Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Έμεινα σε ένα από αυτά τα ιστορικά κτίρια που εμφανίζονται στις ταινίες του Μπρους Λι και του Τσάκι Τσαν, όπου οι κακοί του οργανωμένου εγκλήματος τις τρώνε σε σκουριασμένες σκάλες, χαλασμένα ασανσέρ και απερίγραπτες ταράτσες.

Στην είσοδο του ασανσέρ κάποιοι ένοικοι στέγνωναν σεντόνια.

Το δωμάτιο απίστευτα μιρκοσκοπικό αλλά και λειτουργικό. 28€/μέρα με εξαιρετικό ίντερνετ, πολύ ζεστό νερό και σε εξαιρετική τοποθεσία. Α, και με ΝΒΑ κάθε βράδυ, απόλαυση.

Με γοήτευσε ο τρόπος με τον οποίο "γεμίζουν" τους ελεύθερους χώρους με πράσινο.

Όπως και ο συνδυασμός θέας βουνού, θάλασσας και ουρανοξυστών.

Ένα από τα περίεργα μουσεία είναι αυτό της αστυνομίας. Όπου βλέπεις μερικούς αποκεφαλισμούς για παράδειγμα...

Ή το πώς η αστυνομία αντιμετώπιζε τις τίγρεις...

Ή την ιστορία εγκλήματος του γκέτο του Χονγκ Κονγκ που πλέον δεν υπάρχει...

Κι εκεί που αναρωτιέσαι τι κάνει ένα μεγάλο ψάθινο καλάθι στριμωγμένο στο ταβάνι ενός μουσείου αστυνομίας...

...μαθαίνεις πως αποτελούσε συνηθισμένο μέσο λαθρομετανάστευσης.

Είχε κι άλλα ωραία το μουσείο, όπως το πολύ ενδιαφέρον θέμα των "τριάδων", αλλά μετά ασχολήθηκα με τις αγορές.

Μου φάνηκε και πολύ ενδιαφέρον πως παραδοσιακοί ναοί ξεπετάγονται ανάμεσα σε ουρανοξύστες...


Ακόμη και το street food στο Hong Kong είναι ενδιαφέρον, αν και δεν περιορίστηκα σε αυτό.

Αυτό το παγωτό που φτιάχνουν με ατμό ή ό,τι είναι, ενδιαφέρον ήταν, αλλά δεν πέταξα και τη σκούφια μου.

Μπασκετολαός, δηλαδή σωστοί άνθρωποι, τους συμπάθησα.

Είχε ενδιαφέρον και ο ιππόδρομος, ήταν κάπως σουρεάλ οι σουίτες, οι ιππείς που περνάνε σύριζα δίπλα σου και στο βάθος οι ουρανοξύστες. Χαμός από στοιχήματα βέβαια, με τη βρετανική και την κινέζικη κουλτούρα να ενώνουν τη μανία τους για το τζόγο.

Α, είχε και χορευτικά.

Το μουσείο ιστορίας ήταν πολύ ενδιαφέρον, είχε και τα αρχαιολογικά, οικολογικά, αρχιτεκτονικά του στοιχεία, αλλά το πιο ενδιαφέρον είναι το πόσο επιμελή είναι τα παιδάκια.

Έχει κι ένα ολόκληρο κομμάτι πόλης για να δείξει πώς ήταν η ιστορική αρχιτεκτονική της πόλης.

Αστεράκια Μισελέν διαθέτουν ακόμη και φτηνά εστιατόρια στο Χονγκ Κονγκ, αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη μου.

Ωραία και η αντίθεση ανάμεσα στα παραδοσιακά μέσα μεταφοράς και το μοντέρνο λιμάνι. Είναι και σχεδόν τσάμπα οι μεταφορές.

Το μουσείο ναυσιπλοϊας ή όπως λεγόταν είχε μοντέλα πλοίων, αλλά πιο ενδιαφέροντες μου φάνηκαν οι πίνακες, έδιναν μια πολύ ωραία αίσθηση της ναυτικής ιστορίας του λιμανιού, από τους πορτογαλικούς/κινεζικούς/βρετανικούς καιρούς μέχρι τη σύγχρονη εποχή.

Το φοβερό με τους ναούς δεν είναι πως βρίσκονται χωμένοι ανάμεσα σε καθαρά αστικά τοπία,

αλλά το πόσοι άνθρωποι, ντυμένοι μπίζνεσμεν βγαίνουν από τα γραφεία τους ή το μετρό για να προσευχηθούν έστω ένα πεντάλεπτο.


Το βράδυ τα κτίρια στο λιμάνι συντονίζονται και προσφέρουν ένα υπαίθριο σόου με τα φώτα τους, δωρεάν, για όσους βρίσκονται εκεί.

Φυσικά δε λείπουν τα υπαίθρια χάπενινγκς.

Απαραίτητη παρουσία κι ο Μπρους Λη.

Από τα πολύ περίεργα μουσεία είναι αυτό για τα γεγονότα της Τιεν Αν Μεν. Καταρχήν με εξέπληξε που επιτρέπεται -και μάλιστα με βαρείς χαρακτηρισμούς- να λειτουργεί κάτι τέτοιο "εντός" της Κίνας, σοβαρή ένδειξη πραγματικής ανεξαρτησίας.

Βίντεο συγγενών θυμάτων, εκθέσεις ιατροδικαστών, μαρτυρίες βασανιστηρίων, κράνη που διαλύθηκαν από σφαίρες αστυνομικών, απ' όλα είχε ο μπαξές. Όλα αυτά σε ένα μουσείο που μάλλον δικαίως αυτοαποκαλείται το μιρκότερο στον κόσμο.

Πάντα στη μέση του αστικού τοπίου, υπάρχουν αναδομημένοι ναοί, εξαιρετικά πάρκα που σέβονται την κινέζικη τεχνοτροπία, tea houses που σε μεταφέρουν αλλού.

Εξαιρετική urban architecture, που λεν και στου χουριού'μ.


Tην καλύτερη ζεστή σοκολάτα της ζωής μου περίμενα να την πιω σε κανένα Μεξικό, μια Ελβετία, έστω μια Βιέννη... Αμ δε, στο Χονγκ Κονγκ. Απίστευτα γευστική.

Κάπου στα New Territories έχουν επιβιώσει και δυο γειτονιές με ιστορικά κτίρια. Τίποτε το φοβερό βέβαια αν εχεις επισκεφθεί την επαρχιακή Κίνα, αλλά συνιστούν μια όμορφη βόλτα.

Απίστευτα φτηνό michelin-rated εστιατόριο, πάλι δεν ενθουσιάστηκα.

Και τελεφερίκ διαθέτουμε...

Όπου από κάτω βλέπεις τρέκερς να καλύπτουν όμορφες διαδρομές...

...που κλασικά καταλήγουν σε έναν τεράστιο Βούδα.

Μικρολίμανα με ωραίο και πάμφθηνο φαγητό.

Και κάποιοι αλήτες κλέβουν ρεύμα από το ασανσέρ για να μαγερεύουν, χαχα, αγαπώ το κτίριό μου.


Πήγα και στο Μακάο, όμορφα στοιχεία κινέζικης αρχιτεκτονικής...

και μπόλικης πορτογαλικής...

Χάπενινγκ στους δρομους...

Πανέμορφα καφέ με εδέσματα...

Και φυσικά τα πασίγνωστα ξενοδοχεία-καζίνο τέρατα.

Με δεδομένο ότι οι περισσότεροι εισαγόμενοι τζογαδόροι έρχονται από την Κίνα, η τοπική κυβέρνηση του προειδοποιεί να μην είναι τόσο γύφτουλες όσο στον τόπο διαμονής τους.

Πάλι ωραία έφαγα πάντως.
Το κιτς των ξενοδοχείων ήταν αναμενόμενο, με τις οροφές, να φωτίζονται, να καπνίζονται και να ...διαμαντίζονται.

Το πορτογαλικό στοιχείο πολύ έντονο στην αρχιτεκτονική, πανέμορφη πόλη.

Μου είχαν πει να αποφύγω τα ΣΚ και τα πλήθη, αλλά μεσοβδόμαδα είχε πλεϊ οφ Ευρωλίγκας ρε παιδιά.

Η Πορτογαλία είναι παρούσα και στη γαστρονομία βέβαια... αααχ, egg tarts.


Μας έμεινε και η πρόσοψη ενός ναού.

Kάποιες γωνιές είναι βγαλμένες από την Πορτογαλία.



Και κάπου αλλού βλέπεις ... γαλιθιάνικους χορούς.

Tα τρεκ εκτός από επινοητικά ονόματα...


Διαθέτουν ωραία μονοπάτια...

Όμορφες θέες μόλις λίγα λεπτά από την πόλη.

Καθαρός αέρας, δροσούλα και τα σύννεφα σε πολλάσ ημεία κάλυπταν τις βουνοκορφές.

Βρέθηκα και με την παλιά μου συμμαθήτρια τη Σόκο... ό,τι μοριακή κουζίνα βρήκαμε την ταράξαμε..
Και αναχωρώντας προς Λονδίνο, η κλασική εικόνα του κινέζου λαθρέμπορου αρωμάτων να φτιάχνει τη βαλίτσα του...αδιόρθωτοι.





 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εννοείται!!!!!!!!! Περίμενα πώς και πώς. Αλλά μην είσαι περιληπτικός σαν τη Δυτική Αφρική. Αναλυτικές αναφορές. Ειδικά από τους προορισμούς που για τους περισσότερους από μας θα μείνουν όνειρα θερινής νυχτός
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.005
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Εννοείται να τα πείς(και αναλυτικά).

Αλλά να τελειώσει(με την άνεση σου) κάποτε.

Γιατί αυτό είναι υπερπαραγωγή μόνον από τον τίτλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σιγά μη γράψω τίποτε... Έτσι τον έβαλα τον τίτλο να μαζέψω κανά like μπας και φτάσω τον hydronetta.

Περιληπτικά θα είναι, με ολίγες φωτό (από Σουδάν τουλάχιστον είναι καλές γιατί τις έβγαζε άλλος). Και της Δυτικής Αφρικής για περιληπτικά ξεκίνησε και βγήκε καμιά πενηνταριά σελίδες, αν πάω για αναλυτικά θα γίνει σαν την Καραϊβική που ακόμη να την τελειώσω.

Κάθε χώρα και κεφάλαιο με μια περίληψη, κανα-δυο τιπς για τα πιο εξεζητημένα (για το Λονδίνο τι τιπς να δώσω ο άνθρωπος, που έφτασα να το γνωρίσω στα τριανταφεύγα μου) και ολίγες φωτό συν μια αξιολόγηση για την κάθε χώρα, φυσικά υποκειμενική.

Νομίζω θα γράψω απόψε το σκεπτικό του itinerary, τους στόχους του ταξιδιού και τις αρχικές προσδοκίες, ώστε να γίνει και μια σύγκριση με το αποτέλεσμα: τι απογοήτευσε, τι ενθουσίασε, ποια ήταν η έκπληξη και τι θα πρότεινα.

Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα, είμαι όλος αυτιά. Αλλά πιο αναλυτικά δε γίνεται, λόγω χρόνου και μείωσης ενδιαφέροντος με την πάροδο του χρόνου. Όλες οι προτάσεις δεκτές.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεκτή η λιτότητα αλλά δώσε λίγο σε αρχαιολογία-κουλτούρα και κόψε από διαδικασίες για βίζες και τέτοια - που μπορούνε να πάνε σε άλλα thread αν χρειαστεί κανείς -προσωπική άποψη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ξεκινα εσυ και αμα τα πεις καλα,το γουρουνακι θα φαει τη σκονη σου....:D
υγ.μην το κανεις αναλυτικα,προκειμενου να το τελειωσεις καποια στιγμη και αν ενα μελος εχει μια απορια,τοτε ρωταει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
Σίδνεϋ δεν πήγα, αλλά πήγα στη Μελβούρνη αντ' αυτού. Μικρονησία δυστυχώς δεν έχω καλές φωτό αλλά θα κάνουμε ό,τι μπορούμε. Ιερουσαλήμ μου άρεσε πολύ, αλλά γενικώς είχε τόσα να δεις το Ισραήλ, ειδικά από αρχαία ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
H αλήθεια είναι ότι ο καθένας εστιάζει και σε διαφορετικά μέρη. Προσωπικά θα ηθελα να διάβασω αρκετά από Σουδάν και όλα του Ειρηνικού. Γράφε εσύ και θα έχεις όσα like ποθεί η καρδούλα σου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Απλά πράγματα εσύ θα γράφεις και εμείς θα βάζουμε like.

Τώρα αν προσαρμόζεις την ιστορία ανάλογα(π.χ τελειώνει ένα μέρος και το κοινό/εμείς ζητάει περισσότερα στοιχεία-φωτογραφίες ή πιο αναλυτική περιγραφή) και ανταποκρίνεσαι άμεσα ε τότε δεν θα προλαβαίνεις να μετράς like.:p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ε καλά να μην εκφραστούμε δηλαδή? Και εγώ περιμένω και θα είμαι πολύ αυστηρή με τα like μου :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom