Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Dirty Dancing με τους Μασάι

"Μα τί τρομακτικές κραυγές είναι αυτές που βγάζουν;"
"Μα οι Μασάι είναι κυνηγοί, οι κραυγές τους είναι επιθετικές."
"Πάντως πηδάνε πολύ ψηλά"
"Βοηθάνε βέβαια και τα κοντάρια που κρατάνε."
"Αυτοί με το μαλλί είναι οι ανύπαντροι ε;"
"Ναι, γιατί ρωτάς; .... Τι έγινε μωρό μου, σου αρέσουν οι και οι Μασάι τώρα;"
"Εεεε ... αχ τι έγινε; Τελείωσε το σόου; Τί λέει αυτός;"
"Σου φαίνομαι να ξέρω ιταλικά;"
"Κοίτα, κοίτα, μας κάνουν νόημα να σηκωθούμε να χορέψουμε."
"Ε σήκω τότε... Να, κοίτα εκείνη την Ιταλίδα, ξέρει να χορεύει η κοπέλα."
"Χαζός είσαι, αυτή είναι για να δείχνει τα βήματα."
"Μα τι ηλίθιος χορός είναι αυτός;"
"Έλα ρε, πάμε! Πότε θα έχεις ξανά την ευκαιρία να χορέψεις με τους Μασάι"
"Ναι σιγά, κάτσε κάτω, σε λίγο θα σκάσει και ο Patrick Swayze!"
"Ώστε εδώ τους έχουν μαντρωμένους όλους τους δυτικούς τα βράδια..."
"Εμ, βέβαια τι νόμιζες. Με το που πέσει η νύχτα σιγά μην τους αφήσουν να ξεμυτίσουν από τα resort."

Όπως καταλαβαίνετε φίλοι μου αντί για το local party καταλήξαμε εντελώς κατά τύχη, στο ασφαλές και οργανωμένο βραδινό πρόγραμμα διασκέδασης ενός ιταλοκρατούμενου resort, να χαζεύουμε μαυρισμένους ιταλούς να χορεύουν μαζί με τους Μασάι. Στην μάχη του Κινγκ Κόνγκ και της ασφάλειας επικράτησε η τουριστική ζώνη. Ο Ιταλός animator - παρουσιαστής - super star ξεσήκωνε τα πλήθη , ξενέρωτα χαρούμενη μουσική βάραγε δυνατά από τα ηχεία, η κοπελίτσα έδινε από μπροστά το ρυθμό και από πίσω ένα μάτσο μεσήλικοι τουρίστες ανακατεμένοι με παραδοσιακά ντυμένους (και βαριεστημένους) Μασάι ακλουθούσανε τον βηματισμό της.

Μήπως βαρεθήκατε; Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμείς σίγουρα ναι. Στο Nungwi να πούμε την αλήθεια, βαρεθήκαμε οικτρά! Εδώ που τα διηγούμαι βαρέθηκα! Όμως δεν μπορώ να πω ότι δεν προσπαθήσαμε. Στην Kendwa πήγαμε, μπάνια κάναμε, δωμάτιο αλλάξαμε, σνόρκλινγκ στο ύφαλο της Pemba κάναμε (3 ώρες μου πήρε να συνέλθω από το κούνα κούνα της μαούνας σε αυτή την εκδρομή), φάγαμε και στο καλό εστιατόριο langi langi (μετά την νίλα με την πίτσα ανεβάσαμε τον πήχη και το μπάτζετ για την διατροφή μας), τις βραδινές τις μπύρες μας της ήπιαμε παραθαλάσσια, μιλήσαμε επιτέλους με οικογένειες και φίλους μέσω skype, αλλά ... κάτι μας έλειπε.... Πολύ resort βρε παιδάκι μου, πολύς δυτικός πολιτισμός, πολύ χλίδα και πλούτος, πολύ μαυρισμένος τουρίστας, πολλές φωταψίες, πολύ κατανάλωση, πολύ ασφάλεια, πολύ ανασφάλεια έξω από την ασφάλεια, που μας την βίδωσε! Μας έλειπε η αυθεντικότητα, ο αυθορμητισμός, η αίσθηση της περιπέτειας... Δεν λέμε ότι το μέρος είναι άσχημο, κάθε άλλο, πανέμορφο είναι με τα πιο όμορφα νερά και σημεία απαράμιλλης ομορφιάς αλλά... δεν ήταν αυτή η Αφρική μας. Αυτή με την μυρωδιά της καμένης καρύδας, την ηρεμία του τοπίου, τα άχρονα κτίρια, με τα παιδικά τραγουδάκια να μαγεύουν τις νύχτες...
Και έτσι πολύ νωρίτερα από ότι το υπολογίσαμε, πήραμε τηλέφωνο τον Γιάκομπ για να μας πάρει και να μας γυρίσει πίσω στον παράδεισο μας...


Ο δρόμος προς την KendwaΟ δρόμος προς την Kendwa

Pemba island

Nungwi beach

Nungwi beach

Dala dalaOn the roadOn the road On the roadOn the roadOn the road

 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
Αγαπητή LULLU, υπομονή γιατί έπεται μεγάααααλη συνέχεια. Βέβαια εάν υπολογίσουμε την αγωνία που φάγαμε που δεν ακούσαμε τις συμβουλές σου στο φόρουμ για εμβολιασμό αλλά αρκεστήκαμε στα μαλαρόν νομίζω είμαστε πάτσι, μόνο που εσύ βέβαια τα έλεγες για το καλό μας! :) :) :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
ωχχχχχ ειχα και θεματα υγείας???????????????
Όχι, όχι, ευτυχώς, πλήν των παραδοσιακών προβλημάτων αλλαγής κλίματος και διατροφής, δεν παρουσιάστηκε κανένα άλλο πρόβλημα! Ένα άγχος φυσικά το είχαμε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ειδικά όταν μάθαμε ότι το νεράκι της βρύσης έχει τύφο. Βέβαια στη πορεία είδαμε ότι είχε και άλλα πράγματα μέσα, χώματα, πετρώματα, ζωντανά, δεν βαριέσαι... :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
Giannoula μου ξέρω πολύ καλά τι λες!!! Κάναμε και εμείς νυχτερινή διαδρομή στην Ζανζιβάρη οπότε έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως νιώσατε και μάλιστα σαν πρώτη επαφή! Μπράβο σας! :)

να κοιμηθώ??? ή να περιμένω την συνέχεια???
Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλο το ενδιαφέρον και το υπόσχομαι, θα επανέλθω σύντομα!!! :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.469
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom