Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Γενέθλια στην Αφρική

Βραδάκι πια στρίμωξα τους πρώτους εθελοντές που πέτυχα μπροστά στον μπουφέ και τους παρακάλεσα όταν δουν τον σύντροφο να κατεβαίνει να του ευχηθούμε όλοι μαζί χρόνια πολλά! Ένιωθα τύψεις που δεν μπορούσα να οργανώσω τίποτα παραπάνω για τα γενέθλια του, ούτε δώρο του είχα πάρει του κακομοίρη. Οι εθελοντές δέχτηκαν και μετέφεραν το γενέθλιο μήνυμα οπότε με το που έσκασε μύτη ο σύντροφος τον υποδέχτηκαν όλοι με ένα πανηγυρικό happy birthday! Χάρηκε πολύ ο σύντροφος και καθίσαμε όλοι μαζί να δειπνίσουμε. "Οκ από το τίποτα αυτό είναι κάτι" σκέφτηκα και μας παράγγειλα δυο μοχίτο για να δώσουμε στην βραδιά μας μια ιδιαίτερη νότα. Μα φαίνεται υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο...
Εκεί που χαλαρώναμε μπροστά στα απομεινάρια του δείπνου μας, ξαφνικά βγήκε από την κουζίνα μια κουστωδία από μάγειρες, σερβιτόρους και λοιπό προσωπικό, οι οποίοι με κατσαρόλες και κουτάλες ανά χείρας, πλαισίωναν τον chef, που κράταγε... μια μεγάλη τούρτα! Παράλληλα από το μπαρ άρχισε να παίζει το happy birthday to you, σε ποπ εκδοχή. Ήταν η πιο απίστευτη έκπληξη! Οι εθελοντές πιάσανε και αυτοί τον ρυθμό, οι μάγειρες τραγουδούσανε και κοπανάγανε τις κατσαρόλες!
"Make a wish", "make a wish" του φωνάξανε όλοι στο τέλος, και ο σύντροφος έσβησε το κεράκι του. Ξέσπασαν χειροκροτήματα, άρχισαν οι αγκαλιές και οι ασπασμοί, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" τους ευχαριστούσε στα ελληνικά συγκινημένος, ενώ γέλια και ευχές ακουγόντουσαν από παντού!


Ήταν τα ομορφότερα γενέθλια. Μοιραστήκαμε την τούρτα με όλους τους εθελοντές και το προσωπικό, βάλαμε χορευτική μουσική και ξεκίνησε ένα πάρτι άνευ προηγουμένου. Και ενώ νόμιζα ότι το βράδυ μας είχε βαρέσει κορυφή, ένας από τους ομαδάρχες των εθελοντών μας ενημέρωσε ότι με μεγάλη χαρά μας δέχονται να βοηθήσουμε στο χτίσιμο του σχολείου! Ο άτιμος ο σύντροφος είχε ζητήσει εάν γίνεται να βάλουμε και εμείς το λιθαράκι μας σε αυτήν την όμορφη προσπάθεια! Μέσα στο ήδη πανηγυρικό κλίμα, η συμμετοχή μας έγινε αποδεκτή από όλους με μεγάλο ενθουσιασμό. Η βραδιά συνεχίστηκε με πολύ χορό και ακόμα περισσότερες μπύρες κάτω από τον έναστρο Αφρικάνικο ουρανό!
Και αυτό ήταν μόλις το δεύτερο μας βράδυ στην Ζανζιβάρη...



 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
Αγαπητή LULLU, υπομονή γιατί έπεται μεγάααααλη συνέχεια. Βέβαια εάν υπολογίσουμε την αγωνία που φάγαμε που δεν ακούσαμε τις συμβουλές σου στο φόρουμ για εμβολιασμό αλλά αρκεστήκαμε στα μαλαρόν νομίζω είμαστε πάτσι, μόνο που εσύ βέβαια τα έλεγες για το καλό μας! :) :) :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
ωχχχχχ ειχα και θεματα υγείας???????????????
Όχι, όχι, ευτυχώς, πλήν των παραδοσιακών προβλημάτων αλλαγής κλίματος και διατροφής, δεν παρουσιάστηκε κανένα άλλο πρόβλημα! Ένα άγχος φυσικά το είχαμε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ειδικά όταν μάθαμε ότι το νεράκι της βρύσης έχει τύφο. Βέβαια στη πορεία είδαμε ότι είχε και άλλα πράγματα μέσα, χώματα, πετρώματα, ζωντανά, δεν βαριέσαι... :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
Giannoula μου ξέρω πολύ καλά τι λες!!! Κάναμε και εμείς νυχτερινή διαδρομή στην Ζανζιβάρη οπότε έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως νιώσατε και μάλιστα σαν πρώτη επαφή! Μπράβο σας! :)

να κοιμηθώ??? ή να περιμένω την συνέχεια???
Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλο το ενδιαφέρον και το υπόσχομαι, θα επανέλθω σύντομα!!! :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.477
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom