Ιαπωνία Τα διηπειρωτικά μου: East Pack (Ιαπωνία)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Ας επεκταθώ ξανά προς άγνωστες κατευθύνσεις:
Ωραία πήραμε μια γεύση, ίσως να μην παγιωθήκανε ακόμα κάποιες απόψεις αλλά κάποιες υπόνοιες για τις εκφάνσεις της ζωής μας σε μια υποτιθέμενη μετοίκηση τις πήραμε. Και τι έχουμε να πούμε (και αυτή την φορά τουλάχιστον να σημειώσω, ότι κι ο taver συμφωνούσε μαζί μου κατά την διάρκεια του ταξιδίου! (καημένε μου πρόσεχε!!!))

(σημείωση: ταξίδι αμέσως μετά την Νέα Υόρκη)

Από τις πρώτες στιγμές η πόλη αισθάνεσαι ότι σε κρατάει σε απόσταση. Σαν να σου έχει σηκώσει την παλάμη και να σε απομακρύνει από κοντά της. Πραγματικά εύσημα στο Σοφάκι (Κόπολα) καθώς από όσες πόλεις έχω πάει, αυτή είναι πραγματικά χαμένη στην μετάφραση. Δεν ευθύνεται η γλώσσα άμεσα (πολύ λιγότερα καταλάβαινα στην Βαλένθια απ’ ότι στο Τόκυο) αν και τούτα τα ορνιθοσκαλίσματα δεν βοηθάνε. Μάλλον ευθύνονται οι άνθρωποι αν και δεν είναι δα και τόσο περισσότερο διαφορετικοί από εμάς όπως πίστευα (δεν αιωρούνται ούτε φωσφορίζουν στο σκοτάδι π.χ.). Ίσως τα πρόσωπα καθώς υπάρχει ελάχιστος τουρισμός εκτός σχιστομάτιδων. Αισθάνεσαι αμέσως διαφορετικός και νιώθεις μια περίεργη συμπάθεια για τους υπόλοιπους λευκούς που βλέπεις. Λευκούς? Μα και στην Γκάνα θα ξεχωρίζεις! Απλώς (έ ναι) στην Γκάνα έρχεσαι ως καλοπληρωμένος εργαζόμενος σε υποανάπτυκτη χώρα ενώ εδώ δεν τραβάει η μπογιά σου. Πάντως δεν νομίζω να καταφέρεις να αφομοιωθείς με τα πλήθη όπως στην πολυπολιτισμική Νέα Υόρκη που αμέσως αισθάνεσαι οικία μόνο και μόνο επειδή βλέπεις τους πάντες και νιώθεις γρήγορα ως πιθανό μέλος τούτου του αχταρμά.

Από την άλλη όμως, ίσως το Τόκυο να λειτουργήσει αντίθετα σε κάποιους άλλους. Κάποιες στιγμές χαλάρωνα πράα πάνω στο κάθισμα του μετρό γαλήνιος που δεν καταλάβαινα τίποτα. Ούτε διαφημίσεις, ανακοινώσεις, προσφωνήσεις. Ήμουν εκεί μόνο για πάρτι μου και χαμένος στο αποκλειστικά δικό μου σύμπαν το οποίο διέκοπτε μόνο ο συνταξιδιώτης (να μην επαναληφθεί!!!). Η στάση όμως του Τόκυο παραμένει η ίδια. Απόμακρη και αποστειρωμένη. Όχι αφιλόξενη αλλά σίγουρα ψυχρή. Γι’ αυτό κι εγώ της έριξα χυλόπιτα!

Αλλά δεν παύει να σε εκπλήσσει και να σου ζητά συγχώρεση! Η ευγένεια- υπόδειγμα των κατοίκων της μπορεί να σε ξενίζει αλλά σε φέρνει πιο κοντά. Η αίσθηση απόλυτης ασφάλειας. Παράδειγμα τα διάσπαρτα αφύλαχτα ποδήλατα που κανείς δεν σκέφτεται να κλέψει (αντίθετα με την Νέα Υόρκη όπου επικρατεί το πλιάτσικο του ποδηλάτου). Και οι εικόνες που αν δεν με σταματήσετε δεν θα βαλθώ να περιγράψω.. Πάμε λοιπόν… Odaiba.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σπύρο μου άνοιξες την όρεξη για να διαβάσω την συνέχεια που ελπίζω να γράψεις άμεσα
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Καλωσορισες Σπυρο!:xmas_smile:
Καθολου ανευ ενδιαφεροντος η αναλυση σου.
Περιμενω υπομονετικα τη συνεχεια...:xmas_lol:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Δηλαδή οι ιστορίες με ενδιαφέρον πως είναι?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ότι πιο ενδιαφέρον μπορούσα να περιμένω : την δική σου οπτική !
Πολλά ευχαριστώ, Σπύρο !:xmas_biggrin:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.060
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τα ακουσα χθες live απο την ελληνικη φιγουρα που προτιμησε να θυσιαστει στο βωμο της business και περιμενα και τη δικια σου αποψη....
Μην το αργουμε ομως εεεε??:xmas_razz::xmas_razz:
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Α να σου πω, δεν προτίμησε τίποτα. Η αεροπορική εταιρία, με καθαρά δική της πρωτοβουλία, έκανε μια αλλαγή θέσης από το 53C στο 20D.
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Aσε ....δεν πειθεις κανεναν... σε εχουμε μαθει πια.... και lounge και επανω οροφος στο αεροπλανο!! Και αφησες τον Σπυρο με τις ασιατισσες καλλονες..
:xmas_eek: τον τιμώρησε δηλαδή...:xmas_cheesygrin:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια Ιαπωνια,μια Ν.Υορκη....
........με μπερδευεις...
....κι αυτο ειναι το ενδιαφερον!!!!:xmas_smile:
Κοιτα, για Ιαπωνια πηγαινε, αλλα εχασε το δρομο και εφτασε μεσω Νεας Υορκης! :xmas_biggrin:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Περιμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.337
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom