Σαουδική Αραβία Ταξίδι στη Σαουδική Αραβία - 2019

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα

Από το Ταμπούκ (της Σαουδικής Αραβίας) στην Άκαμπα (της Ιορδανίας).

Επιστρέφω με ταξί στο ξενοδοχείο. Εδώ τώρα κάνω τη γνωριμία ενός Σαουδάραβα που βρίσκω να κάθεται στο ισόγειο παρέα με ένα φιλικό Αφγανό ρεσεψιονίστα. Είναι ένας χοντρός 32 χρόνων, αν και δείχνει μεγαλύτερος. Ονομάζεται Αλί και είναι αξιωματικός στις ένοπλες δυνάμεις της Σαουδικής Αραβίας.
Ο Αλί αν και μιλάει μόνο Αραβικά δείχνει ενθουσιώδες ενδιαφέρον για τη γνωριμία μας. Σε κάποια στιγμή μου λέει πάμε λίγο στο σπίτι μου. Δεν κατάλαβα ακριβώς το σκοπό του αλλά τον ακολουθώ στο αυτοκίνητό του. Μόλις φθάνουμε σπίτι του μου λέει να περιμένω κάτω, στο αυτοκίνητο. Αυτός ανεβαίνει επάνω και σε λίγο έρχεται και μου δίνει δώρο δυο αραβικές μαντήλες. Αυτές να τις φορέσεις, είναι καινούργιες μου λέει ο Αλί. Και όντως είναι αχρησιμοποίητες αλλά και και καλής ποιότητας, καλύτερες από τις άλλες δύο που αγόρασα τις προηγούμενες ημέρες, μία στη Τζέντα, την άλλη στο Ριάντ. Τώρα μαζί με την παλιά Παλαιστινιακή μαντήλα που έχω πάρει μαζί μου από την Αθήνα κουβαλάω συνολικά πέντε μαντήλες! Τι καλός και φιλόξενος άνθρωπος ο φίλος μου ο Αλί.

Στις έντεκα η ώρα παίρνω το ταξί – uber για το σταθμό λεωφορείων της SAPTCO. Το λεωφορείο αναχωρεί για το Haql στην κανονική ώρα 2,20 το απόγευμα. Αλλά καθυστερούμε αρκετά να φθάσουμε στον προορισμό μας. Ενώ η απόσταση από το Ταμπούκ ως το Haql είναι μόνο 226 χιλιόμετρα όταν φθάνουμε η ώρα είναι σχεδόν έξι το βράδυ.
Πρέπει όμως να γράψω ότι η διαδρομή διασχίζει ένα μαγευτικά άγριο τοπίο. Με βράχια σμιλεμένα από τα στοιχεία της φύσης και πολύχρωμα σε σκούρες αποχρώσεις, από τα γεωλογικά υλικά που περιέχουν. Νομίζω ότι αν υπήρχε τουρισμός στη χώρα η περιοχή δε θα υστερούσε σε σχέση με το συνεχόμενο «Ουάντι Ρουμ» της γειτονικής Ιορδανίας. Αυτή η όντως βιβλική γη είναι η «Γη Μαδιάμ», που κατοικούσε ο αρχαίος λαός των Μαδιανιτών.
Το Haql είναι μια μικρή πόλη στα παράλια της Ερυθράς θάλασσας, λίγα χιλιόμετρα πριν τα σύνορα της Ιορδανίας. Βρίσκεται σε ωραία τοποθεσία.

Δεν υφίσταται διασυνοριακή συγκοινωνία με λεωφορεία και πρέπει να πάρω ταξί και μάλιστα ατομικό, είμαι ο μόνος που θέλει να συνεχίσει ως την Άκαμπα. Ο ταξιτζής που ψάχνει επιβάτες ζητάει κόμιστρο 300 SAR. Είναι πολλά, γύρω στα 75 ευρώ και δεν τα είχα προϋπολογίσει. Τι να κάνω, θα τα πληρώσω.
Ο ταξιτζής μου κάνει τη δουλειά αυτή με επαγγελματική επάρκεια. Είναι φιλικός και εξυπηρετικός. Περνάμε τα τελωνεία όπου πληρώνει 100 SAR φόρο στο Σαουδαραβικό. Ενώ στην Ιορδανική πλευρά τα πράγματα είναι πιο φιλικά. Μου βγάζουν βίζα δωρεάν.

Ο Χ. είναι μανιώδης καπνιστής και αγοράζει μια κούτα αφορολόγητα τσιγάρα από το Ιορδανικό τελωνείο, χρησιμοποιώντας τα δικά μου χαρτιά. Οπότε μου δίνει δώρο ένα κουτάκι, νάχω κι εγώ. Έψαξε να βρει και αλκοόλ αλλά δεν υπήρχε. Και στην εύλογη απορία μου τι γίνεται με το μηχάνημα που σκανάρει τις αποσκευές βάζει το το χέρι στην κοιλίτσα του και μου εξηγεί ότι υπάρχει ασφαλής κρυψώνα. Του αρέσει πολύ η μπίρα και όταν τη βρίσκει στην Ιορδανία, πίνει πεντέξι μπουκάλια. Έτσι οι Σαουδάραβες τελωνειακοί δε μπορούν να κάνουν κάτι για να εντοπίσουν το "χαράμ" όταν ξαναμπαίνει στη χώρα του. Τώρα πώς κάνει διεθνή δρομολόγια μετά την μπιροποσία, άξιος!

Χαράμ είναι το αμαρτωλό και απαγορευμένο, το οποίο οι ευσεβείς στα σκουπίδια το πετάνε.
Εγώ να σας πετάξω μερικά Αραβικά, για να μη χαραμίσω τις γνώσεις μου.


Φθάνουμε στην Άκαμπα, που απέχει 40 χιλιόμετρα από το Χακλ, στις επτά το βράδυ. Η πρώτη μας φροντίδα είναι να περάσω από ένα ανταλλακτήριο. Εκεί αλλάζω ότι SAR μου απέμειναν (περίπου 100) καθώς και 100 ευρώ σε δηνάρια Ιορδανίας (JD). Πληρώνω το Χ. 57 JD και με αφήνει στο ξενοδοχείο μου.

Το ταξίδι συνεχίζεται στην Ιορδανία. Και μην ανησυχείτε, όλα πλέον θα πάνε όπως τα σχεδίασα. Οπότε γιατί να τα διηγηθώ, τι θα αποκομίσετε! Όλα τα έχω καταγράψει αλλά θα τα σβήσω διότι υπάρχουν και καλύτερες ιστορίες για την αγαπημένη (και εύκολη) Ιορδανία. Εγώ τα κατέγραψα από κεκτημένη συνήθεια και διότι την εποχή εκείνη οι μόνοι μου αναγνώστες ήταν μερικοί φίλοι. Ενώ τώρα που γράφω εδώ...

Πάντως να ξέρετε καλύτερο ταξιδιωτικό οδηγό για τη Σαουδική Αραβία από αυτόν που έγραψα δε θα βρείτε εύκολα. Τουλάχιστον στα Ελληνικά!!
 

Attachments

Last edited:

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Προσπάθησα, το κείμενο ήταν έτοιμα από παλιά. Με τις φωτογραφίες έχω ακόμα θέμα..
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία. Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσες πληροφορίες γι'αυτή τη χώρα Πολύ λεπτομερής η καταγραφή των ημερών σου. Τελικά τι εντύπωση σου έδωσε αυτό το ταξίδι;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Ευχαριστούμε για την πρώτη ιστορία από την Σαουδική Αραβία στο φόρουμ.Υπάρχει μια ακόμη αλλά είχε κάποιο "θεματάκι" και έσβησε άδοξα.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Ευχαριστούμε για την πρώτη ιστορία από την Σαουδική Αραβία στο φόρουμ.Υπάρχει μια ακόμη αλλά είχε κάποιο "θεματάκι" και έσβησε άδοξα.
Και εγώ ευχαριστώ. Είναι λεπτομερής διότι είναι το ημερολόγιό μου. Ζητώ κατανόηση για τυχόν ατέλειες στη μορφοποίηση. Αλλά "όσο ζω θα μαθαίνω"!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Και εγώ ευχαριστώ. Είναι λεπτομερής διότι είναι το ημερολόγιό μου. Ζητώ κατανόηση για τυχόν ατέλειες στη μορφοποίηση. Αλλά "όσο ζω θα μαθαίνω"!!
΄Οση θέλεις κατανόηση :) Φιλικά την επόμενη φορά αν μπορέσεις να την "σπάσεις" σε κεφάλαια και να βάλεις τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο θα ήταν τέλεια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
΄Οση θέλεις κατανόηση :) Φιλικά την επόμενη φορά αν μπορέσεις να την "σπάσεις" σε κεφάλαια και να βάλεις τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο θα ήταν τέλεια.
Σίγουρα, αυτό είναι μια αδυναμία. Αν μπορείς πως γίνεται το "σπάσιμο", δεν το κατάφερα. Κάποια σύντομη συμβουλή?
Μήπως να στείλλω τον αρχείο σε δόσεις? (για τις φωτογραφίες θα το παλαίψω)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Σίγουρα, αυτό είναι μια αδυναμία. Αν μπορείς πως γίνεται το "σπάσιμο", δεν το κατάφερα. Κάποια σύντομη συμβουλή?
Μήπως να στείλλω τον αρχείο σε δόσεις? (για τις φωτογραφίες θα το παλαίψω)
' Εβαλες όλη την ιστορία με ένα ποστ.Θα μπορούσες να βάλεις πολλαπλά πόστ με την κάθε μέρα ή το κάθε κεφάλαιο.Αν και το κάθε ποστ είχε μερικές φωτογραφίες,έστω και στο τέλος θα ήταν καλύτερα.Κατά την γνώμη μου βέβαια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Σίγουρα έχεις δίκιο. Ήμουν πρωτάρης. Δηλαδή την επόμενη φορά θα κανω post το 1ο μέρος. Και αφού αυτό βγεί στις ιστορίες σε εξέλιξη θα πάω πάλι στην ιστορία μου για 2ο μέρος post. Έτσι ε??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.278
Σίγουρα έχεις δίκιο. Ήμουν πρωτάρης. Δηλαδή την επόμενη φορά θα κανω post το 1ο μέρος. Και αφού αυτό βγεί στις ιστορίες σε εξέλιξη θα πάω πάλι στην ιστορία μου για 2ο μέρος post. Έτσι ε??
Ναι κάτι τέτοιο.Νομίζω ότι βοηθούν και οι mod να γίνουν τα ποστ κεφάλαια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία. Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσες πληροφορίες γι'αυτή τη χώρα Πολύ λεπτομερής η καταγραφή των ημερών σου. Τελικά τι εντύπωση σου έδωσε αυτό το ταξίδι;;;
Ευχαριστώ Giannoula. Τώρα οι εντυπώσεις μου... Λοιπόν αν διαβάσεις το ταξίδι μου (πολλά ζητάω ε?!!) θα καταλάβεις ότι η χώρα δεν είναι ακόμα έτοιμη για να υποδεχθεί ταξιδιώτες. Το κυριότερο αξιοθέατο είναι κλειστό (AL Ula) και δυστυχώς και τα μισά και πλέον μουσεία. Οι συγκοινωνίες επίσης περιορισμένες. To κόστος αυξημένο. Και οι Σαουδάραβες είναι (σα μερικούς Έλληνες) άσχετοι με το Ταξίδι όπως εμείς το καταλαβαίνουμε. Δηλαδή θέλουν φαγητό, ψώνια και καλοπέραση και νομίζουν ότι αυτό ψάχνουμε και εμείς! Λοιπόν έχει ενδιαφέρον, ο κόσμος γενικά καλός, με τα "κολλήματα" στη θρησκεία και τη βασιλική οικογένεια, αλλά μέχρις εκεί. Κάτι διαφορετικό (ιδίως τώρα στην αρχή που δεν υπάρχουν τουρίστες) και ενδιαφέρον αλλά όχι ένα ταξίδι highlight.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
' Εβαλες όλη την ιστορία με ένα ποστ.Θα μπορούσες να βάλεις πολλαπλά πόστ με την κάθε μέρα ή το κάθε κεφάλαιο.Αν και το κάθε ποστ είχε μερικές φωτογραφίες,έστω και στο τέλος θα ήταν καλύτερα.Κατά την γνώμη μου βέβαια.
Νομίζω ότι τώρα βελτιώθηκε. Για πρωτόλειο καλό είναι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom