Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Εάν έχετε τον Θεό σας δηλαδή... που έβγαζε η πόρτα;;;

Στο λόμπι ενός ... πεντάστερου ξενοδοχείου!!!

Βγήκαμε σε έναν τεράστιο διάδρομο με υπέροχους πίνακες, λουλούδια, καναπεδάρες, bistro, μάρμαρα και δεν συμμαζεύεται. Το μέρος έσφυζε από πολυτέλεια, ντιζάιν και υψηλή αισθητική. (Ποιά ιδεολογία, ποιός Τσε, ποιός Γκάντι, κάτι τέτοια μέρη θα σε κάνουν μια μέρα να πουλήσεις τη ψυχή σου στο διάολο...). Και εκεί, πίσω από την όμορφη τζαμαρία του λόμπι, το μάτι μας έπιασε κάτι μπλε που παιχνίδιζε χαρούμενα στον ήλιο. Το ξενοδοχείο είχε ΚΑΙ ΠΙΣΙΝΑ. Μια πισινάρα ΝΑ με το συμπάθιο.

"Κρίμα γαμώτο που δεν έχουμε τα μαγι..." Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την πρόταση και είδα το μούτρο του συντρόφου να αστράφτει. Ρε το φάρδος το αμέτρητο, είχε το μαγιό μαζί του!!!

Ηθικό Δίδαγμα: Πάντα στην χειραποσκευή μαγιό και δεύτερο βρακί. Κανόνας απαράβατος. Μην κοιτάτε που την πάτησα σαν πρωτάρα. Ως συνήθως πρώτα παθαίνεις και μετά μαθαίνεις.

Το δωμάτιο που μας παραχώρησαν έφτανε στα τετραγωνικά μέτρα το πρώτο μας διαμέρισμα. Κρεβατάρα, μπανάρα με υδρομασάζ και μια τεράστια flat screen tv που σαν καλωσόρισμα έγραφε πάνω (λανθασμένα) το επώνυμο του συντρόφου:

"Welcome Mr. Diakopares".

Δεν μπορούσαμε να συμφωνήσουμε περισσότερο! Καλώς ορίσατε διακοπάρες!!!

Με κύριο Διακοπάρες λοιπόν να πλατσουρίζει ως πάπιος στην πισίνα, εγώ υπέμεινα το μαρτύριο του χλωρίου υπομονετικά, σιχτιρίζοντας την επιλογή μου να ντυθώ σε total black η βλαμμένη, στους 38 βαθμούς κελσίου. Μετά έκανα και εγώ το φρεσκάρισμα μου στο υδρομασάζ του μπάνιου μας, κάτω από ντους ψιλής βροχής, σαπουνόφουσκες και τα ρέστα, και ανανεωμένοι κατηφορίσαμε για το δείπνο. Αχ ναι - δεν σας το είπα - δικαιούμαστε ΚΑΙ δείπνο!

Είχαμε δικό μας – ολόδικό μας μπουφέ - με δεκάδες ευρωπαϊκές και τοπικές επιλογές κυρίως πιάτου, ορεκτικού, συνοδευτικού, σαλάτας και γύρω στις 45 επιλογές γλυκών! Αφού φάγαμε μέχρι σκασμού, κατά το επιδόρπιο ήρθε και η Νεοζηλανδέζα και κάθισε στο τραπέζι μας. Ήταν από εκείνες τις μαγικές βραδιές, μέσα στο παραθυράκι του χωροχρόνου του τράνζιτ, εκεί που το σήμερα το αύριο και το χθες συνδέονται μονάχα από εσένα. Γνωριστήκαμε με την Νεοζηλανδέζα η οποία ζούσε στο Μπαλί, όπου εργαζόταν σαν σχεδιάστρια μόδας. Μιλήσαμε για ταξίδια, για τις καθημερινότητες μας - τόσο διαφορετικές μα και τόσο ίδιες -, τους στόχους και τις προσδοκίες μας ώσπου στο τέλος αποχαιρετιστήκαμε, ανταλλάσσοντας ευχές για καλή τύχη στο δρόμο μας.

 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
Αγαπητή LULLU, υπομονή γιατί έπεται μεγάααααλη συνέχεια. Βέβαια εάν υπολογίσουμε την αγωνία που φάγαμε που δεν ακούσαμε τις συμβουλές σου στο φόρουμ για εμβολιασμό αλλά αρκεστήκαμε στα μαλαρόν νομίζω είμαστε πάτσι, μόνο που εσύ βέβαια τα έλεγες για το καλό μας! :) :) :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
ωχχχχχ ειχα και θεματα υγείας???????????????
Όχι, όχι, ευτυχώς, πλήν των παραδοσιακών προβλημάτων αλλαγής κλίματος και διατροφής, δεν παρουσιάστηκε κανένα άλλο πρόβλημα! Ένα άγχος φυσικά το είχαμε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ειδικά όταν μάθαμε ότι το νεράκι της βρύσης έχει τύφο. Βέβαια στη πορεία είδαμε ότι είχε και άλλα πράγματα μέσα, χώματα, πετρώματα, ζωντανά, δεν βαριέσαι... :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
Giannoula μου ξέρω πολύ καλά τι λες!!! Κάναμε και εμείς νυχτερινή διαδρομή στην Ζανζιβάρη οπότε έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως νιώσατε και μάλιστα σαν πρώτη επαφή! Μπράβο σας! :)

να κοιμηθώ??? ή να περιμένω την συνέχεια???
Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλο το ενδιαφέρον και το υπόσχομαι, θα επανέλθω σύντομα!!! :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom