Ιαπωνία Τα διηπειρωτικά μου: East Pack (Ιαπωνία)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Με ένα βλέμμα το οποίο στην καλύτερη περίπτωση θα ήταν ανώφελο να περιγράψω ενώ στην χειρότερη εντελώς άδικο, αντικρίζουμε το Fuji. Για όσους ανοίξανε τώρα τον δέκτη τους, τούτο αποτελεί το νούμερο ένα αξιοθέατο στην Ιαπωνία για πάρτι μου καθώς ήταν το μόνο που αναγνώριζα στην Γιαπωνέζικη αντιπροσωπεία που δούλευε ο πατέρας μου. Και τούτη την συγκεκριμένη στιγμή αποδεικνύεται ότι ο Coelho δεν είναι τόσο ντενεκές ενώ ο Murphy είναι: μπροστά σε τούτο το θέαμα, ένα μεγαλόπρεπο παρκινγκ μας περιμένει για να παρκάρουμε τόσο παράνομα και επικίνδυνα στην άκρη του που θα προκαλούσε στον οιοδήποτε γιαπωνέζο μερική τύφλωση, ελαφρύ εγκεφαλικό και ίσως και κολικό νεφρού. Εκστασιασμένοι ψάχνουμε να βρούμε για λίγο τον λεβιέ της πόρτας, βγαίνουμε και όταν και μόνο όταν εξαντλήθηκαν οι φωτογραφικές μας προοπτικές από τούτο το σημείο, (και αδειάσανε οι κύστες μας (για τους λιγότερο ρομαντικούς)) πετάξαμε προς το αυτοκίνητο έτοιμοι και γι’ άλλες λήψεις. Ευτυχώς, προς διάσωση του λιγοστού χρόνου που διαθέταμε, δεν υπήρχε κι άλλο παρκινγκ στα επόμενα 200 μέτρα. Ούτε στα επόμενα 200 μέτρα. Ας πούμε λοιπόν ότι καλύψαμε βασανιστικά και απρόβλεπτα πολλά χιλιόμετρα χωρίς στάση. Βγάζαμε όμως φωτογραφίες έχοντας τα χέρια μας έξω από τα παράθυρα (μου διαφεύγει εντελώς το ποιος κράταγε το τιμόνι τούτες τις στιγμές).

Διαδρομή ανάμεσα σε πορτοκαλί δέντρα, πράσινα δέντρα ενώ κάποια μας περίμεναν εντελώς ξερά και μωβ να εμπλουτίζουν την παλέτα. Δρόμοι στενοί και ορεινοί, τολμώ να πω, συνηθισμένοι. Και αυτό ακριβώς φοβόμουν και για τις 5 λίμνες του Fuji. Την τεράστια και ξεκομμένη βορειοανατολική Yamanaka (παύση αφήγησης για έλεγχο προσανατολισμού από taver), και τις συνεχόμενες βόρειες (παύση αφήγησης για έλεγχο προσανατολισμού από taver) Kawaguchi, Saiko, Shoji και Motosu (παύση αφήγησης για έλεγχο ονοματολογίας από taver). Χωρίς λοιπόν πολλές προσδοκίες και λιγοστές ώρες ημέρας στην διάθεσή μας, παρακάμπτουμε την Yamanaka και διαλέγουμε να προλάβουμε τις άλλες τέσσερις. Το χωριό Fujikawaguchiko είναι μια χαρά χάλια όπως και το παραλιακό του μέτωπο. Η λίμνη όμως είναι λουσμένη με μεθυστικά χρώματα ενώ το μικρό νησάκι στο κέντρο της με το μικροσκοπικό gazebo ολοκληρώνουν την εικόνα. Αξίζει, αξίζει.

Μετά τι κάνουμε; Μας έχει καρφωθεί να ανεβούμε στο παρατηρητήριο που μας προτείνει το LP, το Koyo Dai. Αρκετά εύκολο όνομα άρα δεν αργώ να συμφωνήσω (!!). Βρίσκουμε γρήγορα την διασταύρωση που θα μας ανεβάσει εκεί πάνω από έναν συμπαθέστατο χωματόδρομο. Η διασταύρωση βρίσκεται στον κεντρικό άξονα (139) μεταξύ Kawaguchi και Saiko. Ναι η θέα είναι εκθαμβωτική, ναι υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές, ναι να πάτε αν είστε με αμάξι καθώς το σπίτι στο οποίο βρίσκεται το παρατηρητήριο είναι πιο παλιό κι από τα ταυροκαθάψια άρα αξίζει να ανεβείτε τούτη την ταλαίπωρη σκάλα και να περιπλανηθείτε στα έσω του. Το Fuji είναι ένας καθαρός κώνος. Από το υψόμετρο 1.000 που βρισκόμαστε, μας χωρίζουν 13 χιλιόμετρα από την κορυφή των 3.776 μέτρων. Οι φωτογραφίες που παραθέτω αποδυναμώνουν τα λόγια μου άρα σκέφτηκα ότι σπαταλάω τον χρόνο μου. Και τον δικό σας.




Η μέρα φεύγει, το Fuji φεύγει κι αυτό. Καιρός για την τρίτη και μικρότερη λίμνη, την Shoji απ’ όπου βγάλαμε μαγευτικές φωτογραφίες κι από κει. Την τέταρτη δεν την τιμάμε καθώς δεν θα την βλέπαμε κιόλας άρα η απόφαση της ολομέλειας είναι ξεκάθαρη, ο οδηγός πήρε σαφή και ξεκάθαρη εντολή να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις της… νυχτερινής οδήγησης.

Κατάρα!! Έξω ακριβώς από το Fujikawaguchiko (άραγε και οι κάτοικοι του αυτό το όνομα χρησιμοποιούν; Λυπηρό…) βρίσκεται το Fujiyama amusement park!! Λίγο που το πήρε το μάτι μου, φαινόταν φαντασμαγορικό! Άλλη φορά…

Επιστροφή από τον αυτοκινητόδρομο Chuo που αποστολή του είναι να μας βάλει στην πόλη από Shinjuku πλευρά. Επιστροφή με το GPS που αποστολή του είναι να μας πάει στο Ikebukuro σβέλτα ώστε να παρατήσουμε τ’ αμάξι και να αρπάξουμε το τρένο για Nagoya. (το όλο θέμα με τα χρονικά περιθώρια που είχαμε, είναι αρχειοθετημένο αλλά.. ποιος νοιάζεται?). Το GPS λοιπόν είχε την φαεινή ιδέα να μας πάει από το Shinjuku στο Ikebukuro μέσω Ginza (μετάφραση: να μας πάει από Σύνταγμα Ζωγράφου μέσω Νέας Ιωνίας). Ανέλαβα λοιπόν τα ινία με μια γκριμάτσα αυταρέσκειας που θα έφερνε σε αμηχανία ακόμα και τον Edward Cullen ενώ προκάλεσε πολλαπλές ρήξεις στομάχους στον συνοδηγό μου, και έφερα εις πέρας την αποστολή μου μέσω του περιφερειακού C2 (τσσς… σε τα μάς?). Με συνοπτικές διαδικασίες παραδίδουμε το τετράτροχο έντομο (βλ. Nissan Micra), απαθανατίζω με μερικές αφ’ υψηλού φωτογραφίες έναν εντυπωσιακό ανισόπεδο κόμβο από κάτω μας (έτσι για να παίρνω ιδέες για το Sim City) και ορμάμε στον σταθμό… (σε ποιον ρε taver?) για Nagoya. Σε μιάμιση και κάτι είμαστε εκεί. Ύπνο? Ναι ύπνο.. Αύριο Takayama –σε παρελθοντικό χρόνο αύριο έ, η συνέχεια… με το καλό-
 

Attachments

Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σπύρο μου άνοιξες την όρεξη για να διαβάσω την συνέχεια που ελπίζω να γράψεις άμεσα
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Καλωσορισες Σπυρο!:xmas_smile:
Καθολου ανευ ενδιαφεροντος η αναλυση σου.
Περιμενω υπομονετικα τη συνεχεια...:xmas_lol:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δηλαδή οι ιστορίες με ενδιαφέρον πως είναι?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ότι πιο ενδιαφέρον μπορούσα να περιμένω : την δική σου οπτική !
Πολλά ευχαριστώ, Σπύρο !:xmas_biggrin:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
:xmas_eek: τον τιμώρησε δηλαδή...:xmas_cheesygrin:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
Κοιτα, για Ιαπωνια πηγαινε, αλλα εχασε το δρομο και εφτασε μεσω Νεας Υορκης! :xmas_biggrin:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.336
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom