Κούβα Το ταξίδι με τη ninia, με φτερά, πούπουλα, σαντερία, casas και salsa.

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ

Mε ένα χαρτάκι του Sergio, κομμένο από κάποιο κουτί αποτσίγαρα που έγραφε- Sergio griegos amigos, φεύγουμε για μια βόλτα στο …πριν κατευθυνθούμε για το καρναβάλι του Santiago de Cuba. Καρναβάλι είπαμε, αλλά σε πιο απ’ όλα; Ο μεν Sergio συμβούλευε να πάμε στο ανατολικό σαν πιο κουβάνικο, η δε λουλουδάτη Caridad προς κεντρικοβόρεια που είναι πιο in, πιο ανεβασμένο, πιο γκλαμουράτο. Ούτε σε αυτό δε μπορούσαν να συμφωνήσουν;; Καλά πόσα καρναβάλια γινόντουσαν ταυτόχρονα.
-Όσα γουστάρουμε και σε όποιον αρέσουμε.
-ρε λέγε που πρώτα; 4 κεντρικά και 10 παράπλευρα σε σημεία που καλύπτουν ολόκληρη την πόλη.
-άντε πάτε στη Marti, o Sergio…στην Gazon να κοντράρει η Caridad.
-να πάρετε και ένα κουβά μαζί σας.!!!
-καλά είναι τρελοί οι κουβανοί μπαμπά, τι να τον κάνουμε τον κουβά;
Φεύγουμε για μια γρήγορη βόλτα στο Tiboli.

ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100385.jpg


-Δε το πιστεύω, πάλι ανηφόρα;;
Η περιοχή βρίσκεται πάνω σε ένα λόφο, αλλά είναι μια από τις πιο χαρακτηριστικές περιοχές του Santiago με τα παλιά ….κτήρια, τα πολύχρωμα σπίτια, τα στενά δρομάκια αξίζει τελικά τον κόπο.
Σε μια διασταύρωση παραλίγο ένα Metrobus να μας ξεκληρίσει. Το Metrobus είναι το σύστημα ,λεωφορεία δε τα λες, για τη μεταφορά των κατοίκων μέσα στην πόλη για αποστάσεις μέχρι 20 χιλιομέτρων από το κέντρο, ενώ για αποστάσεις μέχρι 40 χιλιόμετρα έχουν το Omnibus Metropolitanos.

ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100365.jpg


Ένας ευθύς ανηφορικός δρόμος, ένας από τους πιο φημισμένους δρόμους στη πόλη του Santiago de Cuba, είναι ο Padre Pico, κυρίως όμως η κατάληξη του δρόμου μερικά πλατειά ανηφορικά σκαλιά. Αυτά τα 52 σκαλοπάτια, χτίστηκαν το 1899, όταν δήμαρχος ήταν ο μπεκροπατέρας Emilio Bacardi και αποτελούν ένα από τα σύμβολα της πόλης. Καλά πάλι θέλεις το χρόνο σου να συνεννοηθείς γιατί άλλα ζητάς , άλλα σου λένε.
-Padre Pico steps, amigo;
-Loma de Carvacho;
-όχι, όχι, Padre Pico steps;
-Lomade Carvacho;
-με θωρείς που σε θωρώ, τα πόδια μου έχουν βγάλει φουσκάλες για τα κωλοσκαλιά σου. Padre Pico steps άνθρωπέ μου.
Γιατί, έπρεπε να ξέρω ότι το παλιό όνομα ήταν αυτό που ανέφερε ο κύριος; Εκεί στη γωνιά του δρόμου με την οδό Santa Lucia έμενε ένας καταλανός μανάβης που ονομαζόταν Juan Carvacho Fernandez, όστις έφτασε στην Κούβα από την Βενεζουέλα, εεε βάπτισε και το δρόμο για να ξέρουν όλοι ποιος είναι ο κυρίαρχος μανάβης της γειτονιάς. Ο Emilio Bacardi χάρισε στο δρόμο, το νέο ονοματάκι προς τιμήν του Bernardo del Pico Redin, ενός παπά που αφιέρωσε τη ζωή του στους φτωχούς της πόλης.

Σήμερα η σκαλοανηφόρα γεμίζει κυρίως από αργόσχολους η οποίοι ασχολούνται με την λίαν αποδοτική και κερδοφόρα ενασχόληση του ντόμινο ή άντε και του σκακιού. Τα βλέμματά τους θα τα σηκώσουν μόνο εάν περνάει καμιά μουλάτη για να τη λούσουν με τις δέουσες καμακοκουβέντες. Έβλεπα τις τουρίστριες να ανεβαίνουν τρέχοντας χασκογελώντας, λες και τις γαργαλάνε, σιγά ρε κορίτσια που θα ακούσετε τέτοια κομπλιμέντα στη χώρα σας, κάνετε και ότι δε σας αρέσουν.


ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100389_17.jpg

Όποιος αντέχει, προχωρά στην Casadelas Tradiciones στο 154 της calle Jesus Rabi. Αν κάποιος θέλει να νιώσει πραγματικά κουβάνικη μουσική έρχεται εδώ που είναι σαφέστατα λιγότερο τουριστικά από ότι η Casa de laTrova. Η καρδιά της μουσικής Salsa στο Santiago. Οι ντόπιοι το λένε για να μην ψαχνόμαστε άδικα “Casano”, δηλ. το μεγάλο σπίτι. Όποιον ντόπιο και να ρωτήσεις που πηγαίνουν οι κουβανοί για να ακούσουν αυθεντικούς ρυθμούς salsa ενώ ρουφάνε το ένα mohito μετά το άλλο, η απάντηση είναι μία , La Casa del as Tradiciones.
Μάλλον πρέπει να κατηφορίσουμε για το καρναβάλι στη Marti, καμιά 20 τετράγωνα , μια ευθεία ήταν. Παιδιά παντού, κουκλάρες να βγαίνουν μέσα από σπίτια χαλάσματα, ντόπιοι παραγωγοί να πουλούν την πραμάτεια τους στην άκρη του δρόμου, γελαστές κυρίες να σε χαιρετούν. Από τα διάφορα εργαστήρια των comparsas (φολκλορικές κοινότητες) που περνούσαμε ακούγονταν μουσικές ενώ γινόταν και η τελευταία προετοιμασία των χορευτικών τους για το καρναβάλι. Εκεί να δείτεχορούς, conga oriental, tumba francesa, caraballi obulo.

-μπαμπά τι είναι αυτό το τέρας που κουβαλάει στη πλάτη του ο ζουμπάς;

ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100432.jpg


-να ο ζουμπάς πάει προς το ένα από τα hot σημεία του καρναβαλιού του Santiago de Cuba.
Όταν λέμε ότι το καρναβάλι αρχίζει εδώ, σημαίνει ότι όλη η πόλη μετατρέπεται σε ένα τεράστιο μεθυσμένο πάρτι. 15 ημέρες από τις 18 Ιουλίου μέχρι το τέλος του μήνα, το μεγαλύτερο, πιο ονομαστό και πιο παραδοσιακό καρναβάλι της Καραϊβικής είναι μια έκρηξη χρωμάτων, χορού, ρυθμών και πάθους. Μια περίοδος για να ξαναθυμηθούν οι κουβανοί την ιστορία τους και την κουλτούρα τους, σε μια πόλη εξωτική όπου διαφορετικές εθνότητες έφτασαν εδώ και άφησαν τα χνάρια τους , Αφρικανοί, Κινέζοι, Ισπανοί, Γάλλοι αϊτινοί, ιθαγενείς. Το μίγμα αυτών των διαφορετικών εθνοτήτων και της διαφορετικής τους κουλτούρας δημιούργησε τον πλούτο της μουσικής και του χορού στην Κούβα. Χοροί όπως Conga, Rumba, και Son οιοποίοι δημιούργησαν αυτό που σήμερα λέμε salsa

ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100408_1.jpg


Τι σημαίνει καρναβάλι για τους περισσότερους ντόπιους; Μουσική, χορός και μπύρα, πολύ μπύρα, μα πάρα πάρα πολύ μπύρα.
Μάλλον άλλο πράγμα φανταζόμασταν και άλλο βρήκαμε. Από τις δύο πλευρές του δρόμου μικρά αυτοσχέδια μαγαζιά πουλούσαν φαγώσιμα και μπύρες και στη μέση δεκάδες κουβανοί χόρευαν και έπιναν κάτω από τους σαγηνευτικούς ρυθμούς της salsa. Τις περισσότερες πωλήσεις τις είχε ο τύπος που πουλούσε κουβάδες, γιατί όταν λέμε ότι έπιναν μπύρα, εννοούμε ότι γέμιζαν τον κουβά και τον κατέβαζαν άσπρο πάτο.
-αυτοί έχουν ντυθεί υποδοχείς μπύρας
Σκνίπα οι μισοί.


ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100420.jpg


Σιγά μη μας άφηναν να περάσουμε έτσι. Η Χούλια και ο Εντουάρντο, επέμεναν.
-τι έτσι θα τη βγάλετε, πιείτε.
Και να ο κουβάς στο στόμα μας, και δώστου να μοιραζόμαστε τον κουβά που άδειαζε και γέμιζε με ταχύτητα αστραπής με τη μπύρα τη δικιά τους βέβαια. Πες για τη ζωή τους, πες για την Ελλάδα, κάποια στιγμή ο Εντουάρντο βγάζει τα κλειδιά του και ρίχνει τη βόμβα.

ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100422.jpg


-amigo το δωμάτιό μου είναι εκεί δίπλα. Άντε πάρε τη ninia και τραβάτε , θα έρθουμε και εμείς αργότερα.
-τι λες ρε φίλε τρελάθηκες;
-πάρε το κομμάτι και τράβα amigo, nο problem
Είδα και έπαθα να του εξηγήσω ότι μιλάμε για την κόρη μου και όχι για καμακωμένο μωρό. Απογοητεύτηκε, εκείνη η τετράδα που είχε φανταστεί χάθηκε. Ήπιαμε άλλη μια τζούρα μπύρας και φύγαμε πριν του έρθει καμιά καινούργια ιδέα.
-ρε, μπαμπά, κατάλαβα ότι κατάλαβες;
-ναι σε πέρασε για γκόμενά μου
-τρελάθηκε, εγώ με σένα το πουρό;;;;
-κάνω ότι δεν το άκουσα, προχώρα.

ai868.photobucket.com_albums_ab250_stav2_C100426.jpg



Σιγά μη προχωράς έτσι αθόρυβα στο καρναβάλι. Ήταν η σειρά της ρεγκομάδας να μας σταματήσει. Που πέσαμε θεέ μου, στο κουβάνικο fun club του Bob Marley. Μουσική στο διαπασών, μαυρούληδες να τραγουδούν και να χορεύουν, viva griego, φωτογραφίες, να χορέψουμε όλοι μαζί, να τραγουδήσουμε together, η ζωή είναι απλή, η ζωή είναι το σήμερα.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Eγω παντως ειμαι με το μερος της μικρας..συμφωνω απολυτως μαζι της!
Πολυ ωραια η ιστορια σου ξεκινα .Με εκανε να χαμογελω κι αυτο μου αρεσει.Ευχαριστω
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
^συμφωνω!!!

Παντως κατααγχωθηκα με τις αποσκευες!!

Κουβα!!!τελειααααα;)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τι ωραια , ιστορια για Κουβα !
αναμενω .....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κούβα με τον πατέρα!
Κόλαση!
Τουλάχιστον θα ξέρει πώς να κινηθεί αργότερα!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.014
Πολύ ωραίο το ξεκίνημα!!! Περιμένω τη συνέχεια!!!
Υ.Γ. Ωραίος ο "γαμπρός"... όλα κι όλα!!! ;)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Την μικρή να μου την προσέχετε ιδιαίτερα, της έχω βάλει λάδι εγώ αυτοπροσώπως. Ο Yosbel πολύ καλύτερος από τον Ρομπέρτο που ήθελες να μου πασάρεις κουμπάρε:cool:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κούβα με τον πατέρα!
Κόλαση!
Τουλάχιστον θα ξέρει πώς να κινηθεί αργότερα!
:lol:

Και τι δεν θα έδινα να ήμουν 14 και να με έπαιρνε ο πατέρας μου να κάνουμε μαζί ένα τέτοιο ταξίδι!! Τυχερή η μικρή!!
Αναμένω με αγωνία (και χαμόγελο) την συνέχεια!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
:lol:

Και τι δεν θα έδινα να ήμουν 14 και να με έπαιρνε ο πατέρας μου να κάνουμε μαζί ένα τέτοιο ταξίδι!! Τυχερή η μικρή!!
Αναμένω με αγωνία (και χαμόγελο) την συνέχεια!
Μαζί σας και γω,τα πάντα θα έδινα :clap:
αλλά χωρίς μπαμπά;)
κι αν έπρεπε αναγκαστικά να με συνοδεύει κάποιος
έ! θα προτιμούσα..... τη Νονά... ας πούμε:haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
έτσι έτσι, ξέρω εγώ ποιες έχω φίλες
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Πήρα σκαμνάκι και περιμένω τις περιπέτειες της μικρής στη Κούβα. Φαντάζομαι έχεις καταλάβει πως μονοπωλεί το ενδιαφέρον...αυτή και ο "γαμπρός" :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom