουν χαμηλότερη ισοτιμία και στα 100-δόλλαρα γίνεται το "έλα να δείς": Άλλοι δεν παίρνουν κάποιες συγκεκριμένες σειρές, άλλοι ψάχνουν τη χρονιά έκδοσης, άλλοι και τα 2, μύλος... Άν πάρετε μαζί σας $100, φροντίστε για σιγουριά να έχουν εκδοθεί μετά το 2003.

Προσοχή και στις πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες που θα πάρετε μαζί σας: Όχι απο μία μόνο Τράπεζα - τουλάχιστον απο δύο - για να μην βρεθείτε προ δυσάρεστης εκπλήξεως (Η χρεωστική μου κάρτα απο Αμερικάνικη Τράπεζα δεν γινόταν δεκτή απο τα ΑΤΜ για ανάληψη μετρητών απο λογαριασμό μου αλλά ούτε και σαν VISA). Για τις δικές μας Τράπεζες, ξέρω ότι η Πειραιώς το ψάχνει για όλες τις συναλλαγές απο χώρες της περιοχής (Μαλαισία, Ταυλάνδη) ενώ με την Αγροτική δεν υπάρχει πρόβλημα. Οπότε, αρκετά μετρητά μαζί σας και για έναν άλλο λόγο: Σε μικρά ή απομονωμένα μέρη, ΑΤΜ μπορεί να έχει μόνο στο αεροδρόμιο ή (όπως στα νησιά) η πληρωμή με κάρτα μπορεί να σημαίνει επιβάρυνση μέχρι και 10%.

Ξενοδοχεία: Μην σας "τρομάζουν" τα μεγάλα ονόματα: εκτός ειδικών περιπτώσεων, οι τιμές είναι πολύ καλές (καμμία σύγκριση με Ελλάδα, φυσικά, που είναι απείρως ακριβότερη) και μάλιστα, οι μεγάλες αλυσίδες όπως Hilton και Starwood (Le Meridien, Sheraton, Westin) έχουν σχεδόν πάντα προσφορές με δωρεάν διαν/σεις που κατεβάζουν το κόστος στα 50 ή και λιγότερα ευρώ τη βραδυά με μπουφέ για πρωινό οπότε... αν με 50 ευρώ μένεις σε σουίτα στο Hilton, γιατί να ψάξεις το 4-στερο με 35-40; Η διαφορά στην ποιότητα των παροχών δεν συγκρίνεται και, τελικά, βγαίνεις χαμένος.

Υπάρχει και ο... ψυχολογικός παράγοντας: Όταν λείπεις απ'το πρωί, γυρίζεις πτώμα το βράδυ (ή και το μεσημέρι) και θες να φρεσκαριστείς ή να ξεκουραστείς, αλλιώς είναι να βρίσκεις ένα καλάθι με φρέσκα φρούτα και όλα τα λοιπά ... αμαρτωλά να σε περιμένουν και αλλιώς να βογκάει το αιρ-κοντίσιον σαν γκαζοζέν και να μη βγάζει και κρύο (ή να είναι 'σιβηρία' και να μη χαμηλώνει), να μην μπορείς να βολέψεις το κρύο-ζεστό στο ντούς ή να μη δουλεύει το καζανάκι... Καταλαβαίνετε...

Το μόνο "μειονέκτημα" των ξενοδοχείων πολυτελείας είναι ότι για να πετύχεις αυτές τις χαμηλές τιμές πρέπει να κάνεις κράτηση αρκετά νωρίς: Ενάμισυ μήνα πιό μπροστά και η πληρωμή γίνεται προκαταβολικά και - κατά κανόνα - δεν επιδέχονται αλλαγές χωρίς επιβάρυνση. Στα φτηνότερα ξενοδοχεία συνήθως η πληρωμή γίνεται επι τόπου και η κράτηση δεν χρειάζεται να γίνει τόσο νωρίς.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: Επισκεφθείτε τα sites των αλυσίδων και γίνετε μέλη των clubs τους - έστω κι αν πρόκειται να μείνετε μόνο ένα βράδυ σε κάποιο απ' τα ξενοδοχεία τους. Τυπώστε την κάρτα μέλους και πλαστικοποιείστε την. Καταχωρείστε τον κωδικό σας στην αντίστοιχη σελίδα τους για την κράτηση. Θα έχετε σίγουρα καλύτερη εξυπηρέτηση και μπορεί, εκεί, να σας δώσουν καλύτερο δωμάτιο απ' αυτό που έχετε κλείσει και πληρώσει (μου τό'καναν 2 φορές στα Hilton). Το ίδιο ισχύει και για την αεροπορική εταιρία που θα χρησιμοποιήσετε.

Για τους καπνιστές: Όλοι ξέρετε το πρόβλημα με τα αεροδρόμια. Για να μην ψάχνε(σ)τε, στο Dubai δεν έχει καμμιά σήμανση για τα smoking rooms, οπότε, πηγαίνετε κατ' ευθείαν στις εξόδους 121 ή 125 (στο πρώτο επίπεδο). Εκεί είναι τα κοντινότερα δωμάτια.

Στο Colombo, βρίσκονται απέναντι απο τα day-rooms και τον χώρο massage. Στη Σιγκαπούρη έχει σήμανση αλλά κάπου μπερδεύει το πράγμα: Είναι στο δεύτερο όροφο και πάνω, στην ταράτσα, ανοικτό με κήπο και bar - ωραίο και ανθρώπινο.

Στη Μαλαισία, γενικά, τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά. Στα αεροδρόμια όπως παντού, αλλά στα εστιατόρια, μπάρ κλπ. μπορείτε γενικά να καπνίσετε. Ακόμη κι αν δεν βλέπετε τασάκι, μπορείτε να ζητήσετε και θα σας φέρουν.

Τι να (μην) πάρετε μαζί σας

Κάποιος είπε: "Όταν πρόκειται να ταξιδέψεις, άπλωσε όλα τα ρούχα που σκέφτεσαι να πάρεις πάνω σε ένα κρεββάτι. Δίπλα, βάλε τα χρήματα που σκέφτεσαι να πάρεις. Πάρε μαζί σου τα μισά ρούχα και τα διπλάσια χρήματα!"

Στη Μαλαισία είναι όλο το χρόνο καλοκαίρι. Στη χειρότερη περίπτωση ένα μπουφανάκι είναι αρκετό. Άντε και ένα ελαφρύ αδιάβροχο. Ομπρέλλα, ναί. Τα μπλουζάκια λερώνουν εύκολα αλλά πλένονται και εύκολα. Τα δίνετε σε ένα laundry και πληρώνετε 1 ευρώ για τα 10! Άν τα δώσετε πρωί, μπορεί να τα πάρετε και το απόγευμα. Στο ξενοδοχείο δεν συμφέρει - θα πληρώσετε τα 10πλάσια.

Βάλτε ένα στοίχημα με τον εαυτό σας: Να κρατήσετε το βάρος της αποσκευής κάτω απο τα 15 κιλά. Κάν'τε το και για έναν άλλο λόγο: Στην Air Asia θα πληρώσετε μόνο 1 ευρώ για αποσκευή 15 κιλών, ενώ για τα 20 κιλά το κόστος είναι 5 ευρώ. Βέβαια, η Emirates είναι η μόνη που επιτρέπει 30 κιλά αποσκευή. Το πολύ-πολύ, αγοράστε μια δεύτερη στο τέλος, στη Κουάλα Λουμπούρ, για τα ψώνια που θα κάνετε εκεί!

Μην κουβαλήσετε τα άπαντα του Lonely Planet μαζί σας. Φωτοτυπείστε τις σελίδες που σας χρειάζονται (μαζί με εκείνες με χρήσιμες διευθύνσεις, όπως Ελληνική Πρεσβεία, κλπ.). Ένας καλός χάρτης είναι πάντα χρήσιμος αλλά συνήθως άβολος λόγω μεγέθους. Κατεβάστε απ'το internet ότι χρειάζεστε και τυπώστε το σε Α4 ή Α3. Επισκεφθείτε τα επι τόπου γραφεία τουρισμού. Θα βρείτε τα περισσότερα απ'όσα χρειάζεστε. Όταν φεύγετε απο ένα μέρος, πετάτε τις αντίστοιχες σελίδες...

Τέλος, βγάλτε φωτοτυπίες του διαβατηρίου και των καρτών σας.

Όσο για φάρμακα, ένα κουτάκι imodium ή ercefuril φτάνει για να μην... τρέχετε. Νερό θα πίνετε εμφιαλωμένο φυσικά, αλλά αν χρειαστεί να πιείτε της βρύσης ή δεν γνωρίζετε την προέλευση του, δεν νομίζω ότι θα διατρέξετε κάποιο κίνδυνο. Το πολύ-πολύ έχετε μερικές κάψουλες καθαρισμού - για δύσκολες καταστάσεις. Εγώ, μέχρι και βρασμένο νερό βροχής (χωρίς καθαρισμό) ήπια χωρίς πρόβλημα (κι ας μη μου καλο-άρεσε το κιτρινωπό του χρώμα!). Μην το δένετε κόμπο, όμως, και για σας (έχω αρκετά αντισώματα απο προηγούμενες επισκέψεις μου σε 8 χώρες της Ασίας!).

Κάπου εδώ τελειώνει αυτό το κεφάλαιο. Ευχαρίστως να απαντήσω σε απορίες - πριν συνεχίσουμε (αρχίσουμε) το ταξείδι... :)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.755
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Περιμένω και το ταξίδι (είναι μην μας τάξεις εμάς!)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπραβο βρε παιδι μου! Αναλυτικοτατος και κατατοπιστικοτατος. Τωρα περιμενουμε και το ψητο. (τουλαχιστον εσυ γραφεις, οχι οπως ο αλλος ο φιλος σου, που ειναι της προφορικης παραδοσης...)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μπραβο βρε παιδι μου! Αναλυτικοτατος και κατατοπιστικοτατος. Τωρα περιμενουμε και το ψητο. (τουλαχιστον εσυ γραφεις, οχι οπως ο αλλος ο φιλος σου, που ειναι της προφορικης παραδοσης...)
:) Οσονούπω φθάνει το πρόγραμμα με πτήσεις, ξενοδοχεία και κόστη. Με πετύχατε πάνω στο editing! Είναι σε αρχείο .xls και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το ενσωματώσω εδώ ή σαν συνημμένο. Θα δούμε σε λίγο...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τελικά, έπρεπε να το μετατρέψω σε .pdf για να μπορέσω να το ανεβάσω... εξ ού και η καθυστέρηση. Περισσότερα... αύριο βράδυ...
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παναγια μου! Τωρα με κουφανες! Μηπως να ασχοληθεις και με την καταρτιση του κρατικου προυπολογισμου βρε παλικαρι!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.265
Τα έξοδα αυτά είναι χωρίς τα προσωπικά έξοδα ή όχι?

Επίσης, στο κομμάτι που γράφεις για τα χρήματα, εγώ δεν είμαι υπέρ των πολλών μετρητών και του συναλλάγματος. Βγάζεις τοπικά από ΑΤΜ χρήματα και πληρώνεις όπου μπορείς με πιστωτική κάρτα......πολύ καλύτερες ισοτιμίες και κυρίως, χωρίς το άγχος του να κουβαλάς ένα σωρό μετρητά μαζί σου...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παναγια μου! Τωρα με κουφανες! Μηπως να ασχοληθεις και με την καταρτιση του κρατικου προυπολογισμου βρε παλικαρι!
Ερση, καλημέρα...

Μου φαίνεται ότι υπερβάλλεις λιγάκι... Οπως είδες, οι πτήσεις και οι κρατήσεις ήταν πολλές - αντίστοιχα και οι κωδικοί τους (τους οποίους έχω σβήσει απο τη λίστα). Επειδή, όπως θα διαβάσεις αργότερα, δεν έχω και πολύ καλή μνήμη και ξεχνάω που βάζω πράγματα, έκανα μια σελίδα με όλες τις πληροφορίες που την είχα στην τσέπη μου. Τα πράγματα ήταν παστοποιημένα στα σακ βουαγιάζ, οπότε που βγάλε-βάλε. Υστερα, άν τυχόν γινόταν καμμιά στραβή και χάνονταν ή "χάνονταν" καμμιά αποσκευή, δεν θα έψαχνα για τηλέφωνα, επικοινωνίες, κλπ.

Όσο για τα κόστη, οι πληρωμές έγιναν με διαφορετικές κάρτες. Κάποιες είχαν προσφορά επιστροφή χρημάτων με την συμπλήρωση ενός ποσού και ήθελα να κοντρολάρω τις χρεώσεις. Επίσης, κάποια πληρώθηκαν μετρητά επι τόπου και ήθελα να κανονίζω το ποσό των χρημάτων που θα άλλαζα. Οπως λέει και ο/η GTS, δεν κουβαλούσα πολλά στις μετακινήσεις μου. Κάρτες και μετρητά έμεναν στο safe.

.... Προυπολογισμό; Ακούω προτάσεις και δέχομαι εισηγήσεις!!! :D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα έξοδα αυτά είναι χωρίς τα προσωπικά έξοδα ή όχι?

Επίσης, στο κομμάτι που γράφεις για τα χρήματα, εγώ δεν είμαι υπέρ των πολλών μετρητών και του συναλλάγματος. Βγάζεις τοπικά από ΑΤΜ χρήματα και πληρώνεις όπου μπορείς με πιστωτική κάρτα......πολύ καλύτερες ισοτιμίες και κυρίως, χωρίς το άγχος του να κουβαλάς ένα σωρό μετρητά μαζί σου...
GTS έχεις δίκηο, και γώ της ίδιας άποψης είμαι. Αλλά...

Ευτυχώς που είχα αρκετά μετρητά μαζί μου. Τα ΑΤΜ δεν είναι τόσο πολλά όσο στην Ταυλάνδη ή και στο Βιετνάμ ακόμη. Σε ορισμένα μέρη είχε μόνο στο αεροδρόμιο ή και σε 1-2 σημεία ακόμη. Υστερα, όπως ανέφερα και στο εδάφιο για τα χρήματα, αντιμετώπισα πρόβλημα με τη χρεωστική κάρτα που είχα μαζί μου και δεν μπορούσα να πάρω απο το ΑΤΜ. Οι πιστωτικές δεν συμφέρουν σε καμμιά περίπτωση για ανάληψη μετρητών (σου παίρνουν το κεφάλι και τα 2 διαμεσολαβούντα μέρη), οπότε...

Εξάλλου, φυσικά και δεν κουβαλάς όλα τα χρήματα μαζί σου. Οσα χρειάζεσαι και τα υπόλοιπα στο safe μαζί με διαβατήρια, κλπ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.789
Likes
18.265
Αν έχεις χρηματοκιβώτιο εκεί που μένεις.....αυτό φυσικά δεν είναι απαραίτητο, αφού στα ταξίδια μας μένουμε και εκτός Hilton κτλ. Όσο για τις χρεώσεις ανάληψης από πιστωτική είναι ελάχιστες....π.χ. εμενα μου κρατούσε 5 ευρώ/ανάληψη από χρεωστική και 8 από πιστωτική. Τα 3 αυτά ευρώ δεν είναι λόγος του να κυκλοφορείς με 1000 ευρώ μετρητά μαζί σου, έτσι δεν είναι?

Πάντως όλα είναι σχετικά, ανάλογα με το μέρος που κινείσαι. Σε πιο τουριστικά μέρη δεν υπάρχει λόγος για μετρητά, αλλά και στα πιο απομακρυσμένα όπου δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα του ΑΤΜ, έχεις κάνει ήδη επί τόπου μετρητά από ΑΤΜ στο αεροδρόμιο π.χ. υπολογίζοντας περίπου πόσα θα χρειαστείς. Άλλο να κυκλοφορείς πάνω σου με 200 ευρώ και άλλο με 1000+. Εγώ προσωπικά από τότε που "ανακάλυψα" τα ΑΤΜ έχω ξεχάσει τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα έξοδα αυτά είναι χωρίς τα προσωπικά έξοδα ή όχι?

Επίσης, στο κομμάτι που γράφεις για τα χρήματα, εγώ δεν είμαι υπέρ των πολλών μετρητών και του συναλλάγματος. Βγάζεις τοπικά από ΑΤΜ χρήματα και πληρώνεις όπου μπορείς με πιστωτική κάρτα......πολύ καλύτερες ισοτιμίες και κυρίως, χωρίς το άγχος του να κουβαλάς ένα σωρό μετρητά μαζί σου...
GTS, ξέχασα να σου πώ: Η επισυναπτόμενη λίστα περιλαμβάνει έξοδα κάποιον μετακινήσεων και φαγητού (όπου περιλαμβάνονταν στην τιμή, όπως στο Bario και το Redang).

Δεν περιλαμβάνει τα έξοδα ημερήσιων εκδρομών, φαγητού και κάποιων μετακινήσεων (ταξί), εισιτήρια εισόδου σε κάποια πάρκα και προσωπικά έξοδα. Μπορείς να υπολογίσεις ένα μέσο όρο 10 ευρώ την ημέρα για φαγητό και ποτά, ας πούμε σύνολο 300 ευρώ βαριά-βαριά, άλλα 200 ευρώ για τις εκδρομές και, ας πούμε 200 ευρώ για τα υπόλοιπα έξοδα (μαζί και τα... μασάζ!). Δεν γράφω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί η Ερση τρόμαξε και φοβάμαι μην πάθει τίποτα άν δεί και δεύτερη λίστα! :D

Σύνολο, κάτω απο 3000 ευρώ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom