Σαουδική Αραβία Ταξίδι στη Σαουδική Αραβία - 2019

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα

Πηγαίνω στο Ριάντ.

Τετάρτη, 4 Δεκεμβρίου
Φεύγοντας από το ξενοδοχείο ψάχνω για ταξί για το σταθμό λεωφορείων. Σταματάει το ΙΧ ενός ντόπιου που είναι αδίστακτος απατεώνας. Μου ζητάει 70 SAR! Φυσικά αρνούμαι. Η τελική τιμή θα πέσει στα 20, πάλι πολλά για τη μικρή διαδρομή που κάνουμε, αλλά τόσα πλήρωσα και χθες.
Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι Σαουδάραβες ευγενείς και φιλόξενοι σαν το χθεσινό Μανσούρ.

Η αναχώρηση του λεωφορείου της SAPTCO για το Ριάντ γίνεται κανονικά, στις εννέα και είκοσι. Υπάρχουν αρκετοί επιβάτες, κάθομαι τελευταία σειρά και απλώνομαι κάπως να ξεκουραστώ στο πολύωρο ταξίδι.
Η απόσταση από την Ταΐφ ως το Ριάντ είναι 790 χιλιόμετρα. Το τοπίο είναι μια απέραντη έρημος που στολίζεται περισσότερο από μαύρους βράχους και πολύ λιγότερο από θάμνους. Όσο για κοπάδια ζώων μόνο καμήλες μπόρεσα να δω.
Ώρα 12 το μεσημέρι, κάνουμε μισή και πλέον ώρα στάση για φαγητό, περίπου στη μέση της απόστασης.
Φθάνουμε στην El Aziziya, που βρίσκεται ο σταθμός της SAPTCO στο Ριάντ, τη νύχτα, μετά δώδεκα ώρες ταξίδι.
Εδώ υπάρχουν ταξιτζήδες. Μου ζητούν 100 SAR για να με μεταφέρουν στο κέντρο της πόλης που είναι το ξενοδοχείο που έχω κλείσει δωμάτιο. Αλλά αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα. Το κυριότερο είναι ότι όταν βλέπουν τη διεύθυνση που γράφει το έντυπο της κράτησης αδυνατούν να εντοπίσουν την τοποθεσία και μου λένε ότι δε μπορούν να με μεταφέρουν.
Εμφανίζεται ένας που μοιάζει 35χρονος και έχει άτυπο ταξί. Λέει θα τον πάω εγώ. Ανεβαίνω στο ΙΧ του και φεύγουμε στο άγνωστο. Ο τύπος είναι σωματώδης, ψηλός, γεροδεμένος, μουσάτος. Αλλά η περιπέτεια στους δρόμους συνεχίζεται χωρίς να βρίσκουμε το ξενοδοχείο. Αναγκάζομαι να ανοίξω τα «δεδομένα κινητού» στο κινητό μου για να προσανατολιστούμε. Κάνουμε πολλά χιλιόμετρα στη μεγαλούπολη και αφού ο οδηγός ρωτάει κάνα δυο περίπολα με αστυνομικούς τελικά βρίσκουμε το μέρος. Αναρωτιόμουν πόσο να στοίχισε η σύνδεση με τα «δεδομένα κινητού». Το έμαθα όταν επέστρεψα στην Αθήνα. Η Vodafone με χρέωσε 10,89 ευρώ και επί πλέον το 24%ΦΠΑ. Αυτό έγινε άλλες δυο φορές, σε ημέρες που προηγήθηκαν. Δηλαδή γύρω στα 40 ευρώ έξοδα που καλά θα ήταν να είχα αποφύγει. Το μόνο καλό είναι ότι στον ταξιτζή πλήρωσα μόνο 50 SAR.
Το ξενοδοχείο είναι το OYO 150 Al Hamra Palace Al Aswak. Βρίσκεται πολύ κοντά στην κεντρική οδό Al Batha, σε μια περιοχή που είναι γνωστή ως γειτονιά Φιλιππινέζων. Έτσι στο εξής θα ζητάω να με πάνε στο «Φιλιπίνο μάρκετ». Επί πλέον βγάζω μια φωτογραφία του διπλανού κτιρίου στο κινητό για να την δείχνω στους ταξιτζήδες. Αυτά για τον προσανατολισμό.
Το ξενοδοχείο είναι σχετικά φθηνό και δημοφιλές, έχει πολλά δωμάτια στους τέσσερες ή πέντε ορόφους του. Καλό είναι και το δωμάτιο αν και δε δίνουν πετσέτες, αυτό είναι γενικότερο θέμα στα ξενοδοχεία της χώρας, ακόμα και στα πιο καλά. Καλή και η τιμή. Είναι 330 SAR, πλήρωσα με κάρτα που μου κόστισε 90,92 ευρώ, για τρεις διανυκτερεύσεις.
Η περιοχή είναι πολύ κεντρική και διαθέτει όλα όσα χρειάζεται ο επισκέπτης. Μπορώ να πω ότι στο Ριάντ βρήκα την πιο κεντρική τοποθεσία διαμονής σε αυτό το γύρο της Σαουδικής Αραβίας.
Για φαγητό πηγαίνω σε ένα γειτονικό φαστφούντ με γύρο που το δουλεύουν μερικοί φιλικοί Αιγύπτιοι. Ενώ εδώ κοντά στην αγορά, βρήκα ένα καθαριστήριο που το έχουν μετανάστες από το Μπανγκλαντές και έδωσα τα άπλυτά μου για καθάρισμα. Η τιμή πολύ καλή, μόνο 12 SAR.

 

Attachments

Last edited:

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Προσπάθησα, το κείμενο ήταν έτοιμα από παλιά. Με τις φωτογραφίες έχω ακόμα θέμα..
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία. Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσες πληροφορίες γι'αυτή τη χώρα Πολύ λεπτομερής η καταγραφή των ημερών σου. Τελικά τι εντύπωση σου έδωσε αυτό το ταξίδι;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Ευχαριστούμε για την πρώτη ιστορία από την Σαουδική Αραβία στο φόρουμ.Υπάρχει μια ακόμη αλλά είχε κάποιο "θεματάκι" και έσβησε άδοξα.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Ευχαριστούμε για την πρώτη ιστορία από την Σαουδική Αραβία στο φόρουμ.Υπάρχει μια ακόμη αλλά είχε κάποιο "θεματάκι" και έσβησε άδοξα.
Και εγώ ευχαριστώ. Είναι λεπτομερής διότι είναι το ημερολόγιό μου. Ζητώ κατανόηση για τυχόν ατέλειες στη μορφοποίηση. Αλλά "όσο ζω θα μαθαίνω"!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Και εγώ ευχαριστώ. Είναι λεπτομερής διότι είναι το ημερολόγιό μου. Ζητώ κατανόηση για τυχόν ατέλειες στη μορφοποίηση. Αλλά "όσο ζω θα μαθαίνω"!!
΄Οση θέλεις κατανόηση :) Φιλικά την επόμενη φορά αν μπορέσεις να την "σπάσεις" σε κεφάλαια και να βάλεις τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο θα ήταν τέλεια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
΄Οση θέλεις κατανόηση :) Φιλικά την επόμενη φορά αν μπορέσεις να την "σπάσεις" σε κεφάλαια και να βάλεις τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο θα ήταν τέλεια.
Σίγουρα, αυτό είναι μια αδυναμία. Αν μπορείς πως γίνεται το "σπάσιμο", δεν το κατάφερα. Κάποια σύντομη συμβουλή?
Μήπως να στείλλω τον αρχείο σε δόσεις? (για τις φωτογραφίες θα το παλαίψω)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Σίγουρα, αυτό είναι μια αδυναμία. Αν μπορείς πως γίνεται το "σπάσιμο", δεν το κατάφερα. Κάποια σύντομη συμβουλή?
Μήπως να στείλλω τον αρχείο σε δόσεις? (για τις φωτογραφίες θα το παλαίψω)
' Εβαλες όλη την ιστορία με ένα ποστ.Θα μπορούσες να βάλεις πολλαπλά πόστ με την κάθε μέρα ή το κάθε κεφάλαιο.Αν και το κάθε ποστ είχε μερικές φωτογραφίες,έστω και στο τέλος θα ήταν καλύτερα.Κατά την γνώμη μου βέβαια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Σίγουρα έχεις δίκιο. Ήμουν πρωτάρης. Δηλαδή την επόμενη φορά θα κανω post το 1ο μέρος. Και αφού αυτό βγεί στις ιστορίες σε εξέλιξη θα πάω πάλι στην ιστορία μου για 2ο μέρος post. Έτσι ε??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Σίγουρα έχεις δίκιο. Ήμουν πρωτάρης. Δηλαδή την επόμενη φορά θα κανω post το 1ο μέρος. Και αφού αυτό βγεί στις ιστορίες σε εξέλιξη θα πάω πάλι στην ιστορία μου για 2ο μέρος post. Έτσι ε??
Ναι κάτι τέτοιο.Νομίζω ότι βοηθούν και οι mod να γίνουν τα ποστ κεφάλαια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία. Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσες πληροφορίες γι'αυτή τη χώρα Πολύ λεπτομερής η καταγραφή των ημερών σου. Τελικά τι εντύπωση σου έδωσε αυτό το ταξίδι;;;
Ευχαριστώ Giannoula. Τώρα οι εντυπώσεις μου... Λοιπόν αν διαβάσεις το ταξίδι μου (πολλά ζητάω ε?!!) θα καταλάβεις ότι η χώρα δεν είναι ακόμα έτοιμη για να υποδεχθεί ταξιδιώτες. Το κυριότερο αξιοθέατο είναι κλειστό (AL Ula) και δυστυχώς και τα μισά και πλέον μουσεία. Οι συγκοινωνίες επίσης περιορισμένες. To κόστος αυξημένο. Και οι Σαουδάραβες είναι (σα μερικούς Έλληνες) άσχετοι με το Ταξίδι όπως εμείς το καταλαβαίνουμε. Δηλαδή θέλουν φαγητό, ψώνια και καλοπέραση και νομίζουν ότι αυτό ψάχνουμε και εμείς! Λοιπόν έχει ενδιαφέρον, ο κόσμος γενικά καλός, με τα "κολλήματα" στη θρησκεία και τη βασιλική οικογένεια, αλλά μέχρις εκεί. Κάτι διαφορετικό (ιδίως τώρα στην αρχή που δεν υπάρχουν τουρίστες) και ενδιαφέρον αλλά όχι ένα ταξίδι highlight.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
' Εβαλες όλη την ιστορία με ένα ποστ.Θα μπορούσες να βάλεις πολλαπλά πόστ με την κάθε μέρα ή το κάθε κεφάλαιο.Αν και το κάθε ποστ είχε μερικές φωτογραφίες,έστω και στο τέλος θα ήταν καλύτερα.Κατά την γνώμη μου βέβαια.
Νομίζω ότι τώρα βελτιώθηκε. Για πρωτόλειο καλό είναι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom