Ιαπωνία Τα διηπειρωτικά μου: East Pack (Ιαπωνία)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Τι βλέπουν; Αυτά ξέρουν πολύ καλά τι βλέπουν. Ο άλλος, ο πιο πίσω είναι αυτός που κάνει κουμάντο. Για αρχή οφείλουμε να παραδεχθούμε ότι υπάρχει μια έστω υποτυπώδεις αντικειμενική κατηγοριοποίηση του όμορφου. Καθώς η βιομηχανική περιοχή της Αθήνας (π.χ Άγιος Σάββας) είναι άσχημη ενώ το κέντρο του Ναυπλίου δεν μπορείς με κανένα κριτήριο να το πεις άσχημο, θα πρέπει να δεχθείς και όλες τις ενδιάμεσες διακυμάνσεις. Στην Ιαπωνία βέβαια όλα αυτά δεν παίζουν κανένα ρόλο καθώς ο «πιο πίσω» (και τόσην ώρα εννοώ την γκλάβα μας) έχει βγάλει ήδη το πόρισμά του. Με ποιο τρόπο η Pandora θα μπορέσει να εντοπίσει κάτι άσχημο εδώ πέρα; Με κανένα (που σε ρε Pandora; Πλέον οι «νέοι» δεν σε γνωρίζουν: ). Εγώ τι να σας πω; Εντόπισα. Το πρόβλημά μου είναι ότι στέκομαι εκεί. Στα άσχημα. Τώρα όμως φτάνω Κιότο… Πρώτα βέβαια μερικές σκόρπιες σκέψεις

Το πρωί στο σταθμό του τρένου, οι άστεγοι που ήταν ξαπλωμένοι περιμετρικά ενός τετράγωνου γυάλινου ακάλυπτου, μάζευαν τα sleeping bag τους και να εναπόθεταν σε μια άκρη του χώρου μαζί με τα υπόλοιπα λιγοστά υπάρχοντά τους. Θα τους περιμένουν ξανά το επόμενο βράδυ εκεί. Στον σταθμό αλλά και στα τρένα συνεχίζουν οι χαμογελαστές φωνούλες να ανακοινώνουν περίχαρες διάφορες ανακοινώσεις. Λένε ότι οι Ιάπωνες είναι επιρρεπείς στις αυτοκτονίες. Φαντάζεστε μέσα στο φόρτο της ημέρας τους να έχουν και την αγριοφωνάρα των οδηγών που ακούμε συνήθως στον ηλεκτρικό της Αθήνας; Θα πεταγόντουσαν από τα παράθυρα! Όχι, εδώ είναι όλα αβρά. Μέσα στο τρένο, όταν ξανά πέρασε η «τρενοσυνοδός» με το καροτσάκι των φαγητών και την είδα για άλλη μια φορά χαμογελαστή και ευγενική όπως την προηγούμενη φορά, όπως τους περισσότερους σε αυτή την χώρα, χαμογέλασα κι εγώ, κοίταξα έξω από το παράθυρο ήρεμος και γαλήνιος με γενεσιουργό παράγοντα εκείνη την κοπέλα (καλά, βεβαίως εγώ είμαι σε διακοπές ενώ οι υπόλοιποι πάνε να φάνε στην μάπα τα αφεντικά τους). Αντιστρόφως ανάλογα λοιπόν τι ορμόνες εκκρίνω άραγε κατά την συναναστροφή μου με τη φυλή μου; Απλώς σε κάποια πράγματα λέμε ότι είναι μπροστά αλλά στην ουσία εκείνοι βρίσκονται στην σωστή θέση όταν εμείς βρισκόμαστε πίσω. Και βέβαια, στην ουσία του πράγματος, πόση σημασία παίζει αν είναι «αναγκασμένοι» να το κάνουν λόγω των αυστηρών και πειθαρχικών τους αρχών. Η ευγένεια είναι ευγένεια και αν την χρησιμοποιείς καθημερινά σε μεγάλες δόσεις, θα εθιστείς. Δε γίνεται αλλιώς.

Φτάσαμε! Και εδώ για άλλη μια φορά, η γκλάβα καταγράφει τα δικά της! Όλοι οι ταξιδιωτικοί οδηγοί προειδοποιούν πως δεν πρέπει να απογοητευτούμε από την καινούρια πόλη που απλώνεται μπροστά μας έξω από τον σταθμό του Κιότο (κόσμιμα αρχιτεκτονικής, θα τα πούμε και πιο μετά) καθώς δεν έχει καμία σχέση με την παραδοσιακή παλιά πρωτεύουσα, και είναι άσχημη. Έ λοιπόν, βγαίνουμε από τον σταθμό και μπροστά μας δεν βρίσκεται τίποτα διαφορετικό από την τρέλα του Τόκυο. Εμμέσως ανταμείβομαι λοιπόν και τείνω να συμπαθήσω αυτό που βλέπω μόνο και μόνο επειδή δεν μου προωθήθηκε διαφορετικά. Γκλάβα. Χεσ’ τα.

Αν δε με καθυστερούσε ο taver με τις αμφιβολίες του, θα φτάναμε πιο γρήγορα στο ξενοδοχείο αλλά, καθώς το θέμα με τον προσανατολισμό δεν το ‘χει όπως ο συνταξιδιώτης του (σσούτ!!), αναλώθηκε να ρωτάει γιαπωνεζάκια για το που βρισκόμαστε. Το ξενοδοχείο είναι απόμερα επάνω σε μια λεωφόρο της κατηγορίας η-μέρα-της-μαρμότας καθώς είναι πανομοιότυπη με κάθε άλλη και σε κάθε ύψος της. Εναποθέτουμε τις αποσκευές και ξεκινάμε με τον ίδιο τρόπο που οφείλετε να ξεκινήσετε κι εσείς: Προμηθευθείτε από τα λεωφορεία, χάρτη διαδρομών και ημερήσια κάρτα απεριορίστων διαδρομών. Είναι φθηνές, εξυπηρετικές όπως και τα λεωφορεία τα οποία σας πάνε παντού. Το πρόβλημά τους είναι η εκνευριστική κίνηση που συναντούνε σε όλο το εύρος της πόλης. Άρα καλύτερα ομαδοποιήστε τα αξιοθέατα τα οποία βρίσκονται κοντά σε τρένο ή στο ελλιπές μετρό και την ημέρα των λεωφορείο αγοράστε την κάρτα. Η περιοχή Kinkakuji για παράδειγμα είναι προσβάσιμη μόνο με λεωφορεία.

Μέσα στο λεωφορείο τώρα:
Όπα, άκυρο, λάθος βίντεο:
Και στο συγκεκριμένο βίντεο δεν είναι και τόσο λαλίστατοι. Υπήρχαν περιπτώσεις μεταξύ στάσεων που δε λέγανε να βγάλουν τον σκασμό, η ηχογραφημένη και ο οδηγός.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σπύρο μου άνοιξες την όρεξη για να διαβάσω την συνέχεια που ελπίζω να γράψεις άμεσα
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Καλωσορισες Σπυρο!:xmas_smile:
Καθολου ανευ ενδιαφεροντος η αναλυση σου.
Περιμενω υπομονετικα τη συνεχεια...:xmas_lol:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δηλαδή οι ιστορίες με ενδιαφέρον πως είναι?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ότι πιο ενδιαφέρον μπορούσα να περιμένω : την δική σου οπτική !
Πολλά ευχαριστώ, Σπύρο !:xmas_biggrin:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
:xmas_eek: τον τιμώρησε δηλαδή...:xmas_cheesygrin:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
Κοιτα, για Ιαπωνια πηγαινε, αλλα εχασε το δρομο και εφτασε μεσω Νεας Υορκης! :xmas_biggrin:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom