Σαουδική Αραβία Ταξίδι στη Σαουδική Αραβία - 2019

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα

Το ταξίδι μου

Αφού λοιπόν αποφάσισα να πάω στη Σαουδική Αραβία, κατέστρωσα ένα ταξιδιωτικό πρόγραμμα που να καλύπτει αρκετές περιοχές της χώρας.

Ξεκίνησα από το νότο κατευθυνόμενος προς το βορρά. Η πτήση μετάβασης ήταν νυχτερινή με αναχώρηση αργά το βράδυ της Κυριακής 24ης Νοεμ. και προσγείωση στη Τζέντα στις τρεις πρωινή ώρα της 25 Νοεμ. Αλλά δεν πήγα στη Τζέντα. Πήγα στο «νότιο τέρμιναλ» από το οποίο πήρα πρωινή πτήση εσωτερικού για το Jizan. Στο Jizan, λιμάνι στην Ερυθρά Θάλασσα, έμεινα δυο ημέρες. Ήταν η δεύτερη ημέρα 26 Νοεμβρίου, που έκανα ημερήσια εκδρομή στο νησί Φαρασάν στην Ερυθρά Θάλασσα.
Στις 27 πήρα το λεωφορείο για την πόλη Άμπχα, πρωτεύουσα της επαρχίας Ασίρ. Στην Άμπχα έμεινα τρεις ημέρες. Εκτός από την ίδια την πόλη που βρίσκεται σε υψόμετρο 2,270 μέτρα, επισκέφθηκα και το τουριστικό χωριό Rijal Alma, σε μια βαθειά κοιλάδα. Στις 30 Νοεμβρίου πήρα το λεωφορείο για τη Τζέντα. Στη Τζέντα έμεινα δυο ακόμα ημέρες. Επισκέφθηκα τόσο την παλιά πόλη όσο και το παραλιακό μέτωπο της πόλης, στην ακτή της Ερυθράς Θάλασσας. Μπορώ να πω ότι η παλιά πόλη της Τζέντα είναι ένα από τα καλύτερα αξιοθέατα που είδα στη χώρα. Στις 3 Δεκεμβρίου άφησα τη Τζέντα και πήγα στην πόλη Ταΐφ. Λόγω υψομέτρου 1,900 μέτρων, η Ταΐφ είναι και αυτή τόπος εσωτερικού τουρισμού. Ωστόσο εμένα δε με εντυπωσίασε.
Την επομένη 4 Δεκεμβρίου πήγα στο Ριάντ. Είναι η πρωτεύουσα της χώρας. Επισκέφθηκα τη μεγαλούπολη τις επόμενες δυο ημέρες. Το δυσάρεστο είναι πως παρ` όλες τις προσπάθειες που έκανα δε μπόρεσα να επισκεφθώ το ιστορικό προάστιο της Diriyah.
Στις 7 Δεκεμβρίου πήγα στο Χάυλ όπου έφθασα νύχτα. Επισκέφθηκα την πόλη, που είναι επαρχιακή πρωτεύουσα, την επόμενη ημέρα το πρωί.
Το απόγευμα της 8 Δεκεμβρίου πήρα το λεωφορείο για την πόλη Sakaka, όπου έφθασα μεσάνυχτα. Διέθεσα το πρωί της επόμενης ημέρας για να επισκεφθώ την πόλη Dumat Al-Jandal, ιστορική πρωτεύουσα της επαρχίας Al Jawf. Η Dumat Al-Jandal, που βρίσκεται 50 χιλιόμετρα ΝΔ της Sakaka, υπήρξε από τα πιο αξιόλογα μέρη που είδα στο ταξίδι μου.
Αφού το πρωί της 10 Δεκεμβρίου ανέβηκα στο κάστρο της Sakaka, σημερινής πρωτεύουσας της επαρχίας Al Jawf έφυγα το μεσημέρι με λεωφορείο για την πόλη Tabuk.
Την επομένη πήγα στη μικρή αλλά αρχαία πόλη Tayma, στην ομώνυμη όαση. Επισκέφθηκα τα βασικά αξιοθέατα της Tayma, το πηγάδι Haddaj και το παλάτι του κυβερνήτη. Την επομένη 12 Δεκεμβρίου επέστρεψα στο Tabuk.
Η τελευταία ημέρα μου στη Σαουδική Αραβία ήταν η 13 Δεκεμβρίου. Το πρωί έκανα μια βόλτα ως τον παλιό σιδηροδρομικό σταθμό της Χετζάζης καθώς και στο κάστρο της πόλης. Δυστυχώς και τα δυο κτίρια ήταν κλειστά. Το απόγευμα πήρα το λεωφορείο με το οποίο πήγα στο Haql, μικρή παραλιακή πόλη στην ακτή της Ερυθράς Θάλασσας, κοντά στα σύνορα της Ιορδανίας.
Αμέσως πήρα ταξί (με κόστος περίπου 75 ευρώ) με το οποίο διέσχισα τα σύνορα και την απόσταση των 40 χιλιομέτρων και κατέληξα το βράδυ στην πόλη Άκαμπα της Ιορδανίας. Στην Άκαμπα έμεινα δυο βράδια. Την επόμενη ημέρα, 14 Δεκέμβρη, επισκέφθηκα το κάστρο της πόλης και τα ερείπια της ισλαμικής Άιλα. Έκανα και ένα μπάνιο στην Ερυθρά θάλασσα.
Στις 15 Δεκεμβρίου έφυγα πρωί από την Άκαμπα για να βρεθώ νωρίς το μεσημέρι στην πρωτεύουσα της Ιορδανίας, το Αμάν. Αμέσως ανέβηκα στην αρχαία ακρόπολη της πόλης που την επισκέφθηκα, θα έλεγα λεπτομερώς.
Τα μεσάνυχτα πήγα με ταξί στο διεθνές αεροδρόμιο του Αμάν. Η δίωρη πτήση επιστροφής μου ξεκίνησε τη νύχτα στις τρεισήμισι με προσγείωση στην Αθήνα στις πεντέμισι τα χαράματα της 16ης Δεκεμβρίου.

227-map-middle-east-political-high-detail.jpg


Μερικές σκέψεις μετά το ταξίδι

Ουσιαστικά έχω επισκεφθεί όλα τα Αραβικά κράτη. Η αρχή έγινε με την Τυνησία το 1978 και η ολοκλήρωση το 2019 με τη Σαουδική Αραβία.

Τώρα ως προς τη Σαουδική Αραβία πρέπει να γράψω ότι η χώρα παραμένει δύσκολη για τον ταξιδιώτη. Οι δημόσιες συγκοινωνίες είναι αραιές ενώ οι αποστάσεις μεγάλες. Τα τουριστικά αξιοθέατα βρίσκονται σε πολύ μεγάλο ποσοστό «υπό επισκευή». Ακόμα κλείνουν τις ώρες της προσευχής ενώ κάποια από αυτά έχουν χωριστά ωράρια για άνδρες, γυναίκες και οικογένειες. Οι ίδιοι οι Σαουδάραβες αδιαφορούν για τα ιστορικά αξιοθέατα και ενδιαφέρονται περισσότερο για εμπορικά κέντρα και οργανωμένες εκδηλώσεις με φαγητό και μουσική.
Το σπουδαιότερο αξιοθέατο της χώρας είναι η περιοχή της Αλ Ούλα, που περιλαμβάνει και την Mada'in Saleh, μια αρχαιολογική τοποθεσία των Ναβαταίων που η Unesco έχει εγγράψει στον κατάλογο Παγκόσμιας κληρονομιάς. Όλες οι ενδιαφέρουσες τοποθεσίες στην Αλ Ούλα τελούν υπό επισκευή και προβλέπεται να ανοίξουν στον τουρισμό τον Οκτώβριο του 2020.

Με την περιοχή της Αλ Ούλα εκτός βολής σχεδίασα το ταξίδι μου όπως φαίνεται στο χάρτη. Και είναι πραγματικά επίτευγμα ότι μπόρεσα να το πραγματοποιήσω σύμφωνα με το σχεδιασμό αλλά και χρησιμοποιώντας στις υπεραστικές μου μετακινήσεις μόνο τη δημόσια συγκοινωνία με λεωφορεία.
Το συνολικό κόστος του ταξιδιού ήταν περίπου 2,000 ευρώ. Με 18 διανυκτερεύσεις στη Σαουδική Αραβία, τρεις στην Ιορδανία και τις πτήσεις μετάβασης και επιστροφής νυκτερινές.
Πρόκειται για μέτριο κόστος, δεν είναι φθηνά ούτε ακριβά.
Κάνοντας μια κριτική εκ των υστέρων μπορώ να πω ότι μάλλον θα έπρεπε να είχα συντομεύσει κατά δυο ή τρεις ημέρες το ταξίδι στη Σαουδική Αραβία. Ειδικά οι πόλεις Χάυλ και Tayma έπρεπε να γίνουν ως επισκέψεις δυο ή τριών ωρών, δεν άξιζε που διέθεσα σχεδόν ολόκληρα εικοσιτετράωρα.
Ως προς το θέμα της ασφάλειας δεν αισθάνθηκα κάποια απειλή. Αντίθετα οι επαφές μου με τον κόσμο ήταν οι περισσότερες ευχάριστες και φιλικές.

saudi-arabia-map1 - Αντίγραφο.gif


 

Attachments

Last edited:

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Προσπάθησα, το κείμενο ήταν έτοιμα από παλιά. Με τις φωτογραφίες έχω ακόμα θέμα..
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία. Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσες πληροφορίες γι'αυτή τη χώρα Πολύ λεπτομερής η καταγραφή των ημερών σου. Τελικά τι εντύπωση σου έδωσε αυτό το ταξίδι;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Ευχαριστούμε για την πρώτη ιστορία από την Σαουδική Αραβία στο φόρουμ.Υπάρχει μια ακόμη αλλά είχε κάποιο "θεματάκι" και έσβησε άδοξα.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Ευχαριστούμε για την πρώτη ιστορία από την Σαουδική Αραβία στο φόρουμ.Υπάρχει μια ακόμη αλλά είχε κάποιο "θεματάκι" και έσβησε άδοξα.
Και εγώ ευχαριστώ. Είναι λεπτομερής διότι είναι το ημερολόγιό μου. Ζητώ κατανόηση για τυχόν ατέλειες στη μορφοποίηση. Αλλά "όσο ζω θα μαθαίνω"!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Και εγώ ευχαριστώ. Είναι λεπτομερής διότι είναι το ημερολόγιό μου. Ζητώ κατανόηση για τυχόν ατέλειες στη μορφοποίηση. Αλλά "όσο ζω θα μαθαίνω"!!
΄Οση θέλεις κατανόηση :) Φιλικά την επόμενη φορά αν μπορέσεις να την "σπάσεις" σε κεφάλαια και να βάλεις τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο θα ήταν τέλεια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
΄Οση θέλεις κατανόηση :) Φιλικά την επόμενη φορά αν μπορέσεις να την "σπάσεις" σε κεφάλαια και να βάλεις τις φωτογραφίες ανάμεσα στο κείμενο θα ήταν τέλεια.
Σίγουρα, αυτό είναι μια αδυναμία. Αν μπορείς πως γίνεται το "σπάσιμο", δεν το κατάφερα. Κάποια σύντομη συμβουλή?
Μήπως να στείλλω τον αρχείο σε δόσεις? (για τις φωτογραφίες θα το παλαίψω)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Σίγουρα, αυτό είναι μια αδυναμία. Αν μπορείς πως γίνεται το "σπάσιμο", δεν το κατάφερα. Κάποια σύντομη συμβουλή?
Μήπως να στείλλω τον αρχείο σε δόσεις? (για τις φωτογραφίες θα το παλαίψω)
' Εβαλες όλη την ιστορία με ένα ποστ.Θα μπορούσες να βάλεις πολλαπλά πόστ με την κάθε μέρα ή το κάθε κεφάλαιο.Αν και το κάθε ποστ είχε μερικές φωτογραφίες,έστω και στο τέλος θα ήταν καλύτερα.Κατά την γνώμη μου βέβαια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
Σίγουρα έχεις δίκιο. Ήμουν πρωτάρης. Δηλαδή την επόμενη φορά θα κανω post το 1ο μέρος. Και αφού αυτό βγεί στις ιστορίες σε εξέλιξη θα πάω πάλι στην ιστορία μου για 2ο μέρος post. Έτσι ε??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Σίγουρα έχεις δίκιο. Ήμουν πρωτάρης. Δηλαδή την επόμενη φορά θα κανω post το 1ο μέρος. Και αφού αυτό βγεί στις ιστορίες σε εξέλιξη θα πάω πάλι στην ιστορία μου για 2ο μέρος post. Έτσι ε??
Ναι κάτι τέτοιο.Νομίζω ότι βοηθούν και οι mod να γίνουν τα ποστ κεφάλαια.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ για την ιστορία. Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσες πληροφορίες γι'αυτή τη χώρα Πολύ λεπτομερής η καταγραφή των ημερών σου. Τελικά τι εντύπωση σου έδωσε αυτό το ταξίδι;;;
Ευχαριστώ Giannoula. Τώρα οι εντυπώσεις μου... Λοιπόν αν διαβάσεις το ταξίδι μου (πολλά ζητάω ε?!!) θα καταλάβεις ότι η χώρα δεν είναι ακόμα έτοιμη για να υποδεχθεί ταξιδιώτες. Το κυριότερο αξιοθέατο είναι κλειστό (AL Ula) και δυστυχώς και τα μισά και πλέον μουσεία. Οι συγκοινωνίες επίσης περιορισμένες. To κόστος αυξημένο. Και οι Σαουδάραβες είναι (σα μερικούς Έλληνες) άσχετοι με το Ταξίδι όπως εμείς το καταλαβαίνουμε. Δηλαδή θέλουν φαγητό, ψώνια και καλοπέραση και νομίζουν ότι αυτό ψάχνουμε και εμείς! Λοιπόν έχει ενδιαφέρον, ο κόσμος γενικά καλός, με τα "κολλήματα" στη θρησκεία και τη βασιλική οικογένεια, αλλά μέχρις εκεί. Κάτι διαφορετικό (ιδίως τώρα στην αρχή που δεν υπάρχουν τουρίστες) και ενδιαφέρον αλλά όχι ένα ταξίδι highlight.
 

Anas Tassos

Member
Μηνύματα
168
Likes
1.218
Ταξίδι-Όνειρο
Παπούα Νεα Γουινέα
' Εβαλες όλη την ιστορία με ένα ποστ.Θα μπορούσες να βάλεις πολλαπλά πόστ με την κάθε μέρα ή το κάθε κεφάλαιο.Αν και το κάθε ποστ είχε μερικές φωτογραφίες,έστω και στο τέλος θα ήταν καλύτερα.Κατά την γνώμη μου βέβαια.
Νομίζω ότι τώρα βελτιώθηκε. Για πρωτόλειο καλό είναι!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom