Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Μα είναι ωραία στον Παράδεισο 2

Κάπως έτσι λοιπόν η καλοκαιρινή άδεια μας βρήκε όχι με 1 αλλά με 2 δουλειές. Εθελοντές στο σχολείο τα πρωινά και επίτιμοι φωτογράφοι τα απογεύματα του υπέροχου Zan View Hotel (assistant photographer ο σύντροφος) καθώς και προσωπικοί βοηθοί για τον φίλο μας τον Γιάκομπ. Μελετήσαμε με τις ώρες καινούργιες ιδέες για το μενού, του κάναμε προτάσεις για την λειτουργία των τμημάτων, ετοιμάσαμε μια μικρή εκπαίδευση στο προσωπικό, γενικά όπου μπορούσαμε βάζαμε το χεράκι μας. Όλοι ανεξαιρέτως εκτίμησαν πολύ την βοήθεια μας και έτσι αποκαταστήσαμε και το όνομα του βασανισμένου λαού μας που όλοι κατηγορούν για τεμπελιά. Ανάμεσα από τις ασχολίες μας βέβαια πάντα βρίσκαμε τον χρόνο για βουτιές στον Ινδικό Ωκεανό, παιχνίδια, τραγούδια και χορούς με τα πιτσιρίκια του χωριού, μαθήματα ζωγραφικής, απόπειρες συνεννόησης στα σουαχίλι, βολτάδες και δημιουργία φιλικών δεσμών με τους ανθρώπους του χωριού και τα παιδιά της ομάδας. Την ενέργεια την αντλούσαμε από το υπέροχο τοπίο, τα φαφούτικα παιδικά χαμόγελα και το κλίμα πενταήμερης που μας ετεροχρόνισε, γυρίζοντας μας πίσω στα φοιτητικά, μετεφηβικά μας χρόνια.
Το αίσθημα της προσφοράς μαζί με όλα τα ανάμεικτα συναισθήματα και τους προβληματισμούς που βιώσαμε κατά τη διάρκεια του εθελοντισμού, αποτέλεσε για εμάς μια πραγματική ένεση ζωής αλλά και ένα σημείο αναφοράς πλέον, καθώς μάλλον κάτι λάθος κάνουμε όλοι μας στον άχαρο τρόπο που έχουμε επιλέξει να ζούμε.
Ίσως να φταίει που το φαγητό μετά από ένα πρωινό σκληρής εργασίας ποτέ δε είχε μας φανεί νοστιμότερο και οι μπυρίτσες τα δροσερά βράδια της Ζανζιβάρης, η πιό γλυκιά ανταμοιβή για τους κόπους μας. Βράδυ πια, καθόμασταν και χαζεύαμε τις παρέες από τους εθελοντές να παίζουνε beer pong (κολεγιακό παιχνίδι με μπαλάκι του πινγκ πονγκ και μπύρες) ενώ από το χωριό έφταναν στα αυτιά μας παιδικές φωνές που τραγουδούσανε πριν κοιμηθούνε. Έπειτα ρίχναμε στρωματσάδα στην ταράτσα παρακολουθώντας το νεφέλωμα του Milky Way και τα άπειρα πεφταστέρια από τον θόλο του ουρανού με την βοή του ωκεανού να μας νανουρίζει. Κάθε λίγα δευτερόλεπτα ένα αστέρι ξεκολλούσε και κυλούσε προς τον ορίζοντα αφήνοντας πίσω του μια φωτεινή γραμμή. "Έκανες ευχή;" με ρώταγε η Αλεξάνδρα. Μα δεν έβρισκα τίποτα για να ευχηθώ... Ήμουν ευτυχισμένη...


Το χωριό Κάιρο

Επάνω στον ύφαλο
Επάνω στον ύφαλο
Επάνω στον ύφαλο
Επάνω στον ύφαλο Επάνω στον ύφαλο
Το χωριό Κάιρο


Το χωριό Κάιρο

Υπαίθρια μαθήματα ζωγραφικής από τους ντόπιους
Υπαίθρια μαθήματα ζωγραφικής από τους ντόπιους


Μια μέρα που δεν είχε προγραμματισμένες εργασίες στο σχολείο, ακολουθήσαμε την ομάδα στην εκδρομή τους στο Kizimkazi για μια βουτιά με τα δελφίνια. Φορτωθήκαμε όλοι μαζί στη καρότσα του οργανισμού Give και ξεκινήσαμε. Σε όλη τη διαδρομή ο κόσμος μας χαιρετούσε, παιδάκια τρεχαλάγανε πίσω από την καρότσα τσιρίζοντας και οι νεαροί ντόπιοι εθελοντές στο φορτηγό μαζί μας τραγουδούσανε ρίμες από τανζανική χιπ χοπ.


Στο δρόμο για το Kizimkazi

Η εμπειρία με τα δελφίνια ήταν ένα όνειρο ζωής που έγινε πραγματικότητα. Ακολουθούσαμε με ένα σκαφάκι το κοπάδι και βουτάγαμε ανάμεσα τους. Κάποιοι προλαβαίνανε και να τα αγγίξουνε αλλά τις περισσότερες φορές ίσα που πρόφταινες να τα δεις να απομακρύνονται μέσα από τον αφρό και τις φυσαλίδες που προκάλεσε η βουτιά σου. Μέχρι που σε μια βουτιά βρέθηκα να κολυμπάω δίπλα δίπλα με ένα δελφίνι το οποίο με κοίταξε, αντιλαμβανόμενο την παρουσια μου στο χώρο, και πορευτήκαμε μαζί μερικά μέτρα μέχρι που μου τελείωσε η ανάσα και οι πορείες μας δεν ξανάδιασταυρώθηκαν ...

Φυσικά δεν έλειψαν και τα ευτράπελα, καθώς μια κοπελίτσα κόντεψε να πνιγεί αφού βούτηξε χωρίς το σωσίβιο και πανικοβλήθηκε στην θέα του απέραντου άβαθου μπλε που έφεγγε κάτω από τα πόδια της. Για καλή της τύχη επενέβη ο σύντροφος a.k.a. Mits Diakopares Bucannon και την επέστρεψε στην ασφάλεια της βάρκας μας. Η εκδρομή συνεχίστηκε στο Jambiani Forest μέχρι που αργά το απόγευμα επιστρέψαμε χαρωποί και κουρασμένοι στο ξενοδοχείο μας.

Αναζητώντας τα δελφίνια

Kizimkazi village

Kizimkazi village
Kizimkazi village
Jambiani forest
Jambiani forest



Jambiani forest


Οι μέρες όμως πέρασαν γεμάτες και γρήγορα και εμείς έπρεπε να συνεχίσουμε το ταξίδι μας. Αφού ανταλάξαμε email, facebook, skype, διευθύνσεις και τηλέφωνα, αποχαιρετήσαμε έναν τους εθελοντές, ενώ στους κοντινούς, εκείνους που νιώσαμε σαν αληθινούς φίλους, δεν έλειψαν οι συγκινήσεις και οι σφιχταγγαλιασμοί. Για ανθρώπους που γνώριζα μόλις ελάχιστα εικοσιτετράωρα δεν θα περίμενα ποτέ ότι θα νιώθαμε έτσι αλλά να που η φωνή μου έπιασε γρέζι και τα μάτια μου υγρασία την ώρα που τους λέγαμε να φτιάξουν ένα γερό σχολείο για τους μαθητές του χωριού που τόσο είχαμε αγαπήσει...


Έχε το νου σου στο παιδί... Γιατί αν γλυτώσει το παιδί... υπάρχει Ελπίδα


 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
Αγαπητή LULLU, υπομονή γιατί έπεται μεγάααααλη συνέχεια. Βέβαια εάν υπολογίσουμε την αγωνία που φάγαμε που δεν ακούσαμε τις συμβουλές σου στο φόρουμ για εμβολιασμό αλλά αρκεστήκαμε στα μαλαρόν νομίζω είμαστε πάτσι, μόνο που εσύ βέβαια τα έλεγες για το καλό μας! :) :) :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
ωχχχχχ ειχα και θεματα υγείας???????????????
Όχι, όχι, ευτυχώς, πλήν των παραδοσιακών προβλημάτων αλλαγής κλίματος και διατροφής, δεν παρουσιάστηκε κανένα άλλο πρόβλημα! Ένα άγχος φυσικά το είχαμε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ειδικά όταν μάθαμε ότι το νεράκι της βρύσης έχει τύφο. Βέβαια στη πορεία είδαμε ότι είχε και άλλα πράγματα μέσα, χώματα, πετρώματα, ζωντανά, δεν βαριέσαι... :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
Giannoula μου ξέρω πολύ καλά τι λες!!! Κάναμε και εμείς νυχτερινή διαδρομή στην Ζανζιβάρη οπότε έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως νιώσατε και μάλιστα σαν πρώτη επαφή! Μπράβο σας! :)

να κοιμηθώ??? ή να περιμένω την συνέχεια???
Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλο το ενδιαφέρον και το υπόσχομαι, θα επανέλθω σύντομα!!! :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom