Ιορδανία Ισραήλ Κίνα Μιανμάρ (Βιρμανία) Νότια Κορέα Παλαιστίνη Αίγυπτος-Σουδάν-Ιορδανία-Ισραήλ-Σεούλ-Γουαμ-Παλάου-Μικρονησία-Χαβάη-Αυστραλία-Μυανμαρ-Η.Κοng-Λονδίνo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Στάση στα νησιά Μάρσαλ. Δεν άκουσα και τα καλύτερα...

Ημέρα Αγίου Πατρικίου στη Χαβάη. Δηλαδή αντί για Πολυνησία και χορούς χούλα, ιρλανδόφατσες και μπυροκατάσταση. Αίσχος.

Τι άλλο θα δούμε...στη Χαβάη;

Καλές παραλίες έχει το Οάχου, αλλά δεν πέθανα κιόλας.


Στην Τσάινατάουν λιγότεροι ιρλανδομεθύστακες, αλλά το φαγητό γενικώς κάτω των προσδοκιών. Αυτό που μου άρεσε πάντως ήταν που ακόμη και στο τελευταίο σούπερ μάρκετ έβρισκα υγιεινό φαγητό, π.χ. σαλάτες με κίνοα και γαρίδες. Για τον @James να τονίσω ότι έχασα 10 κιλά στο ταξίδι. Όχι παίζουμε!

Σοβαρό αξιοθέατο: το παλάτι των βασιλιάδων της Χαβάης, το οποίο λειτουργεί ως μουσείο ιστορίας. Θλιβερή ιστορία το νησί με τους Αμερικανούς να υφαρπάζουν ξεδιάντροπα την εξουσία από ηγέτες κράτους που οι ίδιοι αναγνώρισαν.

Οι Πολυνήσιοι ντυμένοι ευρωπαίοι λόρδοι είναι κάπως.



Εξαιρετικοί πίνακες ως αποτύπωση της χαβανέζικης κουλτούρας.

Το σερφ, αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής στο Οάχου.

Εκπαιδευτική η επίσκεψη στο Περλ Χάρμπορ, εδώ φωτό από βυθισμένο υποβρύχιο.

Έπεσα και πάνω σε κάτι τσιρλίντερς, χάλια οι κοπέλες.

Απίστευτη ανοργανωσιά και ερασιτεχνισμός από τους Αμερικανούς στη γιαπωνέζικη επίθεση. Αλλά έμαθαν και με το παραπάνω.


Ενδιαφέροντα πράγματα βρίσκει κανείς στα αμερικάνικα φαρμακεία.


Διαβάζοντας κανείς τη θλιβερότατη ιστορία των τελευταίων βασιλισσών της Χαβάης με τα εξωτικά ονόματα, είναι εύκολο να φανταστεί πολυνησιακές καλλονές. Ε, όχι ακριβώς, αν και τα ξεσκονόπανα δίνουν έναν άλφα βασιλικό αέρα.

Στο πραγματικά καταπληκτικό μουσείο Bishop, η διαδραστικότητα δίνει και παίρνει. Εδώ π.χ. μπορεί κανείς να πειραματιστεί με τα σχέδια υφασμάτων στην Ωκεανία.

Εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό από όλη την Ωκεανία. Αν ο στόχος του μουσείου είναι να σε κάνει να θες να επισκεφθείς την περιοχή, επιτεύχθηκε εντελώς.

Αυτή εδώ η εφαρμογή για παράδειγμα, με απασχόλησε για πάνω από μίσή ώρα ως linguistic freak: παίρνεις μια βασική έννοια (σπίτι, σκύλος, πίνω, ψάρι) και βλέπεις με ποια λέξη εκφράζεται στις διάφορες περιοχές της αχανούς Ωκεανίας. Η γλωσσολογική αλληλουχία δίνει μια πολύ αποκαλυπτική εικόνα του πώς κινήθηκαν οι ανθτώπινοι πληθυσμοί.

Μην ξανακούσω λέξη για τη Ζωή Κωνσταντοπούλου.

Καλά, δεν ήταν και όλα ρόδιναστην Ωκεανία.

Πολλοί από τους Ιάπωνες μετανάστες παντρεύονταν με συνοικέσιο δια αλληλογραφίας, επιλέγοντας νύφες από φωτογραφίες που σε πολλές περιπτώσεις δεν ήταν τελείως αντιπροσωπευτικές.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, είχαν να αντιμετωπίσουν και έναν εργασιακό ρατσιστικό μεσαίωνα.


Στη Χονολουλού μην ξεχάσετε να επισκεφθείτε αυτό το ναό, να δείτε το τηλεοπτικό τους κανάλι και να τους κάνετε και like, είναι καταπληκτικοί όλοι τους. Για περίπτωση ανάγκης μπορείτε να πάρετε και στο 24/7/365 προσευχοτηλέφωνο (με το αζημίωτο).

Δεν εντυπωσιάστηκα με το φαγητό, οπότε είπα να πάω πιο επιλεγμένα, έψαξα και βρήκα ένα βιετναμέζικο με πολύ καλές συστάσεις, αλλά παρότι πήγα εντός ωραρίου, έφαγα χιλόπιτα. Mahalo=μπάχαλο. Πάντως από τα πολύ θετικά ήταν ότι ακόμη και στα σούπερ μάρκετ είχε υγιεινά φαγητά, οπως σαλάτες από κίνοα με γαρίδες.

Αμφιταλαντεύτηκα ανάμεσα σε οργανωμένη εκδρομή και την ενοικίαση μοτοσικλέτας. Με δεδομένη τη βροχή σε κάποια στιγμή της ημέρας, πήρα την εκδρομή. Ο ξεναγός ήταν ντόπιος και οδηγούσε ενόσω ξεναγούσε το τεράστιο λεωφορείο του, το οποίο βρήκα ενοχλητικό, ήταν αδύνατον να είναι 100% συγκεντρωμένος σε αυτά που έλεγε. Τουλάχιστον ήταν ντόπιος και κάποιας ηλικίας, οπότε είχε μνήμες από παλαιότερες εποχές και φυσικά εξαιρετικά ευγενής, american style. Κάποια τοπία ήταν πολύ χαριτωμένα.

Πολύ όμορφος γιαπωνέζικος ναός σε εκπληκτικό τοπίο.

Α ναι υπάρχει και ο μεγαλύτερος λαβύρινθος στον κόσμο στο νησί. Δεν τρελάθηκα κιόλας.

Ωραίο όνομα αλυσίδας καταστημάτων. Αν κρίνω από τα προϊόντα προς πώληση, είναι και ειλικρινής.

Ειδικά λεωφορεία και τουρ για γιαπωνέζους τουρίστες.

Κάθε βράδυ έχει και χορούς χούλα δωρεάν πάνω στην παραλία. Χαριτωμένη η χορεύτρια, αλλά πολύ στημένο το όλο σκηνικό σε μια απελπισμένη προσπάθεια έμπνευσης κλίματος Ωκεανίας.

Ε, από ηλιοβασίλεματα και σερφ καλά πάνε πάντως.


Επόμενη στάση: Αυστραλία.

 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εννοείται!!!!!!!!! Περίμενα πώς και πώς. Αλλά μην είσαι περιληπτικός σαν τη Δυτική Αφρική. Αναλυτικές αναφορές. Ειδικά από τους προορισμούς που για τους περισσότερους από μας θα μείνουν όνειρα θερινής νυχτός
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
543
Likes
969
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα-Ινδία-Περού
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.176
Εννοείται να τα πείς(και αναλυτικά).

Αλλά να τελειώσει(με την άνεση σου) κάποτε.

Γιατί αυτό είναι υπερπαραγωγή μόνον από τον τίτλο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σιγά μη γράψω τίποτε... Έτσι τον έβαλα τον τίτλο να μαζέψω κανά like μπας και φτάσω τον hydronetta.

Περιληπτικά θα είναι, με ολίγες φωτό (από Σουδάν τουλάχιστον είναι καλές γιατί τις έβγαζε άλλος). Και της Δυτικής Αφρικής για περιληπτικά ξεκίνησε και βγήκε καμιά πενηνταριά σελίδες, αν πάω για αναλυτικά θα γίνει σαν την Καραϊβική που ακόμη να την τελειώσω.

Κάθε χώρα και κεφάλαιο με μια περίληψη, κανα-δυο τιπς για τα πιο εξεζητημένα (για το Λονδίνο τι τιπς να δώσω ο άνθρωπος, που έφτασα να το γνωρίσω στα τριανταφεύγα μου) και ολίγες φωτό συν μια αξιολόγηση για την κάθε χώρα, φυσικά υποκειμενική.

Νομίζω θα γράψω απόψε το σκεπτικό του itinerary, τους στόχους του ταξιδιού και τις αρχικές προσδοκίες, ώστε να γίνει και μια σύγκριση με το αποτέλεσμα: τι απογοήτευσε, τι ενθουσίασε, ποια ήταν η έκπληξη και τι θα πρότεινα.

Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα, είμαι όλος αυτιά. Αλλά πιο αναλυτικά δε γίνεται, λόγω χρόνου και μείωσης ενδιαφέροντος με την πάροδο του χρόνου. Όλες οι προτάσεις δεκτές.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Δεκτή η λιτότητα αλλά δώσε λίγο σε αρχαιολογία-κουλτούρα και κόψε από διαδικασίες για βίζες και τέτοια - που μπορούνε να πάνε σε άλλα thread αν χρειαστεί κανείς -προσωπική άποψη.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ξεκινα εσυ και αμα τα πεις καλα,το γουρουνακι θα φαει τη σκονη σου....:D
υγ.μην το κανεις αναλυτικα,προκειμενου να το τελειωσεις καποια στιγμη και αν ενα μελος εχει μια απορια,τοτε ρωταει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε καλώς τον. Πάντα τέτοια.
Ξεκίνα!
(Σου άρεσε το Σίδνεϋ? Ιερουσαλήμ χάσιμο?? Πολλές φωτογραφίες από Μικρονησία, παρακαλώ)
Σίδνεϋ δεν πήγα, αλλά πήγα στη Μελβούρνη αντ' αυτού. Μικρονησία δυστυχώς δεν έχω καλές φωτό αλλά θα κάνουμε ό,τι μπορούμε. Ιερουσαλήμ μου άρεσε πολύ, αλλά γενικώς είχε τόσα να δεις το Ισραήλ, ειδικά από αρχαία ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
H αλήθεια είναι ότι ο καθένας εστιάζει και σε διαφορετικά μέρη. Προσωπικά θα ηθελα να διάβασω αρκετά από Σουδάν και όλα του Ειρηνικού. Γράφε εσύ και θα έχεις όσα like ποθεί η καρδούλα σου!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.176
Απλά πράγματα εσύ θα γράφεις και εμείς θα βάζουμε like.

Τώρα αν προσαρμόζεις την ιστορία ανάλογα(π.χ τελειώνει ένα μέρος και το κοινό/εμείς ζητάει περισσότερα στοιχεία-φωτογραφίες ή πιο αναλυτική περιγραφή) και ανταποκρίνεσαι άμεσα ε τότε δεν θα προλαβαίνεις να μετράς like.:p
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.546
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ε καλά να μην εκφραστούμε δηλαδή? Και εγώ περιμένω και θα είμαι πολύ αυστηρή με τα like μου :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.688
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom