Κούβα Το ταξίδι με τη ninia, με φτερά, πούπουλα, σαντερία, casas και salsa.

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ

Το Santiago de Cuba απέχει από το Bayamo όλα και όλα 120 χιλιόμετρα.
-Θα είναι ο δρόμος έτσι όπως ήταν μέχρι το Bayamo;
-Φάε τη γλώσσα σου, εάν είναι καλός δρόμος και δεν έχει και pepita στο δρόμο για ερωτήσεις σε μία περίπου ώρα θα φτάσουμε.

Ευτυχία είναι να οδηγείς στην Κούβα σε καλό δρόμο, χωρίς αγελάδες, ποδηλάτες, κάρα, πεζούς, κλπ ζωντανά στη μέση του δρόμου. Η 161 περνάει μετά από 25 km δρόμου, πρώτα από το Jiguani του οποίου το όνομα προέρχεται από τους Taino και σημαίνει "height of the river". Η πόλη ήταν το σημείο εκκίνησης του πολέμου της ανεξαρτησίας το 1895. Η κεντρική αγορά και ένα ωραίο κτήριο που σου θύμιζε αρχαιοελληνικό ναό ήταν τα μόνο που τράβηξαν για λίγο την προσοχή. Ο δρόμος περνάει από το El cucan, to Baire και καταλήγει στο Maffo. Εκεί να δεις μία πινακίδα να λέει Mafo, άλλη Mafu, άλλη Mata, άλλη Mato και να μη ξέρεις που βρίσκεσαι. Αναρωτιέσαι τόσες πόλεις στο πακέτο του ενός; Τίποτε το ιδιαίτερο, γι αυτό φτάνεις γρήγορα στην Contramaestra, καταπράσινο χωριό, πεντακάθαρο, άλογα να σέρνουν αμαξίδια με μπλε σκέπαστρα, χαίρεσαι να το βλέπεις.

Η Palma Soriano βρίσκεται στις όχθες του ποταμού Cauto. Η πόλη δημιουργήθηκε το 1825, και υπάρχουν υπέροχες haciendas τριγύρω. Μόλις 19km πριν από το Santiago de Cuba βρίσκεται το San Luis. Η πόλη αυτή δημιουργήθηκε το 1827 στη θέση ενός ranch. Από εδώ περνάει και το τρένο, ενώ δίπλα σχεδόν είναι και τα εργοστάσια ζάχαρης. Στη πόλη αυτή μεγάλωσαν ονομαστοί τραγουδοποιοί της Κούβας όπως ο Candido Fabre και ο Ibrahim Ferrer τραγουδιστής της μουσικής Son. Κουβανικά χωριά το καθένα με τη δική του πινελιά, Sabanilla, Dos Bocas και επιτέλους να το Santiago de Cuba.

Ευτυχώς ο δρόμος καταλήγει στο κέντρο της πόλης, περνά μπροστά από τη στάση των Viazul, των λεωφορείων που φεύγουν από την Havanaστις 9.30 το πρωί και φτάνουν στο Santiago de Cuba στις 1.30 το βράδυ έχοντας σκάσει και 55cuc έκαστος, ευτυχώς η επιστροφή είναι καλύτερη γιατί φεύγεις από το Santiago de Cuba στις 9.00 και φτάνεις Αβάνα στις 1.45 το βράδυ. Είναι αναγκαίος ένας βελονισμός για τη μέση μετά. Από το bayamoγια εδώ η τιμή πέφτει στα 7,5 cuc για 2 ώρες περίπου διαδρομή.

Μεγάλοι δρόμοι, μεγαλούπολη, λίγα αυτοκίνητα αλλά εκατοντάδες άνθρωποι στους δρόμους. Μη ξεχνάμε, τελευταίες ημέρες του πιο φημισμένου καρναβαλιού της Καραϊβικής, το καρναβάλι του Santiago de Cuba.


ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100433.jpg



-α ωραία θα βρούμε σίγουρα κάποιον να ρωτήσουμε για τη διεύθυνση.
Δεν προλαβαίνει να τελειώσει η πρόταση και πιάνει μια ξαφνική μπόρα, η πρώτη βροχή μετά από τόσες ημέρες. Όλοι εξαφανίζονται από τους δρόμους, από τα πεζοδρόμια, από παντού για μια ψιχάλα.
-ανάθεμα την τύχη μας,
-δεν πειράζει τι ψάχνουμε πάντα ; την calle Marti μετά βρίσκουμε την Maceo όπως πάντα και κάπου εκεί κοντά θα σκάσει μύτη και η casa.
-ποιαν είπαμε ότι ψάχνουμε; Πώς την είχε πει ο Ραούλ, εκείνος ο κολλητός της γνωστής υπενθυμίζω;
Esperanza de Los Angeles Garces
General Portuondo between Rosedo y Moncada
Tel: 0122627608
Mε το χάρτη που υπήρχε από το google βρεθήκαμε πολύ εύκολα στην πόρτα της Esperanza, όπου επιτέλους μετά από τόση διαδρομή, θα τεντώσουμε τα οστά μας.
Στην παλιά πόλη, περιοχή όχι πολυτελής, δρόμοι ερημικοί, σπίτια χαμηλά, μια συνοικία που φτάνει μέχρι τη θάλασσα.


ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100298.jpg



-Hola Esperanza!!!
-Hola, τι θέλετε,
-Εμείς είμαστε!!
-Ποιοι είστε εσείς;
-Τι θα πει, ποιοι είμαστε εμείς, αυτοί που τηλεφωνηθήκαμε και μας περιμένεις,
-Ποιοι είστε , δεν σας ξέρω, εγώ περιμένω κάτι ισπανούς!!!!!
-Αυτό ήταν. Τι έκανε λέει, θα μας τρελάνεις, δεν τηλεφωνηθήκαμε, δεν συμφωνήσαμε για το φαγητό, ότι μας περίμενες σήμερα και φύγαμε άρον άρον από το Bayamo;
-Μα τι λέτε ποιος σας έστειλε εδώ;
-Ε, αυτό παρά πάει. Τα νεύρα μου είχαν γίνει τσατάλια.
-Μπαμπά ηρέμησε, μας έστειλε ο Raul, αναλαμβάνει η μικρή.
-Δεν ξέρω κανέναν τέτοιο τύπο.
Φέρτε τον Raul και όλους τους συγγενείς του εδώ
-Βρε μου κάνεις ότι δεν ξέρεις τον Raul, σαντερία, κοκόρι που περιμένει σφάξιμο;;;;
-Όχι εγώ μόνο έναν Pino ξέρω που μου είχε πει για κάποιους έλληνες αλλά για αύριο.
-Α, γεια σου. Επιτέλους, εμείς είμαστε, εμείς το είπαμε στην κική, η Κική στον Ραούλ , ο Raul το είπε στον Pino, ο Pino σε εσένα. Δεν είναι δυνατόν να μη θυμάσαι, άσε που μαζί μιλήσαμε από το bayamo.
-Νόμιζα ότι ήσουν ο ισπανός, αυτή το χαβά της.
-Ρε τον κακό σου τον καιρό, σου μοιάζω για ισπανός
-Μπαμπά τι είπαμε ότι θα εφαρμόσουμε στην Κούβα, coolllllllll
-Αααα, ωραία μου Esperanza και τι κάνουμε τώρα;;
-Νο problema
Αυτό το έχω ξανακούσει και βέβαια θα επαναληφθεί πολλές φορές εις το μέλλον, γιατί όποιος νομίζει ότι έχει κλείσει δωμάτιο με θέα, εις την Κούβα, είναι τελείως γελασμένος. Το overbooking είναι τόσο σύνηθες όσο δεν φαντάζεται κανένας, οπότε χαλαρώνεις και λες για να δούμε το επόμενο, τι μας προτείνεται κυρία μου, κάτι σε σομόν ή σε λουλακί θα το προτιμούσαμε.
Η σκηνοθεσία δεν αλλάζει, κουνιστές καρέκλες, αναψυκτικά ή mohito, η Esperanza σε ένα τηλέφωνο να προσπαθεί να βρει το δέον κατάλυμα
-Λοιπόν έτοιμο, σε σομόν το δώμα, έρχεται ο κύρης του
-μπράβο ,ευγνώμονες.Που φτάσαμε να την ευχαριστούμε κιόλας, αλλά το είχαμε πάρει πια στην πλάκα, κοροϊδεύαμε τους εαυτούς μας, τη σιγουριά μας, τον τρόπο σκέψης μας.


ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100381.jpg



Νότος με το πραπρα του, μηχανή διθέσια ανατολικογερμανική παρακαλώ. Θα με διορθώσει και μετά ο κύριος
-όχι ανατολικογερμανική, αλλά DDR, Λαϊκή Δημοκρατία της Γερμανίας
Που τη θυμήθηκε τη Λαϊκή Δημοκρατία και αυτός, τέλος πάντων. Mας έδωσε την κάρτα του και ξεκινήσαμε.
Maricel Pimentel Pelaez (πρώτα η γυναίκα βέβαια για να ξέρουμε ποιος κάνει κουμάντο)
Mariano Brea Martinez
Brig. Higinio Vasquez (San Pio) no 16 between J.M.Gomez and Los Maceo
Tel: 53-0122-656795
Mobile: 53-52718104
Rent a room in Downtown
Privancy confort and Segurity!!!!
Roof Garden!!!!!!

Όταν είδαμε το σπίτι απ’ έξω πέσαμε κάτω από τα γέλια, ανάθεμα το Roof Garden, τον Καποδίστρια σε πιο καλή φυλακή τον έκλεισαν. Τι κάγκελο και κακό ήταν αυτό, πραγματικό Segurity.
Μπήκαμε και καθίσαμε ξεροί από την κούραση στο καθιστικό, να ηρεμήσουμε λίγο όταν εμφανίστηκε ο Karlito, ετών 5, διαφυγών τέκνο από τα χέρια του Ηρώδη. Είχε ημέρες να πάει στο Νηπιαγωγείο και έπρεπε να βγάλει όλη του την ενέργεια επάνω μας.


ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100294.jpg


Η Marisel, μιλώντας άπταιστα αγγλικά, παρόλα τα 120 κιλά minimum βάρος της, ετοίμαζε ως δείπνο τα γνωστά πια , δηλ. γουρούνι, κοτόπουλο, σαλάτες, μπανάνες τηγανιτές, φασολόρυζα κλπ με 7 cuc, ο Μariano βγήκε στη γειτονιά να ζητήσει ότι τους έλειπε και εμείς στην κουζίνα να χαζέψουμε και να ρωτάμε για τη ζωή τους.
Η Marisel ηλεκτρολόγος μηχανικός δούλευε σε εργοστάσιο, δύο ώρες απόσταση, έπρεπε να πάρει και το καράβι από το λιμάνι να φτάσει εκεί. Το κράτος ευτυχώς τους δίνει πολλά χρόνια άδεια για να μεγαλώσουν το παιδί τους. Ο Μariano μηχανικός στα τρένα, είχε άδεια για 3 ημέρες λόγω και της 26 Ιουλίου. Ο Μariano όταν ήταν 19 ετών παντρεύτηκε μία 16, έκαναν ένα γιο 21 ετών σήμερα, bodyguard, και μετά τη χώρισε
- να σου φέρω φωτογραφία του, ρωτάει και μου δείχνει τη Νεφέλη
-απαπα , όχι δε θέλω ξανά, μη χαλάσεις το άλμπουμ , άστη εκεί που βρίσκεται. Τι είναι τούτοι δω πια.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Eγω παντως ειμαι με το μερος της μικρας..συμφωνω απολυτως μαζι της!
Πολυ ωραια η ιστορια σου ξεκινα .Με εκανε να χαμογελω κι αυτο μου αρεσει.Ευχαριστω
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^συμφωνω!!!

Παντως κατααγχωθηκα με τις αποσκευες!!

Κουβα!!!τελειααααα;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι ωραια , ιστορια για Κουβα !
αναμενω .....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κούβα με τον πατέρα!
Κόλαση!
Τουλάχιστον θα ξέρει πώς να κινηθεί αργότερα!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Πολύ ωραίο το ξεκίνημα!!! Περιμένω τη συνέχεια!!!
Υ.Γ. Ωραίος ο "γαμπρός"... όλα κι όλα!!! ;)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Την μικρή να μου την προσέχετε ιδιαίτερα, της έχω βάλει λάδι εγώ αυτοπροσώπως. Ο Yosbel πολύ καλύτερος από τον Ρομπέρτο που ήθελες να μου πασάρεις κουμπάρε:cool:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κούβα με τον πατέρα!
Κόλαση!
Τουλάχιστον θα ξέρει πώς να κινηθεί αργότερα!
:lol:

Και τι δεν θα έδινα να ήμουν 14 και να με έπαιρνε ο πατέρας μου να κάνουμε μαζί ένα τέτοιο ταξίδι!! Τυχερή η μικρή!!
Αναμένω με αγωνία (και χαμόγελο) την συνέχεια!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
:lol:

Και τι δεν θα έδινα να ήμουν 14 και να με έπαιρνε ο πατέρας μου να κάνουμε μαζί ένα τέτοιο ταξίδι!! Τυχερή η μικρή!!
Αναμένω με αγωνία (και χαμόγελο) την συνέχεια!
Μαζί σας και γω,τα πάντα θα έδινα :clap:
αλλά χωρίς μπαμπά;)
κι αν έπρεπε αναγκαστικά να με συνοδεύει κάποιος
έ! θα προτιμούσα..... τη Νονά... ας πούμε:haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
έτσι έτσι, ξέρω εγώ ποιες έχω φίλες
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πήρα σκαμνάκι και περιμένω τις περιπέτειες της μικρής στη Κούβα. Φαντάζομαι έχεις καταλάβει πως μονοπωλεί το ενδιαφέρον...αυτή και ο "γαμπρός" :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom