Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Η Αίγυπτος και άλλα επεισόδια

Το ταξίδι μας ξεκίνησε με την ευλογία του Αλλάχ κατά την απογείωση, ως ευγενική ... όπα, όπα, πάμε πάλι! Ξέχασα να αναφέρω κάτι πολύ σημαντικό:

Μερικές ώρες πριν, εκεί που προσπαθούσαμε να πείσουμε τον μουτρωμένο γάτο μας να βγει κάτω από τον καναπέ που είχε βρει άσυλο, και του φιλάγαμε σταυρό ότι ΔΕΝ θα τον πάρουμε μαζί μας, έπιασα με την άκρη του ματιού μου κάτι που ανέμιζε ανέμελα στο μπαλκόνι. Ήτο το μαγιό του συντρόφου ξεχασμένο στην απλώστρα. Άρχισα λοιπόν να τον κράζω: "Καλά ρε χαμένο, το μαγιό σου ξέχασες;" βγαίνω στο μπαλκόνι να το μαζέψω, βγαίνει και ο γάτος και τρυπώνει κάτω από ένα ραντζάκι, με κράζει ο σύντροφος "Που πάς μωρή, ο γάτος βγήκε έξω" και άλλα χαρούμενα που μάλλον δεν σας αφοράνε.
Το κλου της υπόθεσης είναι ότι ο σύντροφος έβαλε τελευταία στιγμή το μαγιό του στο σακίδιο της πλάτης του, και αναχωρήσαμε κακήν κακώς για το αεροδρόμιο.

Το ταξίδι μας λοιπόν ξεκίνησε με την ευλογία του Αλλάχ κατά την απογείωση, ως ευγενική χορηγία της Egypt Air, που από τις οθόνες του αεροσκάφους μετέφερε σε εμάς τους άπιστους, την προσευχή του Ιμάμη. Μέσα σε δύο ωρίτσες προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο του Καΐρου όπου μας περίμενε μια χαρούμενη αναμονή διάρκειας 11 ωρών! Βγήκαμε λοιπόν από το αεροπλάνο, πήραμε και μια μεσήλικη Νεοζηλανδέζα, με αντίστοιχη διάρκεια αναμονής, παραμάσχαλα και κατευθυνθήκαμε όλοι μαζί στον γκισέ των εκδρομών για να σκοτώσουμε εποικοδομητικά την ώρα μας. Εκεί όμως μας περίμενε μια άσχημη έκπληξη. Λόγω επεισοδίων και αναταραχών στο κέντρο του Καΐρου, όπως μας ενημέρωσαν, όλα τα τουρ είχαν ακυρωθεί.

"Και τι θα κάνουμε άνθρωπε μου 11 ώρες εδώ μέσα;" διαμαρτυρήθηκε έντονα ο σύντροφος. Διαμαρτυρήθηκα και εγώ, πήρε μπρος και η Νεοζηλανδέζα και τελικά καταλήξαμε ... με δωρεάν διαμονή αμφότεροι, μέχρι να αναχωρήσουν οι πτήσεις μας!!!
Ουδείς μέχρι εκείνη την ώρα δεν μας είχε επιβεβαιώσει ότι δικαιούμαστε ξενοδοχείο, διατροφή και τα τοιαύτα αλλά ανήκουμε σε μια κατηγορία ανθρώπων που ποτέ δεν θα διαμαρτυρηθεί για τέτοια πράγματα. (Για το αντίθετο μάλιστα, και σαματά να κάνουμε!)

Στον γκισέ των διαμονών, μαθαίνουμε ότι το ξενοδοχείο μας βρίσκεται εντός των εγκαταστάσεων του αεροδρομίου.

"Ωχ να δούμε σε τι τρύπα θα μας χώσουνε", μουρμούρισε ο σύντροφος αφού το αεροδρόμιο δεν τον είχε εντυπωσιάσει καθόλου. Απαισιόδοξος άνθρωπος...

Αφού διασχίσαμε το μισό αεροδρόμιο, καταλήξαμε μπροστά από μία μικρή πορτούλα στο τέλος ενός γυάλινου διαδρόμου.

"Το ξενοδοχείο σας βρίσκεται πίσω από αυτή τη πόρτα." ανακοίνωσε ο υπάλληλος που μας οδήγησε μέχρι εκεί, και μας άφησε να χάσκουμε και οι τρείς. Ήταν μια απλή πόρτα! Εάν είχε πάνω της ένα σήμα με ανθρωπάκι δεν θα είχε καμία διαφορά με ένα αποχωρητήριο.

Ανταλλάξαμε δύσπιστα βλέμματα μεταξύ μας. Ο σύντροφος είχε και αυτό το βλέμμα, το "στα 'λεγα εγώ... ΤΡΥΠΑ!", ενώ εγώ σήκωσα τους ώμους αδιάφορα.

"Μπαίνουμε;" ρώτησα.

"Μπαίνουμε." μου απάντησε ο σύντροφος και άνοιξε την πόρτα ...

 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Κοιτάξτε" αναφώνησε δείχνοντας τους μια φωτογραφία στην οθόνη του κινητού του. Στην θέα της φωτογραφίας, ο απόλυτος ΤΡΟΜΟΣ κυρίευσε το ζευγάρι των Ελλήνων…....
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δεν γινεται να μην μας πεις για το τι ειδες ....μας κρατας σε αγωνια....
Αγαπητή LULLU, υπομονή γιατί έπεται μεγάααααλη συνέχεια. Βέβαια εάν υπολογίσουμε την αγωνία που φάγαμε που δεν ακούσαμε τις συμβουλές σου στο φόρουμ για εμβολιασμό αλλά αρκεστήκαμε στα μαλαρόν νομίζω είμαστε πάτσι, μόνο που εσύ βέβαια τα έλεγες για το καλό μας! :) :) :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
ωχχχχχ ειχα και θεματα υγείας???????????????
Όχι, όχι, ευτυχώς, πλήν των παραδοσιακών προβλημάτων αλλαγής κλίματος και διατροφής, δεν παρουσιάστηκε κανένα άλλο πρόβλημα! Ένα άγχος φυσικά το είχαμε καθόλη τη διάρκεια της παραμονής μας, ειδικά όταν μάθαμε ότι το νεράκι της βρύσης έχει τύφο. Βέβαια στη πορεία είδαμε ότι είχε και άλλα πράγματα μέσα, χώματα, πετρώματα, ζωντανά, δεν βαριέσαι... :)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
κάπως έτσι στο ταξί νιώσαμε και μείς όταν από το αεροδρόμιο της Ζανζιβάρης πήγαμε στο Nungwi βραδιάτικα! Πάμε λοιπόν για τη συνέχεια, ανυπομονώ να μάθω νέα για το αγαπημένο μου νησί που με σημάδεψε...
Giannoula μου ξέρω πολύ καλά τι λες!!! Κάναμε και εμείς νυχτερινή διαδρομή στην Ζανζιβάρη οπότε έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως νιώσατε και μάλιστα σαν πρώτη επαφή! Μπράβο σας! :)

να κοιμηθώ??? ή να περιμένω την συνέχεια???
Ευχαριστώ πολύ πολύ για όλο το ενδιαφέρον και το υπόσχομαι, θα επανέλθω σύντομα!!! :)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom