Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη σε 10 μέρες? Τρέχουμε τώρα...

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. 2ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής μας. Going to the airport.
  3. 3ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η χαρά της πολύωρης πτήσης, τα παιδικά συναισθήματα, η δυνατή Κλαίρη.
  4. 11ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Το full moon party, το φθηνό μασάζ & η χαμογελαστή βιοπαλαίστρια μασέρ.
  5. 12ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Τα νευράκια, το Νational Μarine Park, το kayaking, το Mae Koh & η Talay Nai.
  6. 13ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Το Wua Talap, η Bua Boke cave, οι περιπετειώδεις τάσεις & η καταιγίδα.
  7. 14ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ο αποκλεισμός, οι Ρώσοι, οι περίφημες σαγιονάρες & ολίγον από Άρλεκιν.
  8. 15ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η αγωνία της αδερφής, ο αρχηγός-Ποσειδώνας & η ηρεμία μετά την μπόρα.
  9. 16ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Τα long tails, ο παραλίγο τσακωμός & ο μίνι απολογισμός της εκδρομής.
  10. 17ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Το παζάρι στην Chaweng, η multiethnic παρέα & ο Ιβάν το κελεπούρι.
  11. 18ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ H συγκίνηση της απόλυσης, η ανεμελιά στην παραλία, η Κούβα μου.
  12. 19ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η ρακή, το Moo Ka Ta, η Όι, το reggae bar κι οι ευγενείς Γάλλοι.
  13. 20ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Το βάρβαρο ξύπνημα, ο παράδεισος Koh Nang Yuan, ο κλαψιάρης ουρανός.
  14. 21ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ To Koh Tao, οι καρχαρίες, το snorkeling. Σχετικές αναλύσεις και «αν».
  15. 22ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Οι απολυμένοι, το swing bar, η Lamai, τα μπουρδέλα & τα τάπας στο Barrio Latino.
  16. 23ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Οι τελευταίες τσάρκες στο νησί, ο Τσε & ο βασιλιάς, η Που η ταξιτζού.
  17. 24ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η άφιξη στην Μπανγκόκ, ο πανικός περί βαλίτσας & η ηλίθια Ελληνίδα υπάλληλος.
  18. 25ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Τουκ τουκ, Patpong, sex shows. Ο γλοιώδης πορνόγερος & ο πιτσιρικάς break dancer.
  19. 26ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Το Μεγάλο Παλάτι, οι αμέτρητοι Βούδες, τα basic αξιοθέατα, η Siam & η Pratunam.
  20. 27ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Το street food, η άθλια πορνεία, το salsa spot La Rueda, ο χορός-το βάλσαμο μου.
  21. 28ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Το μετρό, ο Chao Phraya, η China Town, ο σεισμός της Japan & ο γυρισμός.
  22. 29ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Σκέψεις, συναισθήματα και γενικός απολογισμός.

Ήρθε η ώρα που δεν θέλω. Πρέπει να φύγουμε. Μα δεν θέλω να φύγουμε! Κάνω μια μεγάλη νοερή αγκαλιά το νησί και του ψιθυρίζω «στο επανιδείν» . Ανεβαίνουμε στα long tails που μας περιμένουν στην ακτή και φτάνουμε στο μικρό καράβι.

Αυτή η εικόνα έχει σμικρυνθεί. Πατήστε εδώ για να δείτε τη μεγάλη εικόνα.
afarm3.static.flickr.com_2443_5832867667_a3926fe5ea_b.jpg


Αυτή η εικόνα έχει σμικρυνθεί. Πατήστε εδώ για να δείτε τη μεγάλη εικόνα.
afarm4.static.flickr.com_3070_5832867947_65edf01377_b.jpg


Ανεβαίνουμε γρήγορα στο πάνω κατάστρωμα για να προλάβουμε να πιάσουμε στρώμα. Το γωνιακό που είχαμε το πρωί, το προλαβαίνουν οι Ρώσοι, εμείς πιάνουμε το από κάτω. Δεν πειράζει ακριανό είναι κι αυτό, έχει κι από δω θέα. Ξαπλώνω και απολαμβάνω ηλιοθεραπεία από έναν ήλιο που δεν καίει ιδιαίτερα καθώς είναι απόγευμα και το γλυκό αεράκι δίπλα στην θάλασσα με κάνει σχεδόν να δροσίζομαι. Κλείνω τα μάτια κι ο νους μου γεμίζει με τις σημερινές εικόνες. Νιώθω τόσο χορτάτη. Μια Κούβα και δυο ταξιδευτές της, μπαίνουν σαν κλέφτες στις σκέψεις μου. Άραγε τι να κάνουν τώρα? Θέλω να μοιραστώ μαζί του την περιπέτεια μου με την σπηλιά. Κάπως έτσι με παίρνει ο ύπνος. Στο τσεπάκι τον έχω αυτές τις μέρες.

Η ώρα περνάει και νιώθω το χέρι της Κλαίρης να με σκουντάει ελαφρά. «Μαράκι ξύπνα, φτάνουμε σε λίγο. Σήκω, να βγάλουμε και καμιά φωτογραφία». «Τώρα, τώρα, πέντε λεπτά ακόμα (τι κλασσικό μου!)» μουγκρίζω. Μετά από λίγο με ξανασκουντάει. Ρε τι έπαθα η γυναίκα. «Τώρα, τώρα» ξαναμουγκρίζω. Μετά από λίγο ξανά. «Θα σηκωθείς μωρέ να βγάλουμε καμιά φώτο?» Πετάγομαι πάνω μες στην τσίτα. «Ώχου ρε Κλαίρη. Καλά δεν μπορείς να περιμένεις λίγο? Αφού κοιμάμαι δεν βλέπεις? Ορίστε, σηκώθηκα, που θες να βγάλουμε?» «Μαράκι, ξαναπέσε κοιμήσου και χέσε μας. Σε λίγα λεπτά φτάνουμε. Μια φωτογραφία σου είπα να με βγάλεις. Σιγά τα ωά! Και μετά λες πως εγώ έχω νεύρα!». Αντιλαμβάνομαι πως της έχω μιλήσει απότομα. Δεν το χω όταν ξυπνάω. «Ωραία, άντε κάτσε να σε βγάλω». Κοίτα το όμως που έχει πεισμώσει τώρα. «Δεν πειράζει άστο, δεν θέλω τώρα». «Καλέ έλα να σε βγάλω». «Δεν θέλω τώρα σου λέω». «Ρε, μην τσαντίζεσαι, ξεκόλλα. Αφού ξέρεις, ποτέ δεν ξυπνάω στάζοντας μέλι, ηρέμησε, δεν σου πα και τίποτα». «Ρε Μαράκι, ήρεμη είμαι, όλα οκ απλά τώρα μου έφυγε η όρεξη για φωτογραφίες, τέλος». Σκάσε μου λέω μέσα μου και μην μιλάς. Το μόνο που δεν θέλω είναι να τσακωθούμε. Την έχουμε γλιτώσει όλη μέρα, δεν θα τα χαλάσουμε στο τέλος της εκδρομής.

Επιστροφή στο δωμάτιο για μια σπιθαμή ξεκούρασης. Κανά μισάωρο μην κακομάθουμε κιόλας. Το πολύ πολύ καλό που μας συμβαίνει τώρα είναι που ξέρουμε πως αύριο έχουμε «ρεπό» από εκδρομές και ναι, ω ναι, θα κοιμηθούμε! Είμαι πολύ συγκινημένη! Μόνο που με νιώθω ήδη πιασμένη από την ανάβαση στην σπηλιά κι αναρωτιέμαι με απογοήτευση πόσο γυμναστική αποτελεί τελικά ο χορός. Πάει, γέρασα τελικά.

Ώρα για τον μίνι απολογισμό της σημερινής εκδρομής. Θα πήγαινα μόνο στο νησί της κοιμισμένης αγελάδας. Όχι πως το Mae Koh ή η φημισμένη λίμνη Talay Nai δεν άξιζαν, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με το Wua Talap. Δεν ξέρω αν πραγματοποιείται διανυκτέρευση αλλά αν ναι, σίγουρα θα κοιμόμουν εκεί έστω για μια νύχτα. Ασυζητητί αυτό. Την μία μέρα θα επισκεπτόμουν την σπηλιά και την άλλη το viewpoint. Θα καθόμουν ωωωωωώρες στο καθένα από αυτά και θα χαιρόμουν στο έπακρο την επαφή με την φύση. Αυτό θα γινόταν ΜΕ αθλητικά παπούτσια και ΧΩΡΙΣ βροχή. Αν πάλι τύχαινε να βρέξει, θα χα τον χρόνο να κατέβω όταν ο ουρανός αποφάσιζε να ηρεμήσει. Επίσης θα προσπαθούσα οι αναβάσεις να γίνουν ΜΕ παρέα. Κι επειδή κατά 99% ταξιδεύω με την Κλαίρη και πολύ πιθανό είναι να μην ακολουθούσε, θα φρόντιζα να κάνω παρέες πριν ανέβω. Εύκολα κάνεις φίλους σε τέτοιες καταστάσεις. Αν πάλι δεν έβρισκα θα πήγαινα έτσι κι αλλιώς. Τις υπόλοιπες ώρες μου θα τις περνούσα πλατσουρίζοντας, βγάζοντας φωτογραφίες, κάνοντας ηλιοθεραπεία κι απολαμβάνοντας απλά τον επίγειο παράδεισο. Θα έπινα φρέσκους χυμούς μάνγκο και καρύδας το πρωί, θα έτρωγα τροπικά φρούτα και το βράδυ θα επιδιδόμουν σε κοκτεηλογευσία στο γραφικό μπαράκι. Ούτε και ξέρω πόσα θα δοκίμαζα! Θα επιδίωκα να γνωρίσω όποιον ντόπιο έβρισκα εκεί και να του πιάσω την κουβέντα. Θα ξάπλωνα στην λευκή άμμο απολαμβάνοντας τον έναστρο ουρανό και θα χανόμουν στις σκέψεις μου. Θα ήταν αισιόδοξες γιατί θα ένιωθα ελεύθερη. Όνειρα… Χωρίς αυτά, αδύνατον να ζήσω.

 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
36
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σκανδιναβία!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
έχω κολλήσει στην οθόνη του υπολογιστή..και περιμένω για την συνέχεια της ιστορίας σου με αγωνία. Η πραγματική ζωή πλέκει τα πιο ευφάνταστα σενάρια so dont worry.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πέφτουμε για ύπνο για να αντικρίσει αύριο την πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής της. Όπως κι εγώ όπως και όλοι μας όπως και όλος ο κόσμος. Είναι στενάχωρα όλα αυτά αλλά είμαστε υγιείς. Κι έχουμε κι ένα ταξίδι να μας περιμένει που μπορεί όλες αυτές τις μέρες των ξαφνικών εξελίξεων να μην το θέλω καθόλου αλλά τώρα μου φαίνεται σαν το καλύτερο γιατρικό.
Μπράβο, βρε κορίτσια! Συμφωνώ ότι κάπως έτσι πρέπει να αντιμετωπίζουμε όλες τις αναποδιές που μας τυχαίνουν στη ζωή. Η υγεία είναι πάνω απ' όλα, φυσικά, και από κει και πέρα ποτέ δεν ξέρεις πώς θα τα φέρει η ζωή... Ας είμαστε, λοιπόν, αισιόδοξοι ότι το αύριο θα μας φέρει κάτι καλύτερο:lol:

Ελπίζω να περάσατε υπέροχα στο ταξίδι σας!!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ο πρόλογος σου Μαράκι μας, δεν ήταν καθόλου κουραστικός !

Οντως σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση, ένα ταξίδι λειτουργεί αγχολυτικά :roll::lol:

Αναμένουμε τη περαιτέρω εξιστόρηση των ταυλανδέζικων περιπετειών σας :clap::lol:
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
αχ συγκινηθηκα παρα πολυ...:(καθως και εγω μια απολυμενη ειμαι...απο μια δουλεια που αγαπησα τοσο αλλα τελικα δεν αντεξε...:(

ανυπομονω και εγω για τη συνεχεια...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Μπράβο, βρε κορίτσια! Συμφωνώ ότι κάπως έτσι πρέπει να αντιμετωπίζουμε όλες τις αναποδιές που μας τυχαίνουν στη ζωή. Η υγεία είναι πάνω απ' όλα, φυσικά, και από κει και πέρα ποτέ δεν ξέρεις πώς θα τα φέρει η ζωή... Ας είμαστε, λοιπόν, αισιόδοξοι ότι το αύριο θα μας φέρει κάτι καλύτερο:lol:

Ελπίζω να περάσατε υπέροχα στο ταξίδι σας!!!
bahari μου η αισιοδοξία είναι σημαία μου γιατί αλλιώς δεν την παλεύεις, να κοίτα κάπως έτσι την βγάζω κάθε μέρα :p
malysaki όρεξη να χεις να διαβάσεις γιατί αν αρχίσω ξεχνιέμαι και γράφω γράφω γράφω.... κι οι περιπέτειες πολλαπλασιάζονται!
canf δεν έχω νιώσει ποτέ αυτό το συναίσθημα καθώς κάθε φορά που άλλαξα δουλειά ήταν δική μου απόφαση και για να πάω κάπου καλύτερα. Πρέπει να είναι πολύ άσχημο συναίσθημα όμως ειδικά αν αγαπάς την δουλειά σου και ειδικότερα αν είσαι έντιμος ως προς αυτήν. Σου εύχομαι να βρεις κάτι αντάξιο σου και να μην στεναχωριέσαι!!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
έχω κολλήσει στην οθόνη του υπολογιστή..και περιμένω για την συνέχεια της ιστορίας σου με αγωνία. Η πραγματική ζωή πλέκει τα πιο ευφάνταστα σενάρια so dont worry.
indeed!!!!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Το χειρότερο κομμάτι είναι αυτό της αβεβαιότητας και της ανασφάλειας. Όποια κι αν είναι η έκφανση μιας κατάστασης, μπορεί κανείς να την αποδεχτεί και να ξαναμπεί στο παιχνίδι της αναζήτησης του "καλύτερου". Αυτό το καλύτερο εύχομαι στην αδερφή σου και ανυπομονώ πραγματικά να "ταξιδέψω" μαζί σας στην Ταϋλάνδη!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
canf δεν έχω νιώσει ποτέ αυτό το συναίσθημα καθώς κάθε φορά που άλλαξα δουλειά ήταν δική μου απόφαση και για να πάω κάπου καλύτερα. Πρέπει να είναι πολύ άσχημο συναίσθημα όμως ειδικά αν αγαπάς την δουλειά σου και ειδικότερα αν είσαι έντιμος ως προς αυτήν. Σου εύχομαι να βρεις κάτι αντάξιο σου και να μην στεναχωριέσαι!!
an και δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομερειες, η αληθεια ειναι πως δεν απολυθηκα κανονικα..απλα αναγκαστηκε να "κλεισει" η δουλεια μου...:(αρα δεν ειναι οτι μου φερθηκαν αδικα..απλα καταλαβα ποσο αληθεια ειναι χαλια η κατασταση αυτης της χωρας...

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!!

ελπιζω και εγω να περασατε σουπερ σε αυτο το ταξιδακι που ξεκινησες να αφηγεισαι:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Zmaria εφυγες απο την Ελλαδα της μιζεριας και των απολυσεων
και ανυπομονω να μας περιγραψεις τις διακοπες σου στην Ταιλανδη των γλυκων αναμνησεων.

Μαρια επειδη τον τελευταιο καιρο πασχω απο στερητικο ταιλανδοσυνδρομο:thailand01: περιμενω πως και πως τη συνεχεια της ιστοριας σου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατι τετοιες ωρες ειναι που λες: "Δεν τη χεζω την Ελλαδα να μεινω μονιμα στην Ταυλανδη;"
Η Κλαιρη παντως απεδειξε πως ξερει να αφηνει και ξεναπερνα γρηγορα τα δυσκολα. Να δωσεις ενα Μπραβο στην αδερφη σου απο μενα. Και καλη τυχη σ' οτι κι αν κανει απο δω και περα.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Δεν υπάρχει χειρότερο από το να σου χαλά,ένα κακό γεγονός,την ψυχολογία ενός ταξιδιού που επίκειται.Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για απόλυση.Περιμένω να δω με ποιό τρόπο επηρέασε το ταξίδι σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom