Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Κατά τις 12:00 το βράδυ επιστρέψαμε στο αεροδρόμιο και σταθήκαμε μπρος στην πύλη αναχώρησης που μας υπέδειξε ο πίνακας. Στο μεταξύ είχα γνωρίσει μια Ιταλίδα συνομήλικη, όπου αδελφωθήκαμε ως τα μοναδικά θηλυκά στο ανδροκρατούμενο έδαφος των Αιγυπτιακών καπνιστηρίων.

Η Ιταλίδα μαζί με τον Ιταλό σύντροφο της πήγαιναν επίσης Τανζανία, στα πλαίσια εθελοντικού προγράμματος σε ένα ορφανοτροφείο και σε ένα σχολείο για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Όμορφοι άνθρωποι.

Όταν άνοιξε η πύλη μας παρατηρήσαμε ότι στην οθόνη αντί για Dar es salaam ανέγραφε έναν παντελώς άγνωστο προορισμό που σήμερα δεν μπορώ με τίποτα να θυμηθώ πως τον λέγανε. Ρωτήσαμε μα την απάντηση δεν την καταλάβαμε. Ευτυχώς κάποια στιγμή η οθόνη εδέησε να αναγράψει και το Dar es salaam και πειστήκαμε και οι τέσσερις ότι από εδώ παν για την πτήση μας.

Μέσα στο αεροπλάνο πήραμε μια πρώτη γεύση από όλα όσα θα επακολουθούσαν στο ταξίδι μας. Ήταν η πρώτη μας επαφή με τον αληθινό προορισμό μας. Ξεχάστε τη ρομποτοποιημένη δυτική εμπειρία πτήσης. Το αεροπλάνο αυτό ήταν ένα ιπτάμενος παιδότοπος. Η χαρά του Ηρώδη. Αριστερά θήλαζαν οι μισές μανάδες, δεξιά τάιζαν φρουτόκρεμες οι υπόλοιπες. Οι αεροσυνοδοί με απίστευτη κατανόηση και υπομονή ξετρύπωναν πιτσιρικάδες από το πιλοτήριο, τις τουαλέτες και τον χώρο αποσκευών πάνω από τις θέσεις των επιβατών. Χαζομπαμπάδες καμάρωναν τα βλαστάρια τους να τρεχαλάν ξυπόλυτα στο διάδρομο και οι υπόλοιποι επιβάτες τους κάναμε φατσούλες και τους χαϊδεύαμε τα κοτσίδια. Γέλια, φωνές και κλάματα ακούγονταν παντού, ήταν ένα αεροπλάνο τσίρκο. Με αφορμή την καθυστέρηση μιας ώρας στην απογείωση μας, αντιληφθήκαμε ότι αισίως είχαμε καταφέρει να μπούμε στην ψυχολογία του ταξιδιώτη για ακόμα μια φορά, όπου ότι και εάν σου συμβεί το αποδέχεσαι σαν μέρος της εμπειρίας σου. Υπό άλλες συνθήκες θα μας είχε φάει το άγχος καθώς λίγη ώρα μετά την άφιξη μας στο Νταρ, είχαμε προγραμματισμένη πτήση για Ζανζιβάρη από διαφορετικό αεροδρόμιο. Μα για πράγματα που δεν μπορείς να ελέγξεις είναι τόσο μάταιο να χολοσκάς. Λύση θα βρεθεί.

Προσδεθείτε. Απογειωνόμαστε για Τανζανία!

 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
Αγαπητή LULLU, υπομονή γιατί έπεται μεγάααααλη συνέχεια. Βέβαια εάν υπολογίσουμε την αγωνία που φάγαμε που δεν ακούσαμε τις συμβουλές σου στο φόρουμ για εμβολιασμό αλλά αρκεστήκαμε στα μαλαρόν νομίζω είμαστε πάτσι, μόνο που εσύ βέβαια τα έλεγες για το καλό μας! :) :) :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
ωχχχχχ ειχα και θεματα υγείας???????????????
Όχι, όχι, ευτυχώς, πλήν των παραδοσιακών προβλημάτων αλλαγής κλίματος και διατροφής, δεν παρουσιάστηκε κανένα άλλο πρόβλημα! Ένα άγχος φυσικά το είχαμε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ειδικά όταν μάθαμε ότι το νεράκι της βρύσης έχει τύφο. Βέβαια στη πορεία είδαμε ότι είχε και άλλα πράγματα μέσα, χώματα, πετρώματα, ζωντανά, δεν βαριέσαι... :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
Giannoula μου ξέρω πολύ καλά τι λες!!! Κάναμε και εμείς νυχτερινή διαδρομή στην Ζανζιβάρη οπότε έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως νιώσατε και μάλιστα σαν πρώτη επαφή! Μπράβο σας! :)

να κοιμηθώ??? ή να περιμένω την συνέχεια???
Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλο το ενδιαφέρον και το υπόσχομαι, θα επανέλθω σύντομα!!! :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom