Ιαπωνία Τα διηπειρωτικά μου: East Pack (Ιαπωνία)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Το πράγμα περιπλέκεται. Για πρώτη φορά σε ιστορία μου οφείλω να παραδώσω ορισμένες σκέψεις που ενισχύουν τον αναπροσδιορισμό του οτιδήποτε έχει ειπωθεί. Και δεν ωθούμε για κανένα λόγο από τις απορίες ή τις διαπιστώσεις των μελών σε σχέση με τις απόψεις μου για τη χώρα. Ούτε προσπαθώ να «στρογγυλέψω» τις γωνίες. Το σκεπτικό είναι το ακόλουθο:

Ο ναός Itsukushima στην Miyajima είναι μία μαγεία! Ένα ασύγκριτα όμορφο οικοδόμημα μπρος στη θάλασσα ενώ από πίσω καταπράσινα βουνά ορθώνονται. Ο κόσμος λιγοστός, οι καμάρες οι κόκκινες, οι ιδιόμορφες στέγες, το ευμέγεθες torii, τα λιονταρίσια αγάλματα και τα φαναράκια, η παγόδα πίσω από όλα αυτά.

Είναι από τις φορές που μετανιώνω που έχω μαζί μου φωτογραφική μηχανή γιατί ορισμένες φορές έχουμε την αίσθηση ότι το τοπίο το βλέπουμε μέσα από το κλείστρο. Ή νομίζουμε ότι επανορθώνουμε όταν θωρούμε με το βλέμμα μας για λίγα δευτερόλεπτα πριν το ξανά χώσουμε μέσα στο κλείστρο. Αν όμως σταματήσουμε για ένα λεπτό μετρημένο με το ρολόι και χαζέψουμε μια και μόνο εικόνα, τότε θα το νιώσουμε διαφορετικά. Εγώ την πάτησα. Ας τα αφήσουμε όμως αυτά και ας επανέλθουμε στην αρχή του σκεπτικού μου:

Μέσα σε αυτή την μαγεία ανακαλώ τις τότε σκέψεις μου και ανακαλύπτω ότι δεν υπήρχε ουδεμία έκπληξη, καμία συγκεκριμένη ανάταση. Όποιος με διαβάζει ενδέχεται από τα γραφόμενα μου να έλεγε «επιτέλους, είδε και κάτι αξιόλογο». Εγώ όμως εκείνη την στιγμή δεν είπα τίποτα τέτοιο, πράγμα που αποδεικνύει ότι την Ιαπωνία μέχρι τότε δεν την έκρινα όσο αυστηρά το κάνω τώρα. Και ας αφήσουμε αυτή την διαπίστωση μετέωρη, δεν χρειάζεται παραπάνω λόγια, ο νοών νοείτο. Πάμε πιο βαθιά. Ποια λοιπόν η βαρύτητα της όποια διαπίστωσης εκμαιευτεί από την όποια ταξιδιωτική ιστορία όταν η όλη γραφή της μεταλλάσετε από μέρα σε μέρα;

Πλατειάζω. Το ξέρω. Το αναγνωρίζω. Προχωρώ στα ταξιδιωτικά:

Θα μπορούσα άνετα να επαναλάβω τα όσα είπα πιο πάνω για τον Itsukushima. Ένα απόλυτο must για την επίσκεψή σας στη χώρα που συνδυάζεται άριστα με τη Hiroshima.

Να προσθέσω ότι η κάτωθι σελίδα: Tide/Current Predictor μπορεί να αποβεί ιδιαίτερα χρήσιμη καθώς σας ενημερώνει για τις παλίρροιες και άμπωτες με τις ακριβείς τους ώρες. Εμάς μας κλήρωσε άμπωτη αλλά μας κλήρωσε και ένας γάμος με φωτογραφίσεις με φόντο το torii. Είναι αδιανόητο το πόσο χρόνο σπαταλούν οι παρατρεχάμενες της νύφης για να ισιώσουν- στρώσουν- ευθυγραμμίσουν- μετακινήσουν- τετραγωνίσουν τον κύκλο τέλος πάντων του νυφικού της. Ο γαμπρός με την βεντάλια στο χέρι, πειθήνια και χαμογελαστά παρακολουθεί τη διαδικασία.

Φωτογραφία κι εδώ. Κινούμαστε δυτικά προς το Kitaonishicho όπου απέναντί του βρίσκεται κάτι (δεν θυμάμαι τι, taver άνοιξε τα LP) το οποίο μας μύρισε tourist trap και το αποφεύγουμε ανεβαίνοντας από δρόμο με ρυάκι στο κέντρο του και τον Itsukushima στα αριστερά. Μέσα από τα στενά του χωριού φτάνουμε στην παγόδα και το Senjokaku, ένα μεγάλο ξύλινο κτίριο με ξύλινες επιγραφές στα δοκάρια του πιθανότατα από την περίοδο ανέγερσής του το 1555. Η θέα από δω πάνω δεν χρειάζεται περιγραφή ενώ κατεβαίνοντας από την σκάλα δεξιά της παγόδας και μπροστά από το δημαρχείο (ένα γυάλινο… «πράμα») θα βρείτε την μικροσκοπική και γραφική καφετέρια Sarasvati (‹{“‡‚ΕŽ©‰Ζΰ„χƒR[ƒq[‚π‹Ÿ‚·‚ιƒJƒtƒF@sarasvati) που προσφέρει καφέ από φρεσκοαλεσμένους κόκκους.

Επιστροφή στο λιμάνι και δρόμο για Hiroshima.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σπύρο μου άνοιξες την όρεξη για να διαβάσω την συνέχεια που ελπίζω να γράψεις άμεσα
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Καλωσορισες Σπυρο!:xmas_smile:
Καθολου ανευ ενδιαφεροντος η αναλυση σου.
Περιμενω υπομονετικα τη συνεχεια...:xmas_lol:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δηλαδή οι ιστορίες με ενδιαφέρον πως είναι?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ότι πιο ενδιαφέρον μπορούσα να περιμένω : την δική σου οπτική !
Πολλά ευχαριστώ, Σπύρο !:xmas_biggrin:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
:xmas_eek: τον τιμώρησε δηλαδή...:xmas_cheesygrin:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
Κοιτα, για Ιαπωνια πηγαινε, αλλα εχασε το δρομο και εφτασε μεσω Νεας Υορκης! :xmas_biggrin:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom