Ιαπωνία Τα διηπειρωτικά μου: East Pack (Ιαπωνία)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Πριν πολλά χρόνια όταν ήμουν ακόμα μικρός, όταν δεν έπαιζα με τον τρικεράτοψ μου (όχι οι πλαστικοί… ε, εντάξει, είμαι λίγο σιτεμένος) ασχολιόμουν ενδελεχώς με το επάγγελμα του πατέρα μου. Στα γραφεία της εταιρίας την οποία διεύθυνε, φιγούραρε ένα μυτερό βουνό που μάλλον για ψεύτικο το έκοβα τότε. Όταν όμως μας κουβάλησε κάποια μέρα κάτι αηδιαστικά εδέσματα από ιουράσια ψάρια, ρίζες και βολβούς, άρχισε να αποκρυσταλλώνεται η λέξη «Ιαπωνία» στο μυαλό μου. Το δεύτερο πράγμα που έμαθα, αφορούσε μια πόλη στην οποία εδρεύει η εν λόγω εταιρία. Οσάκα.

(μερικά εκατομμύρια χρόνια μετά)

Δεν ήμασταν ακριβώς αποφασισμένοι για κάτι πέρα από το ότι θα βγούμε από το ξενοδοχείο. Ναι, η Οσάκα ήταν ο μόνος προορισμός ίσως όμως όχι τόσο «καυτός» και προγραμματισμένος. Άρα ναι, Οσάκα για σήμερα το βράδυ. Ο καλός taver είχε διαβάσει και είχε μάθει και ήξερε τι θέλαμε και θα με πήγαινε κατευθείαν στο, ας πούμε αξιοθέατο, κέντρο αυτής της παλαβιάρας και τσαούσας πόλης. Παίρνουμε τα τρένα μας και τα μετρό μας (ο σταθμός του JR βρίσκεται σχετικά μακριά από το κέντρο τούτης της χαώδης πόλης) για να φτάσουμε στην περιοχή Dotonbori. (χαζεύοντας εικόνες στο net, αντιλαμβάνομαι πόσο αφόρητα βαρετή θα ήταν η επίσκεψή μας εδώ αν πραγματοποιείτο ημέρα. Κι αυτό είναι συμβουλή!). Από τους συνηθισμένους απρόσωπους αυτοκινητοδρόμους- λεωφόρους της Ιαπωνίας και επομένως και της Οσάκα, προχωράμε προς το ποτάμι. Μια επίφαση ποταμιού βεβαίως όπως και τα πλείστα «αστικά» ποτάμια των Ιαπωνικών πόλεων. Πάνω από το ποτάμι λοιπόν υπάρχει μια γέφυρα την οποία παίζει να την περάσεις χωρίς να το καταλάβεις. Θα καταλάβεις όμως άλλα πράγματα. Θα έλεγα πως έχουμε να κάνουμε με μια light έκδοση της Times Square αλλά με εντελώς διαφορετική διάθεση και εκτέλεση. Ναι τα φώτα τριγύρω σου είναι εκτυφλωτικά, πολύχρωμα (έλα ντε, Ιαπωνία σου λέω!) και .. παντού! Δεν είναι μόνο τα φώτα αλλά και όλες οι γιαπωνοζοφιγούρες που παρουσιάζουν και σε βάζουν σε ένα mood εντελώς διαφορετικό από την πνιχτή και αυτάρεσκη της Times. Και η διάθεση είναι εντελώς magna (καλά, 40 κεφάλαια έχω γράψει μέχρι τώρα και αναφέρομαι στα magna πρώτη φορά? Reject!) Και η εκτέλεση είναι εντελώς magna. Ο κόσμος δηλαδή που κυκλοφορεί στους δρόμους, δένει καλύτερα από κάθε άλλη φορά, με όλο το χαζοχαρούμενο συνονθύλευμα της Ιαπωνικής μεγαλούπολης. Εδώ είναι το Harajuku της Οσάκα αλλά εδώ είναι και το κέντρο της Οσάκα. Όχι μια περιοχή στην οποία θα πας καθαυτού για να δεις φρικιά. Παππούδες, ναι, γιαγιάδες, ναι, και τέρατα. ΤΕΡΑΤΑ!! Φορώντας πάνω τους ότι ξέμεινε από την γκαρνταρόμπα της φιλμογραφίας του John Waters να περιφέρονται σαν να μη τρέχει μία και να μας ενσωματώνουν όλο και πιο πολύ σε τούτη την κατάσταση. Το ποτάμι δε, ως στάσιμο που είναι, να καθρεπτίζει και να πολλαπλασιάζει τα φώτα της πόλης και τα lux να διπλασιάζονται. Δε θα καταλάβετε τίποτα από την περιοχή με το φώς της ημέρας. Τίποτα. Ελάτε βράδυ.

(η φωτό, για τους παρατηρητικούς, είναι γυρισμένη ανάποδα...)
Το να σουλατσάρουμε ασκόπως στα στενά της γύρω περιοχής απλά ενίσχυε την έλξη που μας δημιουργούσε το γεφύρι. Όταν επιστρέψαμε, σχεδόν απογοητευμένοι ανακαλύψαμε ότι η τρέλα έχει αρχίσει να σκορπά αφήνοντας πίσω της λογής σκουπίδια και διαφημιστικά. Επιστροφή στο ξενοδοχείο του Κιότο μέσο του σταθμού των τρένων του Κιότο. Σας έχω μιλήσει για αυτό το κατασκεύασμα; Όχι; Ναι; Καλά. Ξανα διαβάστε τα:

Umeda Sky Building - Wikipedia, the free encyclopedia
Sapporo Dome - Wikipedia, the free encyclopedia
Ky

Μερικά από τα αρχιτεκτονικά δημιουργήματα του Hiroshi Hara ο οποίος δυστυχώς κράτησε την οργιώδη φαντασία του σε μια μόνο χώρα. Τη χώρα του. Δημιουργίες σαν αυτές σε βάζουν σε σκέψεις. Πόσο δημιουργικό μπορεί να είναι ένα μυαλό (ή μια ομάδα μυαλό, δε παίζει τόση σημασία τώρα) και τελικά μέχρι που έχεις φτάσει εσύ. Αυτό το κτίριο μου προκάλεσε την παραπάνω τριπλά. Εν τάχει να πω ότι το κυρίως επίπεδο του σταθμού (η είσοδος) καλύπτεται από μια οροφή ύψους 15 ορόφων. Στις άκρες του είναι ανοιχτό. Στην μια από αυτές υπάρχει τεράστια σκάλα διαμορφωμένη σαν κοίλον (όχι και τόσο) θεάτρου την οποία την ανεβαίνεις χωρίς να γνωρίζεις ακριβώς που σε οδηγεί. Καθώς η οροφή του κτιρίου βρίσκεται σε δυσθεώρητα ύψη, όταν την πλησιάζεις ανεβαίνοντας την σκάλα, σου δίνει την εντελώς λανθασμένη εντύπωση ότι βρίσκεσαι στο επίπεδο του δρόμου. Αισθάνεσαι μια οροφή πάνω απ’ το κεφάλι σου και νιώθεις οικία. Αμ δε, από τις δυο πλευρές του κτιρίου απλώνεται η θέα προς την πόλη ενώ πίσω σου η σκάλα που μόλις ανέβηκες. Μέσα στο βάθος φαίνεται και ο σταθμός σαν παλιά ανάμνηση ένα πράμα. Πάρτε μερικές φωτογραφίες και κλείστε εισιτήρια (καλά, για τους αρχιτέκτονες της παρέας, τι να πω… νοιαστείτε…)


 

Attachments

Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σπύρο μου άνοιξες την όρεξη για να διαβάσω την συνέχεια που ελπίζω να γράψεις άμεσα
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Καλωσορισες Σπυρο!:xmas_smile:
Καθολου ανευ ενδιαφεροντος η αναλυση σου.
Περιμενω υπομονετικα τη συνεχεια...:xmas_lol:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δηλαδή οι ιστορίες με ενδιαφέρον πως είναι?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ότι πιο ενδιαφέρον μπορούσα να περιμένω : την δική σου οπτική !
Πολλά ευχαριστώ, Σπύρο !:xmas_biggrin:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
:xmas_eek: τον τιμώρησε δηλαδή...:xmas_cheesygrin:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
Κοιτα, για Ιαπωνια πηγαινε, αλλα εχασε το δρομο και εφτασε μεσω Νεας Υορκης! :xmas_biggrin:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom