Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

"Μα πως χτίζεις ένα σχολείο;"

Η μέρα μας ξεκινούσε με το λάλημα του κόκορα πριν καν ανατείλει ο ήλιος. Παίρναμε το πρωινό μας και στη συνέχεια φορτωνόμασταν όλοι μαζί με εργαλεία, πινέλα, βούρτσες, κουβάδες με μπογιές και κατεβαίναμε στο σχολείο. Εκεί χωριζόμασταν σε ομάδες. Μα την αλήθεια από μία άποψη ήταν σαν να ήμασταν κομμάτι από αμερικάνικο φοιτητικό σίριαλ σε εξωτερικά γυρίσματα. Είχαμε τους jocks, τις sorority sisters, τα φυτά, τα πρωτάκια, τους exchange students και διάφορες άλλες υποκατηγορίες ομάδων που σίγουρα έχουμε συναντήσει στα φοιτητικά μας χρόνια. Ο σύντροφος συνήθως έπιανε πόστο στα τσιμέντα (με τους jocks κοινώς, που πριν αρχίσει το χτίσιμο κάνανε πους - άπς τα αγόρια μας για να διατηρούνται φιτ). Οι sorority sisters ως κορασίδες με καλλιτεχνικές ανησυχίες, μετά απο 34 πόζες και 28 σέλφις με το σήμα της αδερφότητας, πιάνανε τα πινέλα, ενώ τα πρωτάκια της τάξης τις ακολουθούσαν ωσάν ινδάλματα. Εγώ κόλλησα με μία Έλληνοαμερικανίδα, την κοπέλα που με είχε καληνυχτίσει στην γλώσσα μου από την πρώτη νύχτα, και με τις υπόλοιπες εναλλακτικές, free spirits της ομάδας αναλάβαμε το λατομείο. Εκεί σπάγαμε ή μαζεύαμε πέτρες, τις οποίες τις φορτώναμε σε καρότσια και σε συνεργασία με τα τσιμέντα και τους μαστόρους χτίζαμε το εξωτερικό πεζούλι και τα σκαλοπάτια μπροστά από τις αίθουσες.



Σήκωσα λοιπόν και εγώ την τσάπα για να σπάσω κανένα κοτρόνι. Μετά από πολλά πολλά απανωτά χτυπήματα είχα γίνει λούτσα στον ιδρώτα και τα χέρια μου πονούσαν, αλλά το ρημάδι το κοτρόνι είχε παραμείνει άθικτο. Πάνω που σκέφτηκα να τα παρατήσω, να πάω να κάνω κάτι ποιο εποικοδομητικό, μου ήρθε μια σκέψη. Συγκεντρώθηκα στην πέτρα. Τοποθέτησα με το μυαλό μου πάνω της όλα όσα με ενοχλούν, όλα όσα θέλω να αφανίσω από τον κόσμο αυτό. Και ξεκίνησα να χτυπάω!
Πάνω από τις πέτρες μου παρέλασαν πολιτικοί, δικηγόροι, δικαστές, δημοσιογράφοι, εργοδότες, λαμόγια, συστήματα, επιδημίες, η ανεργία, ο φόβος, πόλεμοι, λοιμοί, ο πόνος, ο ρατσισμός, αρρώστιες, δυστυχήματα, η φτώχια, η πείνα, ο ξεριζωμός, η αδικία ... Κοπάναγα με όλη μου την δύναμη, με όλη μου την οργή και αυτές γινόντουσαν κομμάτια.
Σκεφτόμουνα και χαμογελούσα, τι όμορφα που θα ναι, αφού έχω κομματιάσει όλη αυτή την ασχήμια, όλες αυτές τις λέξεις και τις ιδιότητες τους, να τα τσιμεντώναμε όλα μαζί μέσα στο πεζούλι. Έτσι ώστε κάθε πρωί τα παιδιά να τα πατάνε με τα πατουσάκια τους για να πάνε στο σχολείο. Μα θα ήταν τόσο όμορφα μα την αλήθεια...



 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
Αγαπητή LULLU, υπομονή γιατί έπεται μεγάααααλη συνέχεια. Βέβαια εάν υπολογίσουμε την αγωνία που φάγαμε που δεν ακούσαμε τις συμβουλές σου στο φόρουμ για εμβολιασμό αλλά αρκεστήκαμε στα μαλαρόν νομίζω είμαστε πάτσι, μόνο που εσύ βέβαια τα έλεγες για το καλό μας! :) :) :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
ωχχχχχ ειχα και θεματα υγείας???????????????
Όχι, όχι, ευτυχώς, πλήν των παραδοσιακών προβλημάτων αλλαγής κλίματος και διατροφής, δεν παρουσιάστηκε κανένα άλλο πρόβλημα! Ένα άγχος φυσικά το είχαμε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ειδικά όταν μάθαμε ότι το νεράκι της βρύσης έχει τύφο. Βέβαια στη πορεία είδαμε ότι είχε και άλλα πράγματα μέσα, χώματα, πετρώματα, ζωντανά, δεν βαριέσαι... :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
Giannoula μου ξέρω πολύ καλά τι λες!!! Κάναμε και εμείς νυχτερινή διαδρομή στην Ζανζιβάρη οπότε έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως νιώσατε και μάλιστα σαν πρώτη επαφή! Μπράβο σας! :)

να κοιμηθώ??? ή να περιμένω την συνέχεια???
Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλο το ενδιαφέρον και το υπόσχομαι, θα επανέλθω σύντομα!!! :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom