Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 7: ΓΚΟΥΑΜ

Γιατί: Γιατί έπρεπε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάει κανείς στη Μικρονησία.

Πού: Ε, δεν έχει και πολλά μέρη να πας στη Γκουαμ. Μια σκατουλίτσα νησάκι είναι. Με δεδομένο ότι είναι και πανάκριβα, κοιμήθηκα στο αεροδρόμιο το βράδυ, πήγα βόλτα να δω το νησί (τρομάρα του) την ημέρα και αργά το απόγευμα της επόμενης πέταξα για το Παλάου, το οποίο προσέθεσα ως έξτρα stopover.

Πώς κινήθηκα: Από το αεροδρόμιο επειδή τα ταξί είναι πανάκριβα, πήρα ωτοστόπ με το συμπαθέστατο οδηγό του λεωφορείου των εργαζόμενων του αεροδρομίου. Στην πόλη πήρα ένα λεωφορείο και μετά ένα τουριστικό λεωφορείο για τουρ το γύρο του νησιού, με ένα φιλοδωρηματάκι με άφησε και στο αεροδρόμιο.

Τι μου άρεσε: Τίποτε.Τουλάχιστον χρησιμοποιούν δολάρια, είναι ευγενέστατοι, μιλάνε Αγγλικά και μπόρεσα να κοιμηθώ στο αεροδρόμιο αντί να πληρώσω ένα σκασμό λεφτά για να μείνω σε αυτό το μέρος. Που στο αεροδρόμιο μπορείς να αγοράσεις ένα κινητό μόντεμ και να έχεις σύνδεση στο ίντερνετ οπουδήποτε στο νησί (αλλιώς θα ήμουν νεκρός από τη βαρεμάρα).

Τι δε μου άρεσε: Που η όποια τοπική κουλτούρα έχει εξαφανιστεί, που είναι ένα themepark για Γιαπωνέζους αγοραστές, που δεν έχει μείνει τίποτε από τη φύση, που μεγάλο μέρος του νησιού είναι αμερικάνικη βάση, που εξαφανίστηκε έως και η τοπική γλώσσα, που είναι πανάκριβα. Δεν ήξερα ότι ένα μέρος σε εξωτική τοποθεσία μπορεί να είναι τόσο μα τόσο άψυχο κι αδιάφορο.

Απρόοπτα: Βαρέθηκα σε βαθμό απρόοπτου. Κι έμεινα μόνο μια μέρα. Φαντάσου.

Τι έκανα σωστά: Έφυγα όσο πιο σύντομα γινόταν.

Τι έκανα λάθος: Εκείνο το τοπικό λεωφορείο που πήρα για να πάω να δω δε θυμάμαι τι και κόστισε και 10$, έλεος. Πάντως έπρεπε να πάω στη Γκουάμ, ήταν αναπόφευκτο. ΟΚ, το τουρ του νησιού ορθώς το πήρα, για να μου φύγει η περιέργεια.

Απωθημένα: Για τη Γκουάμ μιλάμε, ποια απωθημένα;

Θα ξαναπάω: Πας καλά; Στο επόμενο stopover στη Γκουαμ δε θα βγω ούτε από το αεροδρόμιο.

Αξιολόγηση: Tη βαθμολογώ ωσάν να ήταν χώρα

· Φύση: 3. Και πολύ έβαλα για μια μέτρια παραλία, ένα νησί βιασμένο από στρατιωτικές βάσεις, απαράδεκτα εκτρώματα, σχεδόν καθόλου δάσος, μηδέν γεωλογικό ενδιαφέρον.

· Αρχαιολογία: 1 . Πλήρης αδιαφορία.

· Αρχιτεκτονική: 1 Αίσχος, εμπορικά κέντρα-τέρατα, πολυκατοικίες του ’60 και κάτι βίλες κιτς.

· Άνθρωποι: 9 Α, όλα κι όλα. Ευγενέστατοι οι άνθρωποι.

· Κόστος: 3 Μη σου πω κι ακόμη χειρότερα. Αδικαιολόγητα πανάκριβα όλα.

· Ασφάλεια: 10 Ε άμα είναι να μας κλέψουν και στη Γκουάμ…

· Μοναδικότητα: 2 Τίποτε, μηδέν. Ένα προτεκτοράτο των ΗΠΑ στον Ειρηνικό.

· Αυθεντικότητα: 2 Ορίστε;

· Φαγητό: 3 Μπέργκερ, χοτ ντογκ και άθλιες πίτσες. Κάτι αλυσίδες κινέζικων, χάλι μαύρο.

· Ποικιλία: 1 Ποια ποικιλία; Σε 2 ώρες έχεις γυρίσει το νησί κι έχεις φρίξει. Αν δε σε ενδιαφέρουν τα dutufree, είναι για πέταμα.

ΣΥΝΟΛΟΝ: Ελαβον 35. Τελευταία των τελευταίων, αυτό τα λέει όλα. Κάτω κι από το Μπαχρέιν, δεν περιγράφω άλλο.


TOP-5: Ε όχι και τοπ-5 στη Γκουαμ. Δεν υπάρχουν 5 θετικά πράγματα για τη Γκουάμ. Εντάξει δε με βίασαν, δεν πέρασε τυφώνας, δεν κόλλησα κάποια ασθένεια, δεν έχασα το διαβατήριό μου κι ευτυχώς η πτήση έφυγε στην ώρα της, μετρούσα τα λεπτά.

Ακολουθεί φωτορεπορτάζ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εννοείται!!!!!!!!! Περίμενα πώς και πώς. Αλλά μην είσαι περιληπτικός σαν τη Δυτική Αφρική. Αναλυτικές αναφορές. Ειδικά από τους προορισμούς που για τους περισσότερους από μας θα μείνουν όνειρα θερινής νυχτός
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Εννοείται να τα πείς(και αναλυτικά).

Αλλά να τελειώσει(με την άνεση σου) κάποτε.

Γιατί αυτό είναι υπερπαραγωγή μόνον από τον τίτλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σιγά μη γράψω τίποτε... Έτσι τον έβαλα τον τίτλο να μαζέψω κανά like μπας και φτάσω τον hydronetta.

Περιληπτικά θα είναι, με ολίγες φωτό (από Σουδάν τουλάχιστον είναι καλές γιατί τις έβγαζε άλλος). Και της Δυτικής Αφρικής για περιληπτικά ξεκίνησε και βγήκε καμιά πενηνταριά σελίδες, αν πάω για αναλυτικά θα γίνει σαν την Καραϊβική που ακόμη να την τελειώσω.

Κάθε χώρα και κεφάλαιο με μια περίληψη, κανα-δυο τιπς για τα πιο εξεζητημένα (για το Λονδίνο τι τιπς να δώσω ο άνθρωπος, που έφτασα να το γνωρίσω στα τριανταφεύγα μου) και ολίγες φωτό συν μια αξιολόγηση για την κάθε χώρα, φυσικά υποκειμενική.

Νομίζω θα γράψω απόψε το σκεπτικό του itinerary, τους στόχους του ταξιδιού και τις αρχικές προσδοκίες, ώστε να γίνει και μια σύγκριση με το αποτέλεσμα: τι απογοήτευσε, τι ενθουσίασε, ποια ήταν η έκπληξη και τι θα πρότεινα.

Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα, είμαι όλος αυτιά. Αλλά πιο αναλυτικά δε γίνεται, λόγω χρόνου και μείωσης ενδιαφέροντος με την πάροδο του χρόνου. Όλες οι προτάσεις δεκτές.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεκτή η λιτότητα αλλά δώσε λίγο σε αρχαιολογία-κουλτούρα και κόψε από διαδικασίες για βίζες και τέτοια - που μπορούνε να πάνε σε άλλα thread αν χρειαστεί κανείς -προσωπική άποψη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ξεκινα εσυ και αμα τα πεις καλα,το γουρουνακι θα φαει τη σκονη σου....:D
υγ.μην το κανεις αναλυτικα,προκειμενου να το τελειωσεις καποια στιγμη και αν ενα μελος εχει μια απορια,τοτε ρωταει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
Σίδνεϋ δεν πήγα, αλλά πήγα στη Μελβούρνη αντ' αυτού. Μικρονησία δυστυχώς δεν έχω καλές φωτό αλλά θα κάνουμε ό,τι μπορούμε. Ιερουσαλήμ μου άρεσε πολύ, αλλά γενικώς είχε τόσα να δεις το Ισραήλ, ειδικά από αρχαία ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
H αλήθεια είναι ότι ο καθένας εστιάζει και σε διαφορετικά μέρη. Προσωπικά θα ηθελα να διάβασω αρκετά από Σουδάν και όλα του Ειρηνικού. Γράφε εσύ και θα έχεις όσα like ποθεί η καρδούλα σου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Απλά πράγματα εσύ θα γράφεις και εμείς θα βάζουμε like.

Τώρα αν προσαρμόζεις την ιστορία ανάλογα(π.χ τελειώνει ένα μέρος και το κοινό/εμείς ζητάει περισσότερα στοιχεία-φωτογραφίες ή πιο αναλυτική περιγραφή) και ανταποκρίνεσαι άμεσα ε τότε δεν θα προλαβαίνεις να μετράς like.:p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ε καλά να μην εκφραστούμε δηλαδή? Και εγώ περιμένω και θα είμαι πολύ αυστηρή με τα like μου :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom